Miliarder przelał na cele charytatywne 7,5 mld dolarów. To rekordowy datek w historii Indii

Drugi najbogatszy człowiek w Indiach przekazał rekordową jednorazową w historii kraju dotację. Na cele charytatywne przelał 7,5 mld dolarów, czyli prawie 28,5 mld zł.

Azim Premji, miliarder i prezes firmy technologicznej Wipro przekazał swoje udziały o wartości blisko 530 mld rupii czyli 7,5 mld dolarów swojej fundacji charytatywnej. Jest to największa jednorazowa dotacja na cele charytatywne w historii Indii.

Potentat technologiczny przekazał w sumie 21 mld dolarów fundacji przez kilka lat, w tym 67 proc. akcji Wipro.

Fortunę 73-letniego Premji Bloomberg Billionaires Index Premji oszacował na ponad 18 mld dolarów. Był pierwszym człowiekiem z Indii, który przyłączył się do filantropijnej kampanii „Giving Pledge”. Akcja została zainicjowana w 2009 r. przez Warrena Buffetta z Billa Gatesa, aby zachęcić miliarderów na całym świecie do przeznaczenia co najmniej połowy swojego majątku na cele charytatywne.

Firma Wipro została założona przez ojca Premji w 1945 r. W latach 80. stała się jedną z największych indyjskich firm świadczących usługi IT, zatrudniającą ponad 160 tys. pracowników na całym świecie.

Fundacja Premji koncentruje się na wspieraniu edukacji i prowadzi Uniwersytet Azim Premji w Bangalore. Najnowsza darowizna miliardera może pomóc w otwarciu drugiego uniwersytetu.

Więcej o:
Komentarze (46)
Miliarder przelał na cele charytatywne 7,5 mld dolarów. To rekordowy datek w historii Indii
Zaloguj się
 • zerozer52

  Oceniono 25 razy 21

  Rydzykowi żyłka pęknie jak się dowie.

 • punter

  Oceniono 28 razy 12

  Największy datek charytatywny w Polsce dał dr. Kulczyk.
  Przekazał cały swój majątek do Fundacji Kulczyków (Kulczyk Stiftung)

  Szczęśliwi obdarowani - Sebastian i Dominika - są na pewno wdzięczni ojcu za jego charytatywną działalność buhahahahahaha

 • frank1961

  Oceniono 9 razy 9

  żeby tyko nie okazało się, że to przypadek kreatywnej księgowości

 • dk2017

  Oceniono 10 razy 6

  Może lepiej by było, gdyby płacil uczciwie swoim pracownikom, gdyby ludzi zatrudniał na umowy o prace, a nie na samozatrudnienie, przelał na własna fundację, tworzy nowy uniwersytet, dobrze, ale nauka na tych uniwersytetach jest płatna.

 • i.l

  Oceniono 3 razy 3

  przekazał akcje firmy fundacji. To zupełnie coś innego niż przelać gotówkę. Fundacja będzie miała z tego przychód, jeśli firma wypłaci dywidendę. No może też sprzedać, ale na ten wariant darczyńca na pewno nie zezwolił.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 2 razy 2

  Trump w tej rywalizacji przegral. Prokuratura stanu N. Jork prowadzi sledztwo w sprawie uzycia pieniedzy z jego fundacji do wyborow a konkretnie kupienia milczenia prostytutki czy innej aktorki porno.
  Troszke inny standard niz indyjski. No ale Trump jest bialy wiec jemu wiecej wolno.

 • marek.usc

  Oceniono 4 razy 2

  szach mat amerykańscy królowie finansjery, skoro jakiś chindus przekazał taką kasę to ciężko pomyśleć jaką mogliście wy przekazać, no właśnie moglibyście ale nigdy nie przekażecie bo najważniejsze są wirtualne cyfry na kontach na kajmanach czy ch... wie gdzie jeszcze. Problemem tego świata jest że mikropromil ludzi skupia w sobie całe bogactwa tego świata, to kiedyś doprowadzi do rewolucji

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX