Donald Tusk zapowiada przedłużenie rozmów w sprawie brexitu. "Zaapeluję do 27."

Donald Tusk, szef Rady Europejskiej, zareagował na wczorajsze głosowanie w brytyjskim parlamencie. Zapowiedział, że podejmie działania, które mają na celu przedłużenie rozmów dotyczących brexitu.

Wczorajsze głosowanie, które odbyło się w brytyjskim parlamencie wciąż nie rozstrzygnęło kwestii opuszczenia Unii przez Wielką Brytanię. Impas próbuje przełamać Donald Tusk. Oświadczył on, że spróbuje skłonić kraje UE do przedłużenia rozmów.

W trakcie moich konsultacji przed szczytem UE zaapeluję do unijnej 27., aby rozważyła przedłużenie rozmów, jeśli Wielka Brytania uzna za zasadne ponowne przeanalizowanie swojej strategii dotyczącej tworzenia konsensusu związanego z brexitem

- stwierdził na Twitterze. 

Unia zakłada tylko dwa scenariusze "rozwodu"

Wczorajsze głosowanie skomentowała Komisja Europejska. Ponownie wyraziła jasne stanowisko. Stwierdziła, że istnieją tylko dwa sposoby na opuszczenie wspólnoty: z umową, albo bez umowy. 

Brytyjczycy nie powiedzieli 'tak'

Podczas wieczornego głosowania Brytyjczycy przyjęli jedynie polityczną deklarację, wedle której nie godzą się na twardy brexit. Z prawnego punktu widzenia sytuacja Zjednoczonego Królestwa się nie zmienia - jeśli kraje UE nie zgodzą się na przesunięcie daty twardy brexit nastąpi 29 marca.

Czytaj też: Danuta Huebner o brexicie: Zaczyna nas już trochę irytować beztroska brytyjskich polityków

Jedynym wyjściem z sytuacji jest przyjęcie umowy wynegocjowanej pomiędzy Theresą May a przedstawicielem UE. Komisja Europejska podkreśla, że "wciąż jest gotowa je podpisać". Pomimo kilkukrotnych prób szefowej rządu nie udało się jednak przekonać parlamentu do ratyfikacji porozumienia. 

Czytaj też: "Twardy brexit" wciąż możliwy. O losie Wielkiej Brytanii może zdecydować... przypadek

Scenariuszy najbliższych wydarzeń jest więcej. Największym ryzykiem dla Wielkiej Brytanii i Unii jest "rozwód" bez zawierania jakiejkolwiek umowy. Sprawiłoby to, że z dnia na dzień przestałyby obowiązywać wszelkie porozumienia - dotyczące handlu, granic, zdrowia etc.

Więcej o:
Komentarze (51)
Donald Tusk zapowiada przedłużenie rozmów w sprawie brexitu. "Zaapeluję do 27."
Zaloguj się
 • ksks3

  Oceniono 17 razy 9

  UK przypomina Europie swoja starą zasadę. Brytania nie ma przyjaciół ma interesy. Brytyjczycy zrobili głupotę a odpowiedzialnością chcą się podzielić z Unią. Trudno narozrabiali niech pija to piwo. Nas też dotkną kłopoty ale ich wielokrotnie większe. Tusk i notable Unijni powinni trzymać się ustaleń. Żadnych ustępstw !

 • takaprawda2015

  Oceniono 11 razy 5

  Ale sowieckie trolle już nadają. Doskonale wiedzą że żadnego brexitu nie będzie i cała kasą którą na to wydał PUTLEREK pójdzie w cholerę.

 • artau

  Oceniono 20 razy 2

  900 miliardów funtów na dziś, odpłynęło z UK w związku z nadchodzącym brexitem, pamiętajcie o tym pissowskie dresy kiedy niszczycie Polskę, i Unię

 • dawaj.flaszkie

  Oceniono 20 razy 2

  Ale ja nie chcę przedłużenia terminu. Chcę, żeby 30 marca UK była poza UE.
  Umowy UK z UE nie mają wpływu na termin wyjścia. Goovno mnie obchodzi, że UK z UE w jakiejś sprawie nie mogli dojść do porozumienia. 29 marca, to 29 marca.

 • czyjakikolwiekloginjestwolny

  Oceniono 11 razy 1

  Ale z kim tu rozmawiać? Z rządem, z którym rozmawiano 2 lata, uzgodniono warunki i który jak się okazuje nie ma nic do powiedzenia? Pogadajcie ze mną. Mogę tak samo mało co premier May, ale chętnie się pokręcę po salonach. :)

 • boyscout

  Oceniono 10 razy 0

  Anglicy sa za wyjsciem z uni, 54% , zadne nowe glosowanie nie zmieni wyniku. Ruchoma data, to bylo do przewidzenia i bedzie inna data wyjscia dopoki unia nie zmieni swojej oferty.Tusk gral twardziela, taka byla jego rola, ale wszyscy wiedza ze wyjcie bez umowy jest poczatkiem rozbicia uni. pierwsza rzecz :Irlandia nie dopusci zeby byla granica. To bedzie wojna, terrorysci z Irlandii tylko na to czekaja. beda zamachy w UK, Brukseli , Berlinie i Paryzu. Druga rzecz :kazdy kraj w Europie bedzie negocjowal oddzielne umowy z Anglia broniac swoich interesow. Niemcy chca eksportowac VW do UK i nie chca wojny celnej z Francuzami. Anglia nie moze pozostac w uni celnej z UE poniewaz nie narzuci sobie unijnego prawa bez decydowania

 • starszy-65

  Oceniono 8 razy 0

  Najlepiej by było rozpędzić to brytyjskie towarzystwo polityczne na cztery wiatry ale jest szansa, że któreś z państw członkowskich nie wyrazi zgody na stanowisko brytyjskie.

 • kochamwyborcza2

  Oceniono 3 razy -1

  Tyle razy mówiłem, żadnego brexitu nie będzie.

 • ponury_swiniarz

  Oceniono 5 razy -1

  Donek! Nie wymiękaj! Wywal Brytoli na zbity pysk, trzeba ich przecież ukarać a umowa, ktróra odrzucili jest nienegocjowalna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX