Wielka Brytania odrzuca twardy brexit. Jest reakcja Brukseli. "Są dwa sposoby, aby opuścić UE"

Daniel Maikowski
Brytyjski parlament przyjął wniosek, który ma zablokować twardy brexit. Zdaniem Komisji Europejskiej dzisiejsze głosowanie niewiele zmienia.

Komisja Europejska zareagowała na głosowanie w brytyjskim parlamencie w sprawie zablokowania twardego brexitu, czyli wyjścia z UE bez umowy. Przypomnijmy, że w środę wieczorem posłowie przyjęli wniosek w tej sprawie.

Wniosek ten ma charakter deklaratywny, a nie prawnie wiążący. Parlament nie jest więc zobowiązany, aby się do niego stosować. To jedynie kwestia politycznej kultury.

Potwierdziła to premier Theresa May, która podczas wystąpienia po zakończeniu głosowania przypomniała, że Wielka Brytania jest wciąż prawnie zobowiązana do opuszczenia UE bez umowy 29 marca, o ile wcześniej nie wynegocjuje umowy.

KE: Jesteśmy gotowi, aby podpisać umowę

Złudzeń w tej sprawie nie ma też Bruksela. W swoim oświadczeniu Komisja Europejska potwierdza, że istnieją tylko dwa sposoby na opuszczenie wspólnoty: z umową, albo bez umowy. "UE jest przygotowana na obydwa scenariusze" - czytamy.

Nie wystarczy zagłosować przeciwko twardemu brexitowi, aby odrzucić ten scenariusz. Musicie również zaakceptować porozumienie. Uzgodniliśmy porozumienie z premier Theresą May i wciąż jesteśmy gotowi je podpisać - zaznacza Komisja Europejska.

Możliwe scenariusze

Co dalej? W środę wieczorem Theresa May zaproponowała krótkie przesunięcie w czasie terminu brexitu, o ile w najbliższym czasie parlament zdecyduje się przyjąć jej umowę. Jeśli posłowie nie przyjmą umowy, to możliwe jest też dalsze odłożenie w czasie artykułu 50. Na obydwa scenariusze musiałaby się jednak zgodzić Bruksela.

UE podkreśla, iż wniosek o odłożenie brexitu musiałby być "wiarygodnie uzasadniony". Dodatkowo, na przedłużenie musi zgodzić się 27 państw unijnych. Szanse na to, że Bruksela przystanie na przedłużenie artykułu 50., są spore, ale będzie to oznaczać konieczność nowych negocjacji ze strony premier May. Głównie z brytyjskimi politykami.

Książka o Brexicie dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>

Więcej o:
Komentarze (180)
Wielka Brytania odrzuca twardy brexit. Jest reakcja Brukseli
Zaloguj się
 • rgfm

  Oceniono 102 razy 84

  Kampania przeciw UE polegała na kłamstwie. Kłamstwo ma krótkie nogi i ogromne konsekwencje. Polityka prawicowych populistów zawsze oznacza katastrofę. Patrz Hitler, Stalin, PiS

 • i-tyle

  Oceniono 80 razy 76

  - w tej cenie mamy czerwony albo niebieski
  - wybieram srebrny
  - w tej cenie nie ma srebrnego, jest tylko czerwony albo niebieski, więc jaki?
  - nie czerwony
  -czyli niebieski?
  - nie niebieski, srebrny

 • france_press

  Oceniono 68 razy 62

  Czemu się dziwicie, że jest jak jest? Referendum zostało zmanipulowane. Wciskano ludziom to samo co się wciska teraz w PL. Wstawanie z kolan. Niezależność. Winni imigranci.

 • franclajn

  Oceniono 54 razy 50

  U nas takiej szopki nie będzie. Szybkie głosowanie nocą i po kłopocie. A po polexicie bedziemy znów mocarstwem. Jak w 1939 roku.

 • konigin

  Oceniono 42 razy 30

  Zenada. Bruksela powinna tez dobitniej i bardzie stanowczo tych idiotow z krainy deszczu i mgly potraktowac. Krotka pilka: chcieliscie to wypie...jcie i dajcie nam juz spokoj, cyrkowcy.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 26 razy 26

  Coś tak czuję że w Europie dwa procesy polityczne będą jeszcze trwały całymi dekadami... Wychodzenie Brytyjczyków z UE i komisja Smoleńska Macierewicza

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX