Zakaz handlu w niedzielę. Ministerstwo na razie nie planuje złagodzenia przepisów

Resort pracy na razie nie planuje żadnego złagodzenia przepisów o zakazie handlu w niedzielę, wynika z wypowiedzi minister Elżbiety Rafalskiej w Sejmie. Kluczowe w podejmowaniu przyszłych decyzji mają być wyniki oceny skutków wprowadzenia ustawy.

Zakaz handlu w niedzielę na razie bez zmian

Elżbieta Rafalska twierdzi, że Polacy przyzwyczaili się już do niehandlowych niedziel i potrafią tak zaplanować zakupy, by nie mieć problemu z brakiem potrzebnych artykułów. - Trwa dyskusja na ten temat i dobrze, bo dzięki temu można podejść do problemu wszechstronnie - zaznaczyła minister Rafalska.

Z kolei wiceszef resortu Stanisław Szwed nawiązał do niedawnej sejmowej dyskusji zorganizowanej przez parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego oraz rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Według niego głos, który popłynął ze środowiska małych i średnich firm, obalił tezę, że ograniczenie handlu w niedzielę szkodzi małym firmom. Wiele z nich twierdziło, że jest wprost przeciwnie.

Polacy tracą cierpliwość do zakazu handlu

Na początku lutego Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przeprowadził badania dotyczące zakazu handlu w niedziele. 71 proc. ankietowanych stwierdziło, że obecne przepisy naruszają swobodę konsumencką, a państwo nie powinno ustalać, jak obywatele spędzają czas. 65 proc. badanych negatywnie ocenia całkowity zakaz handlu w niedziele, który ma zacząć obowiązywać od roku 2020.

Z kolei z badań Instytutu Pollster, na zlecenie "Super Expressu" wynika , że 47 proc. badanych jest za przywróceniem handlu we wszystkie weekendy. Przeciw jest 43 proc. ankietowanych, a 10 proc. nie ma w tym temacie zdania. 

W przyszłym roku wszystkie niedziele z zakazem

Ustawa przewiduje katalog wyłączeń. Handlować w niedziele może właściciel sklepu, pod warunkiem, że sam stoi za ladą. Handel jest też dozwolony między innymi w piekarniach, cukierniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w placówkach pocztowych, na dworcach i portach lotniczych.

Od 1 stycznia tego roku handel jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc. W ubiegłym roku handel bez ograniczeń dozwolony był w dwie niedziele w miesiącu a w przyszłym roku wszystkie niedziele mają być wolne od handlu.

Więcej o:
Komentarze (15)
Zakaz handlu w niedzielę. Ministerstwo na razie nie planuje złagodzenia przepisów
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 11 razy 11

  > Ministerstwo na razie nie planuje złagodzenia przepisów

  Chyba, że będzie telefon z Żoliborza.

 • owca888

  Oceniono 9 razy 9

  Wczoraj purpuraci broniący pedofili w sukienkach pogrozili paluszkiem nierządowi, więc dziś już nierząd nie planuje. Choć Łgarski jeszcze parę dni temu "miał wątpliwości"

 • kiesier

  Oceniono 11 razy 9

  Spokojnie na jesień będzie ogłoszony program Zakupy+ czyli dopuszczony handel we Wszystkie niedziele.
  Tylko zagłosujcie na PIS.

 • zraluk7

  Oceniono 10 razy 8

  Złagodzą jak już żaden polski sklep się nie ostanie. A to wszystko dla dobra narodu.

 • optymistaa43

  Oceniono 7 razy 7

  I tak fecet ,ktory nigdy zakupow nie robi wystraszyl sie zbrodniczego ( TARGOWICA ) wzgledem <Narodu Polaki kosciola katolickiego a sklepikarze musza placic Podatkami nas PiS zamorduje,jak narazie bylo ich 25 .Dzisiaj kurdupel tak zarzadzil bo dalej byl rozpoznawalny.Posel przezywa gratulacje jakie skladali mu poslowie po przeczytaniu artykulu w szmatlawcu "Tylko Polska",artykul mial tytul " jak rozpoznac zyda".Dodam ze wszystkie ( przymiotniki ) jakich uzyl Umberto Eco w swojej ksiazce CMENTARZ na PRADZE na stronie 13-15 mozna bez zadnych zastrzezen odniesc do posla Kaczynskiego z PiS siedzacego w pierwszej lawce naszego Sejmu.Jest to agent U B BALBINA bedacy razem z bratem T W komunistycznej partii PZPR.Ojciec Rajmund stworzyl ze swoich dzieci agenta BALBINA,jeden,Lech kapowal internowanych a Jaroslaw kapowal podziemie solidarnosciowe,ze byly to te dwie kreatury wyszlo po przeanalizowaniu podpisow na raportach i pokwitowaniach balbiny,podpisywane byly dwoma charakterami pisma kurdupli.Tak ze tepaki pisowskie,nie musicie tej ksiazki kupic ale popatrzcie na strone 13-15,oczywiscie opozycja niech tez to zrobi.A sklepikarze niech Ida pod nie do kosciola i pedza ta czarna bande..

 • pan.szklanka

  Oceniono 7 razy 7

  To kwestia lobbingu. W Niedziele handel życiem wiecznym odbywa się bez przeszkód.

 • zloty_cielec69

  Oceniono 6 razy 6

  jak będzie się palić koło kaczego kupra, to żoliborski himan każe zmienić. nie ma w tym troski o gospodarkę czy ludzi. jest tylko widzimisię małego.

 • terazjakinick

  Oceniono 8 razy 6

  Zobaczymy jakie będzie zdanie jak wizja wyborów coraz bardziej będzie spoglądać w oczy. I te magiczne słupki poparcia 😁

 • real_marek

  Oceniono 3 razy 3

  Ideologia to zła podstawa do kreowania modelu życia, więc pomijam całkowicie argumenty z tej półki. Lepszym podkładem jest logika. I tu pytanie, czy otwieranie sklepów jak wszyscy są w pracy lub szkole, a zamykanie jak mają wolne ma sens? Pomijam te nieszczęsne niedziele, choć mi nie przeszkadza zamknięcie marketów w ten dzień. Wkurza mnie natomiast zamykanie sklepów o 18.00 w tygodniu i o 14.00 w soboty. Komu i ile sprzedają np. księgarnie lub sklepy obuwnicze o 10.15 we wtorek?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX