Ponad 500 sklepikarzy apeluje o likwidację zakazu handlu. "Ta petycja to krzyk rozpaczy"

Na biurko premiera Mateusza Morawieckiego trafiła petycja ws. zniesienia zakazu handlu w niedziele. Podpisali się pod nią prezesi Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Kupców i Producentów, a także, jak informuje ZPP, ponad pięciuset właścicieli małych, rodzinnych sklepików.

petycji, obok apelu o rezygnację z zakazu handlu w niedziele, zaproponowano alternatywne rozwiązanie, które mogłoby działać w miejsce obecnego ograniczenia. Chodzi o zmiany w Kodeksie Pracy, które zagwarantowałyby wszystkim pracownikom dwie niedziele wolne w miesiącu. 

W petycji przekonywano m.in., że ustawa ograniczająca niedzielny handel - wbrew pierwotnym celom - nie chroni interesów małych polskich firm.

W rzeczywistości jej beneficjentami stały się międzynarodowe sieci dyskontowe, które mogą sobie pozwolić na ogromne kampanie promocyjne i reklamowe. W efekcie zamkniętych zostało już 16 tysięcy małych, rodzinnych sklepów

- czytamy w petycji. W dokumencie dodawano, że wraz z coraz większą liczbą niedziel niehandlowych, „w polskim społeczeństwie rośnie liczba przeciwników zakazu".

Skoro powszechnie dostępne dane wciąż niektórych nie przekonują, postanowiliśmy zebrać podpisy pod petycją do pana premiera, w której apelujemy o uchylenie tej szkodliwej ustawy. Jest ich ponad 500. Solidna, reprezentatywna grupa właścicieli najmniejszych sklepów, a nie pojedyncze anonimy, jasno twierdzi, że zakaz im szkodzi i prosi, by się z niego wycofano

- mówi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

My naprawdę widzimy i czujemy, że zakaz handlu w niedziele jest dla właścicieli małych, polskich sklepików szalenie szkodliwy. Ta petycja to krzyk rozpaczy

- twierdzi Jerzy Romański, prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Kupców i Producentów.

Rzecznik MŚP reaguje

Adam Abramowicz, od niespełna roku Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, a wcześniej wieloletni poseł PiS, informacje o 16 tysięcy zamkniętych małych sklepów w efekcie zakazu handlu nazywa "nieprawdą" i "propagandą".

Zdecydowana większość mikro i małych sklepów jest z tej ustawy zadowolona, a już na pewno nieprawdziwa  jest teza, że tysiące mikro i małych sklepów zamyka się z powodu tej ustawy. Zamyka się je z zupełnie innego powodu. Powodem jest ekspansja dyskontów i sieciowych sklepów do małych miejscowości

- mówił z kolei Abramowicz w Radiu Maryja.

Co z tym zakazem?

Jeszcze w marcu Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii ma pokazać wyniki swoich analiz skutków wprowadzenia ograniczenia handlu. Jak przekonywała w wp.pl kilka dni temu szefowa tego resortu Jadwiga Emilewicz, zleciła ona badania, gdyż te dostępne już w przestrzeni publicznej "są zrobione na zlecenie sklepów wielkopowierzchniowych". 

Jednym z celów, takim cichym marzeniem, było to, żeby polskie małe sklepy rosły w siłę. Pierwsze analizy pokazują, że niekoniecznie tak się stało

- komentował w zeszłym tygodniu w TVN24 premier Mateusz Morawiecki.

Czytaj więcej: Co dalej z zakazem handlu? PiS może się złamać. Chyba nie wszystko poszło zgodnie z planem

Więcej o:
Komentarze (239)
Ponad 500 sklepikarzy apeluje o likwidację zakazu handlu. 'Ta petycja to krzyk rozpaczy'
Zaloguj się
 • dezyderymarchewka

  Oceniono 118 razy 116

  Hej sklepikarze! Nie macie obowiązku żyć w celibacie więc nie narzekajcie.
  Przecież 500+ jest również dla was.

 • antypisiormax

  Oceniono 62 razy 62

  A na kogo ci sklepikarze głosowali w wyborach to niech sie cieszą.

 • ar.co

  Oceniono 55 razy 55

  "Adam Abramowicz, od niespełna roku Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, a wcześniej wieloletni poseł PiS"...
  No to sobie państwo rzecznika wybraliście... To teraz nie podskakiwać, mordy w kubeł i brać, co do wierzenia podano! Władza się nie myli!

 • cjk.5004

  Oceniono 46 razy 40

  Pomyślcie na kogo zagłosujecie. Jeśli na zaczadzonych katolików i zboczeńców w sutannach, to będzie tylko gorzej.

 • punter

  Oceniono 43 razy 39

  500 wyborców PiS obudziło się z ręką w g...... ?
  ŚWIETNIE
  Następnym razem zastanowią się przy głosowaniu.

 • remo29

  Oceniono 33 razy 31

  A teraz wyjdzie Suski, cały na brązowo, i powie, że zna jednego sklepikarza, który powiedział, że jest bardzo zadowolony.

 • miszka_szyfman

  Oceniono 28 razy 26

  Oprócz niedziel dodałbym jeszcze zakaz handlu w soboty. A jak komuś mało to niech se w dzieciach dorobi.

 • ps11111ps

  Oceniono 27 razy 25

  Wyprowadzić kozę!
  Kaczyński specjalnie dla was w ramach programu Niedziela+ zlikwiduje sztuczne bariery blokujące polskich przedsiebiorców, pozostawione przez haniebny rząd popsl. Brawo towarzyszu Yaroslawie!

 • kka69

  Oceniono 30 razy 24

  Na niedzielnym zakazie bardzo dużo tracą sklepy sezonowe.
  Czyli takie, które są czynne np. tylko w sezonie wakacyjnym nad morzem, czy na Mazurach.
  Takie sklepy często są na polach namiotowych, campingach itp.
  Dla takiego biznesu, który kręci się max 4 miesiące, a trzeba zarobić na cały rok życia, to utrata kilku dni handlowych to jest tragedia.
  Wiadomo - wina Tuska. ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX