Mierzeja Wiślana pełna bursztynu wartego nawet 900 mln zł? Wkrótce upublicznienie wyników badań

W miejscu przekopu Mierzei Wiślanej wykryto bursztyn. Do tej pory nie wiadomo jednak w jakich ilościach tam występuje. Opłacalność wydobycia mają potwierdzić badania. Wiemy już, kiedy zostaną upublicznione.

Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski poinformował, że w ciągu dwóch - trzech najbliższych tygodni będą znane wyniki badań złóż bursztynu pod przyszłym kanałem żeglugowy. Cenny materiał odkryto podczas wykonywania przekopu Mierzei Wiślanej, który jest jednym ze sztandarowych projektów PiS

Na Mierzei Wiślanej nie ma wielkich ilości bursztynu - mówi Informacyjnej Agencji Radiowej dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni. Więcej bursztynu, jak twierdzi, znajduje się od strony zalewu. Według niego, zasoby tego surowca znajdują się poniżej inwestycji.

Jesteśmy w trakcie dodatkowych analiz rozpoczętych po zakończeniu prac przez geologów. Powinny zakończyć się pod koniec marca. Chcemy ustalić, jaki procent odkrytego złoża jest do wydobycia w ramach prac prowadzonych w trakcie budowy kanału. Musimy ocenić ilość i jakość materiału oraz oszacować ewentualny zysk.

- powiedziała w rozmowie z naszą redakcją Magdalena Kierzkowska z Urzędu Morskiego w Gdynii. Wyjaśniła też, że po przeprowadzeniu analizy zapadnie decyzja o wystąpieniu o koncesję do ministerstwa środowiska, bądź o dalszej budowie kanału.

Czytaj też: Rosja zaniepokojona przekopem Mierzei Wiślanej, pyta o ekologię. Jest odpowiedź Polski

Wcześniej minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej dementował informacje o dużej wartości bursztynu, sięgającej nawet 900 milionów złotych.

Ministerstwo zapewnia, że przekop Mierzei Wiślanej ma zapewnione finansowanie z budżetu państwa. Na ten cel trafi łącznie około 880 milionów złotych.

Więcej o:
Komentarze (106)
Mierzeja Wiślana pełna bursztynu wartego nawet 900 mln zł? Wkrótce upublicznienie wyników badań
Zaloguj się
 • biesczad1

  Oceniono 36 razy 24

  Czyli nie chodziło o kanał, tylko o kasę? Coś czuję, że przed następnymi wyborami PiS znów przekopie Mierzeję Wiślaną - wzdłuż!!!

 • kocurko

  Oceniono 31 razy 19

  Skończy się na bursztynie. PiS go sprzeda a kasą zasili pewnie Srebrną i ojca Muchomora zwanego grzybem

 • takaprawda2015

  Oceniono 24 razy 14

  Przecież wiadomo że po to była ta cała afera. Jeszcze przed wycinką okoliczni mieszkańcy mówili że jest tam bursztyn.

 • radar5

  Oceniono 18 razy 12

  Czyli tak jak napisałem już dawno temu - w przekopie chodzi o bursztyn, tyle, że myślałem, że na lewo będzie wydobywany - bez koncesji w ramach robót ziemnych.

 • lubicz56

  Oceniono 12 razy 10

  No to juz po Mierzei i na dodatek nie trzeba ani wykonawców, ani maszyn. Miejscowi na spólke z turystami sami kanal na 50 metrów w glab, golymi pazurami wygrabia :)

 • remo29

  Oceniono 18 razy 10

  O, to będzie hajs na partyjne wieże.

 • Zawisza Brązowy

  Oceniono 18 razy 8

  Nie będzie konkursu na firmę która przeprowadzili te badania?? I dlaczego o ile będzie ten konkurs wygra go firma pod tytułem Rydzyk vaticanus Corporation

 • Jack 68

  Oceniono 15 razy 7

  Uwaga!!!Zaraz odkryją bursztynową komnatę.

 • 174pit

  Oceniono 23 razy 7

  A co tam! W poszukiwaniu bursztynu rozkopie się całą mierzeję i przekopie dno zalewu na 10 m wgłąb. I wtenczas do Elbląga będą mogły wpływać nawet tankowce i lotniskowce.
  A okolicznych mieszkańców przesiedli się pod Bełchatów. Za karę, że śmieli protestować przeciw urojeniom przewodniej siły narodu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX