Wielka Brytania. Izba Gmin za opóźnieniem brexitu! Drugiego referendum nie będzie

Brexit może nie zacząć się 29 marca - tego w każdym razie chcą brytyjscy posłowie, choć przeciwko głosowali niektórzy członkowie rządu. Teraz premier Theresa May ma tydzień na przygotowanie konkretnych propozycji dla Brukseli.

Brytyjski parlament zdecydował o opóźnieniu brexitu, czyli przedłużeniu artykułu 50. Rządowy wniosek poparło 412 posłów, przeciwnych było 202 głosujących. To jeszcze jednak nie znaczy, że 29 marca przestaje być oficjalną datą rozwodu Londynu z Brukselą.

Bunt w gabinecie May?

Co ciekawe, przeciwko wnioskowi premier głosowali niektórzy członkowie jej rządu, w tym Andrea Leadsom, minister środowiska. Łącznie zbuntowało się ośmioro członków gabinetu Theresy May.

Brexit opóźniony i co teraz?

Theresa May ma dwie opcje. Pierwsza to odłożenie wyjścia na krótki termin, do 30 czerwca. By tak naprawdę się stało, premier May musi do 20 marca przepchać przez Izbę Gmin swoją umowę brexitową – umowę, którą ta izba odrzuciła już dwa razy. Jeśli to się nie uda, rząd zapowiada możliwość opóźnienia brexitu na dłużej, może nawet aż o kilkanaście miesięcy, nie podaje jednak konkretnego terminu.

Data 20 marca jest ważna, bo dzień później zaczyna się szczyt Rady Europejskiej, na którym Wielka Brytania powinna przedstawić konkretną propozycję. Po oficjalnej prośbie Theresy May opóźnienie brexitu musi być jeszcze jednomyślnie zaakceptowane przez wszystkie państwa unijne.

Czytaj też: Danuta Huebner o brexicie: Zaczyna nas już trochę irytować beztroska brytyjskich polityków

Na to, że brexit może się poważnie opóźnić, Bruksela najwyraźniej już się szykuje. Tak wynika z wypowiedzi Donalda Tuska. "W trakcie moich konsultacji przed szczytem UE zaapeluję do ‘unijnej 27.’, aby rozważyła przedłużenie rozmów, jeśli Wielka Brytania uzna za zasadne ponowne przeanalizowanie swojej strategii dotyczącej tworzenia konsensusu związanego z brexitem" – powiedział szef Rady Europejskiej.

Nie będzie drugiego referendum

Wcześniej Izba Gmin głosowała nad trzema poprawkami. Pierwsza dotyczyła organizacji drugiego referendum - przepadła miażdżącą liczbą głosów. Nie przeszła też poprawka oddająca parlamentowi kontrolę nad porządkiem obrad i mechanizmem decydowania o brexicie. Przepadła poprawka lidera opozycji Jeremy'ego Corbyna, który chciał przedłużenia art. 50 w celu znalezienia alternatywnych scenariuszy brexitu (czyli nie twardy brexit i nie umowa wynegocjowana przez May).

Więcej o:
Komentarze (125)
Wielka Brytania. Izba Gmin za opóźnieniem brexitu! Drugiego referendum nie będzie
Zaloguj się
 • radek_sziwa

  Oceniono 67 razy 61

  "Moda na Brexit" odcinek 524353. W dzisiejszym odcinku Brooke ponownie wychodzi za mąż za Ridża ale ucieka na dzień przed ślubem gdy odyskuje pamięc i przypomina sobie, że jest już żoną Billa.

 • kzet69

  Oceniono 54 razy 48

  Monty Python live....Angole sami nie wiedzą czego chcą i zmuszają całą UE do zabawy we wróżkę. May trzyma się stołka z uporem godnym lepszej sprawy, posłowie głosują bez jakiegokolwiek planu, a Wielka Brytania staje się coraz mniejsza. Jak dla mnie żadnego przedłużania 29.03 papa UK i niech się cała Europa przekona czym się kończy słuchanie propagandy populistów na ruskim żołdzie. A za kilka lat jak Angole będą mieli dość chaosu sami grzecznie ponownie zapukają do UE, a wtedy ich przyjąć ale bez żadnych superpraw, żadnych brytyjskich rabatów, żadnych ekstra praw w ruchu osobowym i przepływie kapitału. Angole sami uwarzyli piwo, które teraz powinni do dna wypić jako nauczkę dla innych zaczadziałych "exitowców"!

 • mazzini890

  Oceniono 48 razy 42

  UK nadal się łudzi że dostanie dostęp do rynku UE taki jak teraz, bez bycia w niej.No cóż. Myli się.

 • alojz

  Oceniono 35 razy 33

  moja konkluzja po 3 dniach głosowania
  UK bardzo chce wyjść z Unii, ale na razie jeszcze nie chce wyjść
  A czego chce UK - tego nie wiadomo - ale ma być tak jak chce UK

 • michalpopiel

  Oceniono 38 razy 32

  Moja znajoma ze Szkocji i jej znajomi już mówią głośno o referendum es niepodległości Szkocji. Czekają aż ten cyrk się skończy. Przy hard-brexicie na 100% wyjdą ze Zjednoczonego K.urewsta

 • arcanuss86

  Oceniono 34 razy 30

  Myślałem, że to Polacy są głupi, ale Brytole trzymają poziom :D
  UK: WYCHODZIMY!
  UE: Ok. Wynegocjujmy umowę wyjścia.
  UK: Nie zgadzamy się na umowę!
  UE: Ok. To wyjdźcie bez umowy.
  UK: Nie wyjdziemy bez umowy!
  UE: Ok. To nie wychodźcie.
  UK: WYCHODZIMY!
  (...)

 • obywatelkamania

  Oceniono 35 razy 29

  Przepraszać Tuska, dowiedliście, że planu JAK wyjść z Unii nie było!
  Piekło duże, pokoik się znajdzie.

 • mnis

  Oceniono 33 razy 29

  pieprzeni angielscy ignoranci - wszystko co robią, robią pod siebie, a niby wielka brytania to unia państw

 • baby1

  Oceniono 21 razy 19

  Przyjdzie May założyć worek pokutny i udać się do Brukseli z prośbą o łaskę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX