Moskwa zapowiada odwet za sankcje. Bruksela objęła restrykcjami ośmiu Rosjan

Rosja zapowiedziała podjęcie działań odwetowych w związku z nowymi sankcjami Unii Europejskiej. Bruksela objęła restrykcjami ośmiu Rosjan bezpośrednio związanych z incydentem w Cieśninie Kerczeńskiej, do którego doszło w listopadzie ubiegłego roku.

Rosyjskie okręty staranowały, ostrzelały i zajęły trzy ukraińskie jednostki wojskowe, jednocześnie biorąc do niewoli 24 ukraińskich marynarzy. Działania Rosji potępiła Polska oraz inne kraje Unii Europejskiej. Rosyjskie MSZ opublikowało w tej sprawie specjalne oświadczenie, w którym zagroziło Unii Europejskiej krokami odwetowymi. W Moskwie określono decyzję unijnych państw jako „bezpodstawną” i „nieprzyjazną”. W dokumencie rosyjscy dyplomaci napisali, że decyzja Unii Europejskiej świadczyć ma o „nieposzanowaniu prawa Rosji do ochrony własnej granicy”. Rosyjskie MSZ nazwało incydent w Cieśninie Kerczeńskiej „prowokacją zorganizowaną przez władze w Kijowie”.

W listopadzie ubiegłego roku trzy ukraińskie okręty próbowały przepłynąć z Morza Czarnego na Morze Azowskie. W okolicach zaanektowanego przez Rosję Krymu zostały zaatakowane przez jednostki rosyjskiej straży granicznej. Część ekspertów i dziennikarzy śledczych ustaliła, że do ataku doszło na wodach neutralnych. Z kolei eksperci specjalizujący się w prawie morskim przypominają, że obowiązuje rosyjsko-ukraińska umowa o swobodnej żegludze na tym obszarze, którą Rosja złamała aresztując ukraińskie okręty i biorąc jeńców wojennych.

Więcej o:
Komentarze (43)
Moskwa zapowiada odwet za unijne sankcje. Bruksela objęła restrykcjami ośmiu Rosjan
Zaloguj się
 • elinstal

  Oceniono 30 razy 24

  Sankcje to jakieś konkretne by się przydały, a nie takie pierdy.

 • alakyr2

  Oceniono 28 razy 20

  Ruscy to na huki zawsze próbują wszystkich brać. A tak naprawdę to łagodne są te sankcje. Embargo na ropę, gaz i węgiel szybciutko by ich postawiło do pionu.

 • blechtrommel

  Oceniono 28 razy 20

  W odwecie przestaną sprzedawać Europie samogon i słoninę. Zachód pogrąży się w rozpaczy...

 • amuzc

  Oceniono 18 razy 8

  "Rosyjskie MSZ zagroziło Unii Europejskiej krokami odwetowymi...".
  Kiedyś na murach pisało się "j...ć kacapów".
  Teraz znowu jest to aktualne.

 • grapfe

  Oceniono 18 razy 8

  oby nie nałożyli embarga na Kaczyńskiego, wszak zbliża się rocznica smoleńska i katyńska i nie wyobrażam sobie aby pan prezes nie zechciał odwiedzić miejsca "zamordowania" swego brata

 • precz_z_komunia

  Oceniono 13 razy 7

  Rosjanie w odwecie przywrócą Macierewicza ministrem w Polsce :-)

 • 11danek

  Oceniono 9 razy 5

  Rossja została znokautowana na własne życzenie i żeby było śmiesznie przez samą siebie. Myśleli ze można mordować a świat odwróci tylko głowę i będzie udawał ze nic się nie stało. Ale czasy się zmieniły. Russki czieławiek zrobi wszystko żeby ta nieprzyjemna i ośmieszająca prawda nie dotarła do szerokiego ogółu. A wiec co nakazał towarzysz Putin? Ściemniać, rozmydlać, kłamać i udawać ze się nic nie stało. Jednym z przejawów tych zachowań są ataki propagandowe. Bandy russkich trolli z fabryki trolli ( oficjalna nazwa tego rosyjskiego państwowego holdingu medialnego to Rosja Siegodnia, ul. Sawuszkina 55 w Petersburgu), rzygajacych tą swoją sowiecka propaganda, stosujące każde możliwe triki ( podszywanie się pod Polaków, troskliwe teksty o naszych niedoskonałościach, " historycznie motywowane" próby tłumaczenia, ostatnio zaciekłe chwalenie PiS, to tylko te najcześciej stosowane) próbują siać wsród Polaków zamieszanie. Na szczęście świadomość tego stanu rzeczy jest wsród Polaków coraz większa.

 • mr.knox

  Oceniono 13 razy 3

  Niech kacapia w odwecie zrezygnuje z Nord Stream 2 :)

 • borow4

  Oceniono 2 razy 2

  jesli sa jency wojenni
  tzn jest wojna
  Rosja prowadzi wojne przeciw Ukrainie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX