Satelity dostarczyły dane. Po ich otrzymaniu Amerykanie uziemili Boeingi 737 Max

W środę, cztery dni po wypadku samolotu Boeing 737 Max należącego do Ethiopian Airlines, amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) wprowadziła zakaz lotów tych maszyn. Stało się to po tym, jak otrzymała nowe dane z satelitów sieci Iridium NEXT.

11 stycznia rakieta Falcon 9 należąca do SpaceX wyniosła na orbitę ostatnie 10 z 75 satelitów Iridium NEXT. Ich konstelacja była umieszczana na orbicie przez rakiety Elona Muska od stycznia 2017 roku na podstawie kontraktu wartości niemal pół miliarda dolarów, który podpisano w czerwcu 2010 roku.

Kilka dni temu z tej sieci otrzymano ważne informacje dotyczące ostatniego wypadku samolotu Boeing 737 Max w Etiopii. 

Czytaj więcej: Boeing podjął decyzję w sprawie 737 Max. Dostawy wstrzymane, produkcja trwa

Co to jest system ADS-B?

Satelity Iridium NEXT mogą transmitować różnego rodzaju dane z dowolnego punktu Ziemi, dzięki nim można oferować zarówno usługi telefonii satelitarnej, jak i inne telekomunikacyjne, w tym związane z dostępem do internetu i tzw. internetem rzeczy.

Firma Aireon zainstalowała też na nich globalny system monitorowania ruchu samolotów cywilnych - Automatic Dependent Surveillance-Broadcast, w skrócie ADS-B. Dostarcza on na bieżąco kontrolerom ruchu lotniczego oraz pilotom maszyn znajdujących się w powietrzu informacje o położeniu interesujących ich samolotów. Te dane są bardzo szczegółowe – między innymi dotyczą prędkości lotu, wysokości i odległości od innych maszyn w powietrzu lub lotniska.

System ADS-B zabiera informacje o ruchu lotniczym dzięki specjalnym transmiterom, które muszą być zainstalowane w samolotach i które komunikują się z satelitami Iryidium NEXT. Jeżeli jakiś samolot nie ma transmiterów, system monitorowania go nie widzi.

Wtedy o jego położeniu, kursie i prędkości informuje innych uczestników ruchu lotniczego oraz jego kontrolerów pilot lub też trzeba polegać na często mniej precyzyjnych i niekompletnych wskazaniach radarów. Podkreślmy, że system ADS-B cały czas monitoruje położenie samolotu – również poza zasięgiem wszelkich naziemnych systemów radarowych.

Sieć Iridium NEXT dopiero co została zbudowana – dwa miesiące temu wystrzelono jej ostatnie satelity. Jej systemy przechodzą jeszcze testy, nie osiągnęły już pełnych zdolności operacyjnych. Podobnie jest z systemem ADS-B. Ale monitorował już zakończony katastrofą lot 302 Ethiopian Airlines - Boeing 737 Max, który się rozbił, miał transmiter ADS-B.

Czytaj więcej: Trump uziemił w USA wszystkie Boeingi 737 MAX. "Nie chcę, by moim pilotem musiał być Einstein"

Natychmiastowa decyzja FAA

Dane z niego firma Aireon przekazała FAA i natychmiast po ich wstępnej analizie amerykański nadzór ruchu lotniczego wstrzymał loty samolotami Boeing 737 Max. Ani urzędnicy FAA, ani przedstawiciele spółki Aireon nie ujawnili, jakie dane spowodowały tak zdecydowaną reakcję. Śledztwo dotyczące wypadku jest w trakcie.

Całe to zdarzenie jest jednak ogromnym sukcesem nowej sieci Iridium NEXT. Już wiemy, że nadzór lotniczy na świecie zyskał nowe potężne narzędzie.

Tak na marginesie, podobne rozwiązanie - dzięki sieci Iridium NEXT - otrzymają też urzędy morskie i kapitanowie statków. Na satelitach nowej sieci uruchamiany jest bowiem system monitorowania transportu morskiego kanadyjskiej firmy exactEarth.

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.

Więcej o:
Komentarze (110)
Satelity Iridium NEXT dostarczyły dane. Po ich otrzymaniu Amerykanie uziemili Boeingi 737 Max
Zaloguj się
 • squadack

  Oceniono 28 razy 26

  Weźcie mi coś wytłumaczcie, bo chyba nie rozumiem. Mam odbiornik ADS-B a nie wyglądam na satelitę. Musk też mi nie płaci. Od kilku lat, jak ponad 20 tysięcy innych ludzi, dostarczam dane ADS-B dla flightradar24.com
  System ADS-B nie powstał teraz, dzięki satelitom. On istniał od dawna. Satelity uzupełnią jedynie luki, które wynikają z ograniczonego zasięgu odbiorników naziemnych.

 • mer-llink

  Oceniono 47 razy 19

  Cenię zbożne wysiłki pana Kaczmarczyka Marcina. Ale czy Redakcja, jeśli chce przeklejać jego produkcje, nie może sfinansować mu paru lekcji polskiego?
  Bo ja się na bieżąco idę pytać, jakim bieżącym językiem napisane jest to:
  "Dostarcza on na bieżąco kontrolerom ruchu lotniczego oraz pilotom maszyn znajdujących się w powietrzu, bieżące informacje.."
  "System ADS-B zabiera informacje o ruchu lotniczym..."
  "Jeżeli jakiś samolot nie ma transmiterów systemu monitorowania go nie widzi."
  "Ale monitorował już zakończony katastrofą lot 302 Ethiopian Airlines - Boeing 737 Max, który się rozbił miał transmiter ADS-B."

 • taus

  Oceniono 16 razy 10

  Przeczytałem cały ten szajs, żeby dowiedzieć się dlaczego i oczywiście dowiedziałem się, że tego właśnie nie ujawniono.

 • qwerfvcxzasd3

  Oceniono 40 razy 8

  Co za baran pisał ten tekst? Jakie znaczenie ma to, ze te salelity umieścił Musk? Z artykułu nic nie wynika. Do jednego zdania z tyłułu dobudowano pogadankę.

  No i ten styl analfabety: "nie osiągnęły już pełnych zdolności operacyjnych."
  Jakie "już"? Powinno być "jeszcze". itd. itp.

 • eisbergh

  Oceniono 11 razy 7

  cale szczęście Polska nie kupila airbusów i zdazylismy jeszcze przeplacic za 737 max :-) dobrze, ze najlepsza ze zmian uniewaznila zakup europejskich smiglowcow

 • no4nwo

  Oceniono 20 razy 6

  marcin, wracaj do szkoły, baranie.

  Oczy pękają, jak się widzi te kretyńskie błędy. Poziom gimnazjalisty zagrożonego z polskiego. Czy od osób zatrudnianych w redakcji do klepania tekstów wymaga się określonego poziomu matołectwa?

 • bamapo

  Oceniono 12 razy 6

  Kto to jest Marcin Kaczmarczyk? Dyżurny gimnazjalista?

 • lubicz56

  Oceniono 7 razy 5

  Transmitter urządzenie elektroniczne służące do wytwarzania energii elektromagnetycznej wielkiej częstotliwości, przystosowanej do celów łączności za pośrednictwem fal radiowych. Np. nadajnik radiowy.

  Transponder urządzenie elektroniczne, które automatycznie odbiera, moduluje, wzmacnia i odpowiada na sygnał przychodzący w czasie rzeczywistym. Termin pochodzi z połączenia słów (transmitter i responder).

 • mer-llink

  Oceniono 6 razy 4

  No, troszkę tekst został poprawiony. Ale tylko troszkę, bo nadal takie rzeczy, jak "System ADS-B zabiera informacje o ruchu..." lśnią pełnym blaskiem.
  Ehhhh.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX