ZUS ma do oddania miliony. Przedsiębiorcy mogą odebrać gotówkę, wystarczy wniosek

ZUS ma dla miliona przedsiębiorców pieniądze, które ci nadpłacili uiszczając składki zdrowotne. Właściciele firm środki mogą wypłacać w gotówce. Są też tacy, którzy pieniądze mogą stracić na zawsze.

ZUS ma do oddania 2,5 mld złotych firmom, które dokonały nadpłat rozliczając się z instytucją. Milion przedsiębiorców już zostało poinformowanych o dodatkowych pieniądzach, które teraz można rozliczyć na dwa sposoby - informuje "Rzeczpospolita". 

Zwrot lub potrącenie

W przypadku małych nadpłat przedsiębiorca może pozostawić środki na koncie ZUS i potrącić je wpłacając kolejne składki. Większe kwoty można jednak wypłacać  - wystarczy złożenie prostej deklaracji. W przypadku największych płatników nadpłata może wynieść nawet 20 mln zł.

Zamknęli firmy, mogą odzyskać pieniądze

ZUS ma środki nie tylko należące do tych, którzy zapłacili za wysokie składki, ale zamknęli działalność. W tym wypadku zakład ma do oddania 114 mln zł. Przedsiębiorcy, którzy są właścicielami nadmiarowych środków, zostali już poinformowani. W tym wypadku po pięciu latach pieniądze przechodzą na rzecz Skarbu Państwa. 

Rekordowe wpływy ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2018 roku odnotowywał wyjątkowo wysokie wpływy - w sumie kilkanaście miliardów złotych więcej, niż w roku 2017. 

Zdaniem prof. Gertrudy Uścińskiej, prezes ZUS, "wysokie wpływy na indywidualne konta wprowadzone od 1 stycznia 2018 r. to wynik bardzo dobrej sytuacji polskiej gospodarki, w tym bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy, ale także uszczelnienia systemu poboru składek".

Czytaj też: Emerytalna bomba tyka. Można ją rozbroić. Paweł Borys: Ale gwarancji nie ma

Pracę Zakładu usprawnia też E-składka. Przedsiębiorcy rozliczają się z ZUS korzystając z indywidualnych numerów kont. Ponadto firmy muszą wykonywać tylko jeden przelew. Przed wprowadzeniem nowego systemu wpłaty trzeba było rozdzielać na trzy osobne transfery.  Z powodu dobrej sytuacji finansowej ZUS zrezygnował z dotacji ze strony państwa. Budżet państwa zaoszczędził dzięki temu cztery miliardy zł.

Więcej o:
Komentarze (15)
ZUS ma do oddania miliony. Przedsiębiorcy mogą odebrać gotówkę, wystarczy wniosek
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 22 razy 20

  Ja mam zegarek sąsiada i telefon kumpla. Oni o tym nie wiedzą, bo zostawili po imprezie. Ale jak złożą wniosek, to im oczywiście te rzeczy oddam, mają czas do końca roku, potem fanty wystawiam na OLX.

 • takaprawda2015

  Oceniono 9 razy 9

  Jak ZUS chce okraść przedsiębiorce to wie gdzie go znaleźć, jak ma oddać kasę to nie może go znaleźć za żadne skarby.

 • kixx

  Oceniono 7 razy 7

  po ponad dwudziestu latach od likwidacji skladki w formie jednej wplaty ZUS doszedl do wniosku ze jest na tyle dobrze zorganizowany i skomputeryzowany ze znow mozna oplacac wszystkie skladki jednym przelewem
  no coz,BRAWO

 • ltte

  Oceniono 4 razy 4

  Od kilku lat opłacam dobrowolne składki zdrowotne. Tylko takie, jedna kwota, zmieniana raz na kwartał, ciężko się pomylić. Bardzo sprawdzam, żeby płacona kwota była dokładnie taka, jaką publikuje NFZ. Ostatnio dostałem pismo, w którym informują mnie o nadpłacie 39,94 zł. Oczywiście mogłem się pomylić. Niemniej jednak uważam, że mogą mieć błąd w systemie, skoro występują nadpłaty na taką skalę. Może być też błąd w danych przekazywanych nam, albo pomiędzy NFZ i ZUS. Jeżeli ktoś też opłaca tylko dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, to bardzo proszę o komentarz, czy mają wpłaty w porządku oraz, czy ew. nadpłata nie wynosi 39,94 zł.

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 2 razy 2

  Sorki, ale dzięki wam złożyłem taki wniosek.
  Nigdy nie zostałem powiadomiony przez zus o jakiejkolwiek nadwyżce, ale zaintrygowany wlazłem na swoje konto, a tam jak wół MA. I to z 2014r., czyli za chwilę wzbogaciłbym pispaństwo. :(

 • zlotto

  Oceniono 2 razy 2

  dzis odbiora a jutro maja kontrole zusowska, i do tego zarzuty za KKSa z prokuratury, dziekuje :)

 • tani_dran

  Oceniono 3 razy 1

  Aha !! Tak się zastanawiałem odkąd przeszedłem na emeryturę - co to za przelew robię co miesiąc na ponad tysiąc złotych i gdzie idą te pieniądze podziewają. Dzieki temu artykułowi uzmysłowiłem sobie że od siedmiu lat opłacam z przyzwyczajenia skladki w ZUS, chociaż już nie muszę. Dzieki Gazeto !!!

 • beor

  Oceniono 10 razy -10

  Mnie bardziej interesuje, czy Dominika Wielowieyska już przesłała 10 tys. złotych ociemniałym dzieciom w Laskach.
  Zakład przegrała, więc trzeba się wywiązać z zobowiązania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX