Polskie Linie Lotnicze LOT zmieniły zdanie. Boeingi 737-8 MAX uziemione

LOT zawiesza eksploatację Boeingów 737 MAX 8 po niedzielnej katastrofie lotniczej w Etiopii. Zginęło w niej 157 osób z 35 krajów, w tym dwóch obywateli Polski. Państwowa firma dysponuje pięcioma takimi samolotami.

PLL LOT podczas konferencji potwierdził, że zdecydował o uziemieniu wszystkich Boeingów 737 MAX 8 po ostatniej katastrofie podobnej maszyny w Etiopii. 

Boeing zniknął w niedzielę z radarów, po sześciu minutach od startu z międzynarodowego lotniska Bole w Addis Abebie, na wysokości miejscowości Bishoftu. 

Wydobyto już czarne skrzynki rozbitego w Etiopii samolotu, ale odczytanie zawartych w rejestratorach danych potrwa, o ile w ogóle się uda. Zdaniem ekspertów jest możliwe, że w katastrofie zawinił czynnik ludzki, a nie maszyna. 

Rzecznik prasowy LOT-u Adrian Kubicki powiedział, że loty, które obsługiwały Boeingi, będą wykonywane innymi samolotami. Firma wynajmie też część maszyn, by uzupełnić flotę. - Można się spodziewać niewielkich utrudnień jeśli chodzi o wykonywane połączenia - zapowiada rzecznik LOT-u. W związku z zawieszeniem lotów Boeingów 737 MAX 8 odwołano dzisiejsze popołudniowe loty do Brukseli i Amsterdamu. 

"LOT pozostaje w stałym kontakcie z producentem maszyn"

PLL LOT potwierdziły, że po niedzielnej katastrofie odnotowały pytania klientów dotyczące bezpieczeństwa rejsów Boeingami 737-8 MAX. Firma podkreśla, że nie było żadnych przypadków utknięcia któregokolwiek z pasażerów LOT-u po katastrofie w Etiopii

Nie wiadomo, ile będzie trwało uziemienie maszyn Boeinga przez LOT. 

Zależy to od decyzji Urzędu Lotnictwa Cywilnego i innych agencji zajmujących się bezpieczeństwem lotnictwa w Europie. LOT pozostaje w stałym kontakcie z producentem maszyn oraz władzami i agencjami lotniczymi w zakresie wyjaśniania wszelkich wątpliwości dotyczących samolotów Boeing 737-8 MAX

- podkreślił rzecznik prasowy LOT-u Adrian Kubicki.

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego zdecydowała dziś o uziemieniu wszystkich samolotów Boeing 737-8 MAX na obszarze Unii Europejskiej. Dotyczy to zarówno operatorów unijnych, jak tych spoza Wspólnoty.

Wcześniej polski Urząd Lotnictwa Cywilnego także podjął decyzję o zatrzymaniu wszystkich lotów pasażerskich wykonywanych samolotami Boeing 737-8 MAX i Boeing 737-9 MAX wlatujących w przestrzeń powietrzną Polski.

Boeing 737 to jedna z najpopularniejszych konstrukcji Boeinga. Od lat jest wykorzystywany jest przez wiele linii lotniczych na świecie.

Więcej o:
Komentarze (151)
Polskie Linie Lotnicze LOT zmieniły zdanie i uziemiają Boeingi 737 MAX
Zaloguj się
 • zazwyczaj_nieomylny

  Oceniono 52 razy 46

  Zaraz, zaraz. Jeszcze wczoraj, według lotowskiej korpomowy "LOT kontynuuje realizowanie rejsów Boeingami 737 MAX 8", a samoloty są bezpieczne. A dziś już nie są. To ja się zapytam: co się zmieniło od wczoraj?

 • race444

  Oceniono 31 razy 23

  Wszystkie kraje pozamykaly przestrzenie powietrzne dla tego typu samolotu i nasi musieli uziemic nasze samolociki bo gdzie mieli leciec chyba, ze z Warszawy do Gdanska przez Krakow, Wroclaw, Poznan

 • precz_z_komunia

  Oceniono 21 razy 21

  Limuzyny SOP też niech uziemią :-)

 • kzet69

  Oceniono 21 razy 17

  LOT zmienił zdanie po tym jak nie miał dokąd tymi MAX-ami latać po kraje cywilizowanej UE zamknęły dla nich przestrzeń powietrzną, wcześniej rzecznik LOT przekonywał że to najbezpieczniejsze samoloty świata, zakłamana dojna zmiana...

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 21 razy 15

  Co na to eksperci, którzy jeszcze wczoraj na łamach GW mówili coś o brakach w wyszkoleniu?

 • bielanczyk

  Oceniono 17 razy 13

  A taki był ładny, amerykański :)

 • rw1270

  Oceniono 16 razy 12

  Jak zwykle, nie moglo sie obejsc bez kompromitujacego bledu:
  "Boeing 737 MAX to jedna z najpopularniejszych wąskokadłubowych konstrukcji Boeinga. Od lat jest wykorzystywany jest przez wiele linii lotniczych na świecie".

  Dokladnie to od chyba dwoch lat, czy moze trzech. Oczywiscie chodzilo o cala rodzine 737, ale jak wszystkie inne, tekst pisany przez stazyste na kolanie przy uzyciu olowka i serwetki, przepisany prze studenta pierwszego roku, korygowany przez licealiste.

 • vomiting_frog

  Oceniono 18 razy 12

  Ile to zajęło dupolizom?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX