W Polsce emerytury najdłużej pobierają artyści. Przedsiębiorcy na drugim biegunie

Jak wynika z danych ZUS, przeciętny Polak pobiera emeryturę przez 18 lat. Najdłużej, bo 25 lat, świadczenie otrzymują twórcy i artyści. Przedsiębiorcy tylko niespełna 16 lat.

ZUS swoje najnowsze opracowanie oparł na danych z czterech wybranych miesięcy 2017 r. Sprawdził m.in. wiek, staż pracy czy zawód świadczeniobiorców, którzy w tym czasie - tu dosłowny cytat z raportu - "wyszli z systemu wypłatowego z powodu
zgonu". Czyli po prostu - zmarli.

Z danych wynika, że "z systemu wypłatowego ZUS z powodu zgonu" w badanych miesiącach wychodziło około 15,3 tys. osób. To oznacza wzrost o ponad 50 proc. wobec 2005 r. (wówczas umierało ok. 10 tys. osób miesięcznie), ale z drugiej strony - w 2005 r. przeciętna liczba emerytów wynosiła ok. 3,940 mln osób, a w 2017 – 5,23 mln.

Średni wiek w momencie "wyjścia z systemu wypłatowego" to ok. 78,5 roku. Dla kobiet wiek "wyjścia" jest o niespełna rok wyższy. 

.. ZUS

Jak wynika z danych ZUS, przeciętny emeryt pobierał świadczenie przez ponad 18 lat. Mężczyźni otrzymują świadczenie o ok. 3,5 roku krócej od kobiet. W dużej mierze wynika to z wieku w momencie przejścia na emeryturę. W badanej grupie mężczyźni zaczynali pobierać świadczenie w wieku 61,4 lat (czyli około 61 lat i 5 miesięcy), a kobiety w wieku 58,7 lat (czyli około 58 lat i 8 miesięcy). 

.. ZUS

Co ciekawe, analiza ZUS wykazała, że aż 61,1 proc. badanych osób zaczęło pobierać emeryturę przed ustawowym wiekiem emerytalnym, obecnie obowiązującym. Średni wiek osób badanych w momencie przyznania emerytury wynosił 60,3 roku.

Kto najdłużej jest na emeryturze?

Jak wynika z analizy ZUS, przeciętnie najdłużej emeryturę pobierają twórcy i artyści, a także nauczyciele oraz górnicy (ok. 24-25 lat). Jak w "Dzienniku Gazecie Prawnej" tłumaczą eksperci, duże znaczenie w tej statystyce ma prawo do wcześniejszych emerytur.

Na przeciwnym biegunie są m.in. przedsiębiorcy, którzy na emeryturze są średnio przez niespełna 16 lat. Możliwe, że to m.in. skutek stresu czy zaniedbań zdrowotnych związanych z intensywnym prowadzeniem biznesu. Z drugiej strony - prawdopodobnie też po części to po prostu efekt dłuższej czynności zawodowej i późniejszego przechodzenia na emeryturę.

.. ZUS

Więcej o:
Komentarze (20)
W Polsce emerytury najdłużej pobierają artyści. Przedsiębiorcy na drugim biegunie
Zaloguj się
 • ks-t

  Oceniono 5 razy 5

  Jak sie te 78 lat "wyjścia z systemu" ma do 82,5 roku przykmowanemu przez ZUS do oblicznia emerytury? Wydłużenie statystycznego życia o 4 lata oznacz 20 perocent zaniżenia emerytury dl awszystkich Polaków gorszego sortu. Ci równiejsi dostają obficiej.

 • dziurowice

  Oceniono 3 razy 3

  A górniczy związkowcy drą mordy że taka ciężka robota. Wyniszcza, zabija. Pasożyci zarabiaja na koszt podatników średnio ca 8ooo, emeryturka z 5ooo. Sprawiedliwość jak cholera.

 • xyz13579

  Oceniono 3 razy 3

  Górnicy dłużej niż przeciętny obywatel. No comment.

 • rattenkrieger

  Oceniono 7 razy 3

  Czy jest jakikolwiek sensowny powód, żeby kobiety przechodziły na emeryturę we wcześniejszym wieku niż mężczyźni? Jedyne wytłumaczenie jakie znajduję to kupowanie głosów przez PiS.

 • siwywaldi

  Oceniono 9 razy 3

  No i wyszło szydło z worka, że PRZYWILEJE emerytalne, mają NIE TYLKO esbecy czy wojskowi, ale również i nauczyciele, artyści, górnicy, hutnicy, kolejarze i Bóg jedyny wie kto jeszcze.... :-))

 • ks-t

  Oceniono 4 razy 2

  Sprawa jest prosta Artyści płacili minimalne stawki a leciał im staż. Dlatego od pierwszego dnia, kiedy mogą, idą na emeryturę czyli w 60 albo 65, albo i wcześniej jak jest jakiś tytuł do wcześniejszych swiadczeń. Pozostali skłądkowicze dopłacają im do minimalnej emerytury. Przedsiębiorca , ale i pracownik w firmie tyra dłużej.

 • yarko.yarmiyr

  Oceniono 8 razy 2

  bo przedsiębiorca musi na to zarobić

 • sawicki1

  0

  Czy doczekamy likwidacji przywilejów emerytalnych mundurowych
  i niektórych grup zawodowych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX