Zaskakująca sytuacja w Sejmie. Posłowie mieli uporządkować VAT. Matryca spadła z obrad

W Sejmie doszło do zaskakującej sytuacji. Marszałek Kuchciński ogłosił nagle, że przepisy wprowadzające tzw. nową matrycę VAT nie zostaną dziś poddane głosowaniu.

Sejm nie zajmie się na bieżącym posiedzeniu rządową nowelą ustawy ws. nowej matrycy VAT - poinformował z sejmowej mównicy marszałek izby Marek Kuchciński.  Propozycja przyjęta wcześniej przez rząd PiS zakłada podniesienie podatku od towarów i usług m.in. na napoje owocowe zawierające minimum 20 procent soku w składzie.

Zdejmujemy rozpatrywanie punktu 14 z porządku dziennego, czyli pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy. Również nie będziemy głosować wniosku o odrzucenie ustawy w pierwszym czytaniu

- powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

W trakcie pierwszego czytania projektu tej ustawy poseł Ryszard Terlecki wniósł wniosek o zarządzenie przerwy. Później marszałek Sejmu Marek Kuchciński zwołał Konwent Seniorów. Po wznowieniu obrad, zdecydował o usunięciu pkt.14. z obrad.

Dziennikarze sejmowi informują też, że w spawie interweniował Jarosław Kaczyński. 

VAT po nowemu, czyli nowa matryca i... sok

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o ordynacji podatkowej ma na celu m.in. zmiany sposobu identyfikowania towarów i usług na potrzeby podatku VAT poprzez odejście od stosowania Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) 2008 oraz wprowadzenie instytucji wiążącej informacji stawkowej (WIS). 

Czytaj też: Jak rząd chciał uporządkować VAT? Wyjaśniamy jak działa "matryca"

Krajowa Unia Producentów Soków alarmowała, że planowane podniesienie stawki podatku VAT z 5 do 23 proc. na niektóre napoje owocowe będzie miało poważne konsekwencje dla producentów - najczęściej polskich, sadowników i konsumentów. Przy obecnej strukturze spożycia wpływy do budżetu wzrosłyby o ok. 450 mln zł. Nowe przepisy mogłyby też uderzyć w sadowników. 

Więcej o:
Komentarze (112)
Zaskakująca sytuacja w Sejmie. Posłowie mieli uporządkować VAT. Matryca spadła z obrad
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 56 razy 56

  To jest jak oglądanie bajki "Sąsiedzi", tylko w realu. Czego się nie tkną, to choćby mieli nawet najszczersze chęci, spektakularnie spierydolą.

 • ks.pedofil

  Oceniono 60 razy 56

  Po wyborach jak wygraja ustanowia takie podatki ze cale te 500+ i nawet 1000+ nie wystarczy. Z czegos trzeba wam te 500+ placic.

 • robson15

  Oceniono 45 razy 45

  Ile jeszcze czasu szeregowy poseł będzie praktycznie rządził nie tylko Sejmem ale i krajem?
  Przecież to jakiś matrix. Jeden kurdupel może dla swojego widzimisię może praktycznie wszystko. W jakim to kraju przyszło nam żyć?

 • takaprawda2015

  Oceniono 40 razy 40

  Ciekawe kiedy bandyci z PiSu obniżą VAT który podniósł ten zły TUSK.

 • ssc1

  Oceniono 35 razy 35

  Trzeba podnieść stawki bo budżet się nie spina?

  Dlaczego nikt nie powie tego wprost????

 • aldisek

  Oceniono 30 razy 30

  Ten niewysoki człowieczek uważa się za geniusza. Tylko dlaczego miał problemy ze zdaniem matury? Tatuś, funkcjonariusz PZPR pomógł mu przenosząc go do innej szkoły aby tam zdawał. No i był jednym z gorszych wykładowców na uczelni. A teraz rozrabia jak pijany zając.

 • kemor234

  Oceniono 27 razy 25

  Sejm ci to jeszcze czy parodia jakaś.
  A ile to było gadania. Trzeba uporządkować, niezwłocznie, bałagan zostawiony przez PO ...
  TO TERAZ JEST DOBRZE ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX