10 lat więzienia za wywóz leków. Nowe przepisy już w Sejmie. To może być koniec wyłudzeń

Przestępcy działający w ramach mafii lekowej wkrótce będą musieli liczyć się z ryzykiem dziesięcioletniej odsiadki. Za wywóz leków będą też grozić potężne kary finansowe. Projekt nowych przepisów właśnie trafił do Sejmu.

Sejm zajmie się rozporządzeniem wprowadzającym surowsze kary za wywożenie leków za granicę. Do laski marszałkowskiej trafił właśnie projekt, który w lutym przyjął rząd.

Według nowych regulacji uczestnictwo w mafii lekowej może być zagrożone karą 300 tys. zł grzywny oraz 10 lat pozbawienia wolności. 

Państwo traci miliardy

Z szacunków Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że Skarb Państwa traci w wyniku działalności szajek wyprowadzających z Polski leki dwa miliardy złotych rocznie. Od kilkunastu miesięcy organizacje przestępcze zajmujące się tym procederem stały się przedmiotem intensywnych śledztw. Parę dni temu CBA zatrzymało kilka osób, które uczestniczyły w procederze wyprowadzania leków wartych 140 mln zł. 

Czytaj też: Szpitale apelują do ministerstwa. Brakuje ważnych antybiotyków. Pacjenci mają przesuwane terminy

Mafia wciąż rozbijana

W maju ubiegłego roku CBA zatrzymało 7 osób związanych z procederem wywożenia leków. Jak wówczas ustalono od początku działalności, czyli od 2014 roku, rozbita przez CBA grupa mogła współpracować z ponad 6500 aptek i punktów aptecznych z całej Polski. W ramach przestępczego procederu skupowano z polskich aptek na eksport, leki będące w wykazie ministerstwa zdrowia, jako zagrożone brakiem dostępności na terenie Polski.

Jak działa mafia lekowa

Na podstawie fałszywych dokumentów osoby uwikłane w nielegalny proceder kupują leki na terenie całego kraju. Następnie wywożą je za granice Polski. Chodzi w szczególności o leki stosowane w onkologii i kardiologii. Za opakowanie leku, które w Polsce kosztuje 200 zł za granicą mogą uzyskać nawet 450 euro. 

Więcej o:
Komentarze (28)
To może być koniec mafii lekowych. 10 lat więzienia za wywóz medykamentów
Zaloguj się
 • szymmar

  Oceniono 4 razy 4

  Coś w tym artykule jest chyba nie tak. Sejm nie wydaje rozporządzeń, więc poo co miałby się zajmować rozporządzeniem. Poza tym (o ile Ziobro jeszcze czegoś nie zmienił) rozporządzeniem nie można wprowadzać sankcji karnych zwłaszcza do 10 lat pozbawienia wolności od tego są ustawy.

 • pandorski

  Oceniono 8 razy 4

  Jeżeli opłaca się sprzedawać w Polsce za 200zł i w Niemczech za 450 Euro to chyba coś tu jest nie tak? Nie tę mafię się ściga co powinno.

 • gandalph

  Oceniono 3 razy 3

  Skoro wywożą i to masowo, to widocznie im się to opłaca. A skoro się opłaca, to zmiana przepisów nic nie da. (Ileż to jest przepisów antynarkotykowych, i co?)

 • cezar61

  Oceniono 4 razy 2

  A co z patronami mafii z byłego Ministerstwa Zdrowia? Tylko płotki pójdą siedzieć?

 • jakuz3

  Oceniono 13 razy 1

  W jaki sposób skarb traci? Apteki sprzedają bez VAT? A może chodzi o akcyzę? Wywozimy papierosy, alkohole i nikt z tym nie ma problemu. Przecież to idiotyzm aby wyjeżdżając za granicę nie można wywieźć ze sobą leków.

 • championshipmanager0102

  0

  "Sejm zajmie się rozporządzeniem wprowadzającym surowsze kary za wywożenie leków za granicę. Do laski marszałkowskiej trafił właśnie projekt, który w lutym przyjął rząd."

  Pytanie - rząd rżnie głupa, Biuro Analiz Sejmowych i prawnicy ministerialni się kompromitują czy też "rzetelni" dziennikarze GW pomylili rozporządzenie z ustawą? Przecież zgodnie orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego nakładanie wszelkich sankcji finansowych jest możliwe tylko i wyłącznie na podstawie przepisów ustawy, co wywodzi TK z przepisu art. 217 Konstytucji.
  Art. 217. Nakładanie podatków, innych danin publicznych, określanie podmiotów, przedmiotów opodatkowania i stawek podatkowych, a także zasad przyznawania ulg i umorzeń oraz kategorii podmiotów zwolnionych od podatków następuje w drodze ustawy.

  Po takich zmianach każdy adwokat wybroni osoby nielegalnie wywożące leki za granicę.

  Niezależnie od tego, nawet jakby prawidłowo zmiany wprowadzili to samo podwyższanie górnej granicy kary więzienia nie ma żadnego sensu bez podwyższenia dolnej granicy odpowiedzialności karnej i wyłączenia możliwości orzekania kary w zawieszeniu tudzież warunkowego umorzenia postępowania dla określonych kategorii przestępstw lub w przypadku popełnienia przestępstwa w określony sposób lub warunkach. Przeciętna kara orzekana przez polskie sądy oscyluje bowiem w graniach dolnego zagrożenia karą, a maksymalną możliwą karę orzekają sądy może raz na kilkaset spraw.

 • suender

  0

  A zagraniczne leki co się ściąga do Polski, to też jest wywóz leków za granicę, bo ktoś je przez granicę przecież przewozi!

 • ks-t

  Oceniono 1 raz -1

  NIe rozumiem tego procederu. Fałszowane sa recepty? wyłudzane refundacje? Jeśli jakiś lek kosztuje u nas 200 zł to nie może kosztować w niemczech 450 euro. To pewnie jakieś porównanie hurtu z detalem ale i tam mało prawdopodobne. Są kikuprocentowe różnice, sam kupuje w polskiej aptece leki z importu z Czech i są o 15 proc tańsze.

 • radon13

  Oceniono 5 razy -1

  To chyba albo u nas cos za tanio albo w Niemczech za drogo ? Pewnie sa także przypadki że u nas jest drożej niz np w Grecji . Ale co to ma wspólnego z nielegalnym wywozem - czy ktos z dziennikarzy opisze o co chodzi ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX