Bruksela ostrzega Wielką Brytanię: Opóźnienie brexitu wymaga zgody wszystkich 27 państw

Daniel Maikowski
Brytyjski parlament przyjął dziś wniosek, który daje rządowi mandat, aby wystąpić do Unii Europejskiej z wnioskiem o opóźnienie terminu brexitu. Bruksela odpowiada: potrzebna jest jednomyślna zgoda 27 państw.

Brytyjska Izba Gmin zdecydowała dziś o opóźnieniu brexitu, czyli przedłużeniu artykułu 50. To jednak wcale nie wyklucza twardego brexitu. 29 marca wciąż pozostaje oficjalną datą rozwodu Londynu z Brukselą. Dlaczego?

Na opóźnienie brexitu muszą zgodzić się bowiem wszystkie kraje UE. Jednomyślnie. Przypomniała o tym  Komisja Europejska, która wydała krótkie oświadczenie.

Wniosek o przedłużenie art. 50 wymaga jednomyślnej zgody ze strony wszystkich 27 państw członkowskich

- czytamy w oświadczeniu rzecznika Komisji Europejskiej.

Komisja podkreśla również, że priorytetem przy rozpatrywaniu tego wniosku będzie zabezpiecznie właściwego funkcjonowania unijnych instytucji.

Donald Tusk popiera późniejszy brexit

Brytyjczycy mają po swojej stronie szefa Rady Europejskiej. Donald Tusk zapowiedział, że podejmie działania, które mają na celu przedłużenie rozmów dotyczących brexitu.

W trakcie moich konsultacji przed szczytem UE zaapeluję do unijnej 27., aby rozważyła przedłużenie rozmów, jeśli Wielka Brytania uzna za zasadne ponowne przeanalizowanie swojej strategii dotyczącej tworzenia konsensusu związanego z brexitem

- napisał Tusk na Twitterze jeszcze przed dzisiejszym głosowaniem.

Brexit opóźniony i co teraz?

Theresa May ma  teraz dwie opcje. Pierwsza to odłożenie wyjścia na krótki termin, do 30 czerwca. By tak naprawdę się stało, premier May musi do 20 marca przepchać przez Izbę Gmin swoją umowę brexitową – umowę, którą ta izba odrzuciła już dwa razy.

Jeśli to się nie uda, rząd zapowiada możliwość opóźnienia brexitu na dłużej, być może  aż o kilkanaście miesięcy. Oczywiście obydwa scenariusze spełzną na niczym, jeśli choćby jeden kraj członkowski nie zgodzi się na przesuniecie terminu brexitu.

Więcej o:
Komentarze (57)
Komisja Europejska ostrzega Wielką Brytanię: Opóźnienie brexitu nie jest automatyczne
Zaloguj się
 • strange_email

  Oceniono 39 razy 33

  W zasadzie rządowi May komisja czy parlament EU nie są potrzebne bo May i parlament UK negocjują sami ze sobą już od dwóch lat i nie są w stanie wypracować jednego podejscia. Przecież to jest kabaret. Kabaret sponsorowany przez Rosjan i fundusze grające na zawieruchę gospodarcza.

 • amenominakanushi-pan-poczatku

  Oceniono 22 razy 22

  Nie byłbym taki pewny zgody Hiszpanii, którą od dawna uwiera kamień w bucie w postaci Gibraltaru.

 • marymania

  Oceniono 21 razy 19

  Wczoraj po głosowaniach na antenie BBC Farage mówił, że już jest prawie dogadany z Salvinim, który ma zawetować w imieniu Włoch jakiekolwiek przedłużanie, długie czy krótkie. Nie powiedział, czy już zainkasował zapłatę od Putina, ale podejrzewam, że raczej tak.
  I wtedy Brytole skoczą w przepaść i polegną z honorem.

 • fezuj

  Oceniono 16 razy 16

  Na przygotowanie się do Brexitu mieli 2 lata. To dość czasu. Więc teraz albo podpisują umowę, którą wynegocjowała ich premier, albo wyjazd z baru. Danie im kilkunastu miesięcy więcej niczego nie zmieni. Oni liczą na to, że UE zmięknie.

 • kichchi

  Oceniono 15 razy 13

  anglia przypomina przedrozbiorową polske jak mocarstwo moze sie stoczyć w łajno w 170 lat, dzieki nacjonalizmowi i głupim politykom

 • olal.bana.gw

  Oceniono 13 razy 13

  Mysle ze w Brukseli obstawiaja na pewniaka ten jeden zwycieski glos Polski. 1:26 to bedzie sukces i rewanz za w3,14dol 1:27 ferajny kaczegogoowna. Damy angolkom popalic, pokazemy co potrafimy.

 • ws21

  Oceniono 14 razy 10

  I na poparcie takiego wniosku bym nie liczył. Bo z punktu widzenia UE jest on bez sensu. I bez znaczenia jest czy w trzecim głosowaniu przyjmą umowę - bo po co zmieniać termin rozwodu) albo jeśli ponownie odrzucą, bo UE nie chce zmieniać umowy. W tym drugim przypadku odwlekanie też jest bez sensu. Jedynym argumentem za było by referendum, ale to odrzucono.
  Więc UK ma prosty wybór - wycofanie wniosku albo wyjście 29 /03/2019. Wszystkie atuty w rękach UK. Róbta co chceta.

 • cyrkonowy_szerszen

  Oceniono 10 razy 8

  Krysztaloey brzdąc zaglosuje przeciwko zeby zobaczyc jak to jest po exicie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX