Skrajna prawica walczy o brexit na Twitterze. 100 wpisów na godzinę w środku nocy

Analiza 24 mln tweetów na temat brexitu wykazała próby ingerowania w debatę ze strony skrajnie prawicowych kont spoza Wielkiej Brytanii - wynika z raportu firmy F-Secure. Ich celem miało być wzmocnienie nastrojów wspierających wyjście Brytyjczyków z Unii Europejskiej.

W Wielkiej Brytanii ważą się losy brexitu. W środę parlament zagłosuje na wnioskiem o opuszczenie Unii Europejskiej bez umowy. Okazuje się jednak, że polem walki o brexit jest dziś nie tylko Pałac Westminsterski, ale również internet i media społecznościowe - przede wszystkim Twitter. Tak przynajmniej wynika z analizy firmy F-Secure.

Objęła ona 24 mln tweetów zawierających słowo "brexit", wysłanych z 1,65 mln kont w okresie od 4 grudnia 2018 do 13 lutego 2019. Badacze z F-Secure przeanalizowali 145 tys. hashtagów, 412 tys. adresów URL i 700 tys. unikalnych wpisów pod kątem podejrzanej aktywności – w tym kampanii dezinformacyjnych.

W badaniu wykryto przykłady nienaturalnych działań po obu stronach dyskusji na temat brexitu, ale aktywność ta była bardziej wzmożona w konwersacjach środowiska opowiadającego się za opuszczeniem UE. Głoszenie populistycznych poglądów dotyczyło nie tylko brexitu, ale też np. protestów "żółtych kamizelek" we Francji.

- Nienaturalne działania na Twitterze powiązane z wydarzeniami politycznymi mogą wskazywać na prowadzenie kampanii dezinformacyjnej lub występowanie zjawiska astroturfing - podkreśla Andy Patel, analityk w firmie F-Secure.

Austroturfing to termin określający pozornie spontaniczne inicjatywy, które mają na celu wyrażenie poparcia lub sprzeciwu wobec określonej idei - na przykład brexitu.

Nasze badanie wskazuje, że podejmowane mogą być globalne działania wspierające brexit, które prowadzą do kont o poglądach skrajnie prawicowych

– dodaje Andy Patel.

Wizualizacja dużej liczby użytkowników wchodzących w interakcję z jednym tweetemWizualizacja dużej liczby użytkowników wchodzących w interakcję z jednym tweetem F-Secure

100 tweetów na godzinę

Według analizy, dwóch najpopularniejszych użytkowników społeczności opowiadającej się za Brexitem wygenerowało nieproporcjonalną liczbę retweetów w porównaniu do wzorców obserwowanych w grupie nawołującej do pozostania w UE. Popierający brexit powoływali się też często na źródła rozpowszechniające niepotwierdzone informacje.

Ich działalność wspierała znaczna liczba kont spoza Wielkiej Brytanii, na co wskazują m.in. nietypowe ramy czasowe zamieszczanych wpisów. Uwagę badaczy zwróciła także częstotliwość publikowanych treści – w niektórych przypadkach było to nawet 100 tweetów na godzinę. Część użytkowników opowiadających się za wyjściem z UE brała też udział w działaniach agitacyjnych na temat wydarzeń politycznych we Francji

Badacze wskazują na konkretne przykłady. Konto "Stephanhawes2" zamieszczało wpisy w krótkich seriach i jedynie w określonych porach dnia (od 18:00-20:59 i 00:00-01:59), bez jakiejkolwiek aktywności o innej porze, w odstępach 5–15 sekund.

Z kolei konto "JimNola4203535005", które udostępnia wiele treści wspierających brexit, przerywa aktywność między 08:00 i 13:00 czasu zachodnioeuropejskiego, co wskazuje na użytkownika zamieszkałego poza strefą czasową Wielkiej Brytanii.

Więcej o:
Komentarze (45)
Skrajna prawica walczyła o brexit na Twitterze. 100 wpisów na godzinę
Zaloguj się
 • czechy11

  Oceniono 46 razy 40

  Nie skrajna prawicatylko ruska agentura taka sam jak Kaczyński PiS Przylebska i całe tałatajstwo kulawego.

 • konigin

  Oceniono 25 razy 21

  Sowieckie trolle doskonale wyczuly, ze roznego rodzaju naziole i szowinisci podatni sa na fejki i dezinformacje, ktore chetnie rozpowszechniaja miedzy niemyslaca ciemnota. Sprawdzilo sie przy wyborach w USA, we Francji (o maly wlos) i przy brexicie.

 • qnqn

  Oceniono 18 razy 18

  ja pitole ile ruskiej sfołoczy się zleciało :).Już niedługo i w Polsce wyplenimy tą prawicowo (komunistyczną) zaraze.

 • zofia.rydz

  Oceniono 17 razy 15

  TO SAMO SIE DZIEJE W POLSCE. SKRAJNA PRAWICA JEST OPLACANA PRZEZ KREML

 • precz_z_komunia

  Oceniono 12 razy 12

  Pozytywem jest to że niektórzy skrajni prawicowcy nie mieli przez to czasu tu siać tej ruskiej propagandy :-)

 • kratka23

  Oceniono 12 razy 12

  Tak się teraz prowadzi wojny. A cywilizowany Zachód reaguje tak jak 30 lat wcześniej. Uczmy się chociaż na błędach, Już je widać. Ukraina, wybory w Stanach, we Francji, u nas oczywiście itd

 • maks1956

  Oceniono 10 razy 8

  brytole najpierw zagłosowali za brexitem nie wiedząc co to jest w ogóle brexit dopiero po wyborach kiedy okazało się ze wygrali zwolennicy brexitu zaczęli szukać w Google słowa brexit co to tak naprawdę jest ten cały brexit tacy są mądrzy Ci brytole

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX