Prof. Smolar o brexicie: To jest bardzo upokarzające dla zwolenników. Muszą teraz prosić UE

Łukasz Kijek
Brytyjski parlament dał zielone światło, by poprosić UE o przesunięcie daty brexitu. Aby tak się stało, jednomyślnie muszą zgodzić się wszystkie państwa UE. Taka decyzja może zapaść najwcześniej podczas przyszłotygodniowego szczytu przywódców w Brukseli.

"Upokorzenie dla zwolenników brexitu"

- To co się stało jest upokarzające bardzo dla zwolenników brexitu, bo pokazuje że to Brytyjczycy proszą teraz Unię Europejską o przesunięcie terminu - mówi prof. Aleksander Smolar. Prezes Fundacji Batorego był gościem porannej rozmowy Gazeta.pl. Czasu jest coraz mniej, bo oficjalna data wyjścia Wielkiej Brytanii z UE to wciąż 29 marca. 

Przesunięcie brexitu, ale na jak długo?

Brytyjska Izba Gmin zdecydowała w czwartek o opóźnieniu brexitu, czyli przedłużeniu artykułu 50. To jednak nie rozwiązuje problemów. Najpierw na zmianę daty musi się zgodzić UE, a wcześniej sami Brytyjczycy muszą ustalić ile dodatkowego czasu potrzebują. Theresa May ma dwie opcje. Pierwsza to odłożenie wyjścia na krótki termin, do 30 czerwca. By tak naprawdę się stało, premier May musi do 20 marca przepchać przez Izbę Gmin swoją umowę brexitową – umowę, którą ta izba odrzuciła już dwa razy. Jeśli to się nie uda, rząd zapowiada możliwość opóźnienia brexitu na dłużej, może nawet aż o kilkanaście miesięcy, nie podaje jednak konkretnego terminu.

UE musi się zgodzić 

Decyzja brytyjskiego parlamentu wcale nie wyklucza tzw. twardego brexitu. 29 marca wciąż pozostaje oficjalną datą rozwodu Londynu z Brukselą, bo na opóźnienie brexitu muszą jednomyślnie zgodzić się wszystkie kraje UE. 21 marca rozpocznie się szczyt Rady Europejskiej, na którym Wielka Brytania powinna przedstawić konkretną propozycję.

Więcej o:
Komentarze (15)
Prof. Smolar o brexicie: To jest już upokarzające dla zwolenników. Muszą teraz prosić UE
Zaloguj się
 • strange_email

  Oceniono 12 razy 8

  Jako to upokarzajacy? Przeciez w imie niepodleglosci i zerwania kajdanow pan Farage prosil Trumpa o interwencje oraz zarzadal od Parlamentu UE braku zgody na przedluzenie. Tak oto walczy sie o niepodleglosc! Za rosyjskie diengi.

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 8 razy 6

  Nie rozumiem dlaczego UE ma się na to godzić. Brytole zdecydowali już, że nie chcą umowy wynegocjowanej przez May, a lepsza dla nich (czytaj gorsza dla UE) nie jest w interesie EU. Brytole nie chcą też drugiego referendum, więc nie ma co opóźniać nieuniknionego. Jak mówią Anglicy: "End of fear is better than fear without end."

 • radomkid

  Oceniono 5 razy 1

  Kraje EU powinny wielkodusznie pochylić się nad prośbą Zjednoczonego Królestwa i zgodzić się na odroczenie Brexitu do 30 czerwca 2119...

 • ws21

  0

  No i już pierwsze wypowiedzi przedstawicieli Paryża i Hagi nie dają większej nadziei na zmianę terminu. Bo jakież to uzasadnienie może przedstawić UK? Będzie prosty wybór - 29/03 lub wycofanie się z brexitu.

 • 2345olskup

  Oceniono 8 razy 0

  to typowy przyklad zaprzanstwa pychy i arogancji ze strony jednej nacji angolow szkoci i walijczycy siedza cicho bo sie boja i nie widza co ztego bedzie przekupieni polnocno ulsterzy z IRaTYLKO CZEKAJA KIEDY REAKTYWUJA ZBBROJNE RAMIE ANGOLE TO SWINIE I AROGANCI SPEKULANCI I TRZEBA ZNIMI TWARDO GET QUT BASTERS

 • anna.pcz

  Oceniono 3 razy -1

  Upokarzające? Chyba tylko Polaczkom tak się wydaje, ha ha ha. Uśmiałam się - Brytyjczycy ustawiają was pod murem, robią z UE na co tylko mają ochotę, to oni o was decydują a nie na odwrót, biedne muminki! Jeśli Brytyjczycy krzykną, że chcą opóźnić brexit o np. 3 miesiące to wszystkie państwa UE mają ściągać spodnie i wypinać się tak, jak życzą sobie tego Angole. Jestem PEWNA że WSZYSCY przywódcy UE zgodzą się na każde rozwiązanie jakie wymyśli Wielka Brytania. To jest byłe imperium które miało 1/4 świata i z którym gadać nie umiecie, bo wasz śmieszny Tusk ledwo duka po angielsku. Nie kompromitujcie się. Jakie "warunki" opóźnienia chcecie stawiać? Wy, murzyni europy, podcierający tyłki Niemcom za 1200 euro? Macie się wszyscy zgodzić na takie wyjście z UE, jakiego zażyczą sobie Angole. Kropka!

 • ewropejczyk

  Oceniono 5 razy -3

  Panie "Soros", o przedłużenie artykułu 50 owszem muszą się zgodzić 27 pozostałe państwa, ale o wycofanie wniosku o Brexit i jego ponowne złożenie już UK nie musi się nikogo prosić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX