NATO: tylko 6 z 29 krajów członkowskich płaci wystarczająco dużo na obronność. W tym Polska

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przedstawił w Brukseli swój doroczny raport. Wynika z niego, że tylko sześć krajów członkowskich NATO przeznacza na obronność uzgodnione kwoty.

Z raportu Stoltenberga wynika, że choć państwa NATO zwiększają pieniądze na zbrojenia, to większość z nich wciąż nie wywiązuje się z wcześniejszych zobowiązań w tej materii.

Więcej, ale wciąć za mało

Najnowszy raport sekretarza generalnego NATO przynosi niejednoznaczne informacje na temat funduszy przeznaczanych na obronność. Jens Stoltenberg poinformował, że większość krajów członkowskich zwiększyła w ostatnich miesiącach kwoty przeznaczane na zbrojenia.

Na przykład Niemcy, po latach cięć, zwiększają wydatki, a ich budżet obronny znacząco wzrósł. Oczekujemy jednak więcej

- mówił w Brukseli szef NATO.

Mimo to wymóg 2 proc. PKB na obronność spełnia jedynie sześć krajów, w tym Stany Zjednoczone i Polska. Szef NATO twierdzi jednocześnie, że mimo tak niejednoznacznych statystyk, w Sojuszu jest pełne zrozumienie dla potrzeby zbrojeń.

Mamy pewien paradoks. W czasie, gdy niektórzy kwestionują więzi Europy i USA, Sojusz robi tak naprawdę znacznie więcej razem niż dotychczas

- dodał Jens Stoltenberg.

Według sekretarza generalnego NATO w ostatnich miesiącach wydatki na obronność znacząco wzrosły w Polsce, Holandii i w krajach bałtyckich.

Szczyt NATO z 2014 r.

Pięć lat temu w czasie szczytu w Walii kraje członkowskie Sojuszu uzgodniły, że każdy z nich będzie przeznaczał na obronność co najmniej 2 proc. swojego PKB. Zarówno poprzedni, jak i obecny prezydent USA, które wydają najwięcej na zbrojenia, wielokrotnie krytykowali europejskich sojuszników za to, iż niewielu z nich wywiązuje się z wcześniejszych obietnic.

Zwiększenie wydatków na obronność w krajach NATO ma być odpowiedzią na działania ze strony Rosji.

Więcej o:
Komentarze (22)
NATO: tylko 6 z 29 krajów członkowskich płaci wystarczająco dużo na obronność. W tym Polska
Zaloguj się
 • freud1

  Oceniono 14 razy 8

  Wolska coraz bardziej przypomina II RP.
  Wydatki na wojsko rozbuchane do maksimum, zdolnosc bojowa wojska sprowadzona do minimum.

  Chalwa wielikiej wolsce!

 • mark6

  Oceniono 11 razy 3

  Wydatki amerykańskie powiększają amerykański PKB.
  W Polsce tę kasę wyrzuca się w błoto m.in. po to aby Jankesom było lepiej.
  Rzadko można znależć tak skretyniałych osobników jak Polacy.
  Może wytłumaczą wpierw kogo uważają za wroga i DLACZEGO !!! w szczegółach.
  Z góry ostrzegam przed cytowaniem bredni o Ukrainie czy Gruzji !!
  Fakt jest taki, że zagrożeniem dla pokoju na świecie są Stany Zjednoczone. Niech tylko okaże się, że CHINY postanowią zrezygnować z zakupu jankeskich SZMACIANYCH obligacji lub wręcz
  zaczną sprzedawać amerykańskie śmiecie. Wtedy dużo nie będzie brakować do wywołania wojny.
  USA zrobią wszystko aby bronić gospodarkę i co najważniejsze BRONIĆ DOLARA.
  Jeżeli świat straciłby zaufanie do dolara to byłby to początek końca USA !!

 • s-w-z

  Oceniono 4 razy 2

  Producenci i handlarze bronią są zainteresowani tworzeniem napięć, psychozą zagrożenia. Bezpieczeństwa Polsce nie zapewnią nawet największe wydatki zbrojeniowe - zawsze kosztem poziomu życia (zdrowia, nauki, oświaty, kultury ...). Bezpieczeństwo nasze zależy od prowadzonej polityki zagranicznej - dyplomacji na rzecz ograniczania zbrojeń, od naszego miejsca i znaczenia w UE i NATO.

 • pomaranczowoczarny

  Oceniono 3 razy 1

  U nas kasa na wojsko idzie częściowo na emerytury tych co się już grzeją, na odprawy przyszłych, samoloty dla vipów a ostatnio na drogi :) który program jest obecnie kontynuowany z zakupami dla wojska? i jak się skończył ustawiony przetarg przez PIS na autobusy? pytam bo potem jakoś ucichło jak ich człowiek specjalnie spóźnił się na przetarg.

 • e50504

  Oceniono 7 razy 1

  "Wystarczająco dużo" to znaczy tyle ile życzy sobie sajstrategiczniejszy sojusznik UE, ten który 2 miesiące temu przestał uznawać UE?

  www.nytimes.com/2019/01/08/world/europe/eu-us-diplomatic-status.html

  Czaputowić już się dzisiaj prawie popluł z mównicy i powiedział że husarzyki dadzą 2,5%, a wszystko to by "sojusznik zauważył starania" xD

 • realistas

  Oceniono 7 razy 1

  Mądrze robią, że nie wyrzucają więcej na broń. Dzięki temu mogą więcej pieniędzy przeznaczyć np. na zdrowie czy oświatę.
  NATO jet po to by wspierać amerykańskie agresje:
  W XX stuleciu Stany Zjednoczone prowadziły wojnę przez 15 procent czasu. W drugiej połowie wieku było to 22 procent. A od początku XXI stulecia, od 2001 roku, Stany Zjednoczone ciągle prowadzą wojnę. Wojna jest istotną częścią amerykańskiego doświadczenia, a jej natężenie stale rośnie. Jest wbudowana w amerykańską kulturę i głęboko zakorzeniona w amerykańskiej geopolityce. George Friedman „Następne 100 lat. Prognoza na XXI wiek. Mocarstwo nad Wisłą?”.

 • pumpernik

  0

  Dlatego trzeba dla wojska kupować cokolwiek, bez przetargów i za wszystko przepłacać.
  No i kupować oczywiście od USA.

 • polsz

  Oceniono 2 razy 0

  Polska nie płaci na wojsko tylko przeznacza w budżecie. Z tych środków jednak kupuje się samoloty dla VIP-ów, remontuje drogi, kupuje limuzyny, dotuje Rydzyka itp itd

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 2 razy 0

  Polska rzeczywiście płaci wystarczająco, kupując z budżetu MONu limuzyny, które następnie SOP testuje w warunkach bojowych na polskich drogach. Kupuje tez Embraery, którymi były wiceminister MON lata między Warszawa, Katowicami i Wrocławiem w celu omówienia taktyki obronnej PiS przed nadchodzącymi wyborami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX