Dopłaty z UE. Dziś mija ważny termin. Od jutra składanie wniosków

Rolnicy, u których w ostatnim roku nie było zmian w gospodarstwie, mają ostatni dzień na złożenie oświadczenia zamiast wniosków o dopłaty bezpośrednie. Dokument będzie potwierdzał brak zmian we wniosku o przyznanie płatności za 2019 rok w stosunku do ubiegłego roku.

Oświadczenie można składać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dikument wyłącznie w wersji papierowej może złożyć właściciel gospodarstwa poniżej 10 hektarów, który w zeszłym roku ubiegał się o przyznanie płatności: obszarowej, dodatkowej, za zazielenienie, do powierzchni uprawy chmielu, do owiec i kóz, niezwiązaną do tytoniu, płatności ONW (dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi), pomocy za zalesianie, premię pielęgnacyjną i zalesieniową.
Rolnicy do 7 marca złożyli niespełna 100 tysięcy oświadczeń zamiast wniosku przez internet o dopłaty bezpośrednie. W ubiegłym roku z takiej możliwości skorzystało około 430 tysięcy osób.

Jolanta Dobiesz z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa powiedziała, że oświadczenia składają rolnicy małe gospodarstwa, ale są też osoby, które maja bardzo dużą powierzchnię trwałych użytków zielonych i mniejszą gruntów ornych - czyli właśnie poniżej 10 hektarów. "Dane na podstawie tych oświadczeń są wprowadzone do aplikacji eWniosekPlus przez pracowników Agencji" - wyjaśnia Jolanta Dobiesz.
Jeżeli po złożeniu oświadczenia dojdzie do zmian w gospodarstwie rolnika, to do końca maja może on złożyć zmianę do wniosku.

Oświadczenie jest równoznaczne ze złożeniem wniosku o przyznanie płatności za 2019 r. Dokument składa się w formie papierowej. Formularz można znaleźć na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Najwięcej oświadczeń złożono w województwach lubelskim, mazowieckim i małopolskim. Najmniej w lubuskim, pomorskim i zachodniopomorskim.

Od jutra będą przyjmowane wnioski o dopłaty bezpośrednie. Można złożyć je wyłącznie w formie elektronicznej, za pomocą aplikacji eWniosekPlus. Z dopłat bezpośrednich korzysta ponad milion 300 tysięcy polskich rolników.

Więcej o:
Komentarze (14)
Ważny termin dla rolników starających się o dopłaty bezpośrednie z UE
Zaloguj się
 • taroudant

  Oceniono 9 razy 5

  My rolnicy nie potrzebujemy tych judaszowych unijnych srebrników. Domagamy się bezwarunkowego i szybkiego Polexitu ! Precz z cywilizacją śmierci, jak mawiał nasz wielki siwyjęty JP2.

 • wejsunek47

  Oceniono 4 razy 2

  i znów pół wsi będzie pijana przez dwa tygodnie...

 • d.kos

  Oceniono 3 razy 1

  Jakaś informacja poszła do rolników? NIE. Więc po co są ludziki w agencjach?

 • rubenss420

  Oceniono 1 raz -1

  A to dlatego protestów dziś brak w Warszawie chłopy po dopłaty ruszyli
  Tak im źle co zbiorą z pola w kieszeni zostaje i jeszcze dopłaty w dziesiatkach tysięcy liczone dostaja

 • jw0022

  Oceniono 3 razy -3

  Korwin-Mikke ostro o Unii Europejskiej. „Celem Koalicji Propolskiej jest roz****ć Unię Europejską!”

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX