Norwegowie uziemili Boeingi 737 MAX. Żądają odszkodowania od amerykańskiego koncernu

Tanie linie lotnicze Norwegian Air Shuttle po niedzielnej katastrofie w Etiopii uziemiły 18 maszyn 737 MAX. To ok. 10 proc. ich floty. Domagają się odszkodowania od Boeinga.

Norwegian Air Shuttle to trzecie pod względem wielkości ekonomiczne linie lotnicze w Europie.

Kosztowne uziemienie Boeingów

Po katastrofie Boeinga 737-8 MAX etiopskich linii lotniczych, do której doszło 10 marca, norweska firma zdecydowała we wtorek o uziemieniu 18 maszyn, które stanowią ok. 10 proc. jej floty.

Po podjęciu decyzji przez odpowiednie lotnicze organy regulacyjne o czasowym zawieszeniu działalności Boeinga 737 MAX, Norwegian nie będzie obsługiwał żadnych lotów tym typem samolotu do odwołania. Pozostajemy w ścisłym dialogu z władzami lotniczymi i Boeingiem oraz postępujemy zgodnie z ich instrukcjami i zaleceniami - czytamy w oświadczeniu linii lotniczych.

To wymusiło odwołanie 19 lotów w środę i wystawiło firmę na koszty. Z tego powodu linie Norwegian Air Shuttle zapowiedziały wystąpienie do Boeinga o rekompensatę strat finansowych.

Wyślemy rachunek tym, którzy konstruowali samolot. (...) Norweski przewoźnik nie powinien być karany ekonomicznie, dlatego, że zupełnie nowy samolot nie może latać

- powiedział w środę rzecznik Norwegian Air Shuttle Lasse Sandaker-Nielsen.

Jednocześnie dyrektor zarządzający norweskich linii lotniczych Bjørn Kjos przeprosił publicznie klientów, którzy zostali dotknięci uziemieniem maszyn Boeinga.

Linie Norwegian Air Shuttle zarządziły reorganizację pracy i przeniosły pasażerów na inne loty. Warto nadmienić, że przewoźnik jako pierwszy w Europie obsługiwał Boeinga 737 MAX i zdążył zamówić aż 108 samolotów tego typu od amerykańskiego koncernu.

Kolejne uziemienia po katastrofie

Od wczoraj w Polsce i całej Unii Europejskiej obowiązuje zakaz lotów pasażerskich samolotami Boeing 737 Max. 

Informujemy, że dniu 12 marca Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał decyzję o zatrzymaniu wszystkich lotów pasażerskich wykonywanych samolotami Boeing 737-8 MAX i Boeing 737-9 MAX wlatujących w przestrzeń powietrzną Polski. Decyzja ULC będzie obowiązywać do odwołania

- czytamy w oficjalnym komunikacie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Jednocześnie PLL LOT podkreśliły, że nie było żadnych przypadków utknięcia któregokolwiek z ich pasażerów po katastrofie w Etiopii. Wbrew początkowym zapowiedziom linie zdecydowały się na uziemienie wszystkich Boeingów 737 MAX-8. Podobne kroki podjęli operatorzy z innych krajów w Azji i Europie, gdzie jako pierwsza o uziemieniu maszyn zdecydowała Wielka Brytania.

Więcej o:
Komentarze (29)
Norwegowie uziemili Boeingi 737 MAX. Żądają odszkodowania od amerykańskiego koncernu
Zaloguj się
 • qwerfvcxzasd3

  Oceniono 17 razy 13

  To jest katastrofa dla Boeinga, bo tej "usterki" nie da się usunąć. To jest efekt całej koncepcji polegającej na dołożeniu nowych, ciężkich/dużych silników i dodatkowych siedzeń do konstrukcji sprzed 50 lat/
  Księgowi stworzyli ten model, ale zapomnieli o szczegółach - aerodynamice i fizyce.

 • 7rybek

  Oceniono 12 razy 12

  A czy te kupione przez PIS rakiety u amerykanów nie polecą w drugą stronę? A mogą też zawrócić i walnąć np w Warszawę. Ma rację Naczelnik, że zrezygnował z wież.

 • sselrats

  Oceniono 14 razy 12

  No to sie posypie.

 • jenson

  Oceniono 23 razy 9

  I dobrze, tak trzeba poczyniać z jankesami. Oni mają w doopie Europę, miejmy ich my.

 • byann

  Oceniono 7 razy 5

  Lubię oprogramowanie naprawiane na gwałt. Ale co najwyżej w tosterze.

 • justas32

  Oceniono 14 razy 4

  Naród Panów, tymczasowo przebywających na kolanach, nie uziemi swoich Boeingów - bo jeszcze nasi Panowie z USA mogli by się na nas obrazić ...

 • kka69

  Oceniono 5 razy 3

  leciałem tym samolotem , już nie pamiętam kiedy.
  Ale teraz i się przypomniało, że kasa mi się należy.
  Bałem się cały czas.
  Odszkodowanie się dla mnie należy, nie mniejsze niż dla rodzin smoleńskich.

 • gznj0b

  Oceniono 2 razy 2

  Juz tam studenci pisza hotfix, jutro bedzie mozna latac!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX