Białoruś. Koncern naftowy podnosi ceny paliw. Mają sprytny sposób, żeby były niezauważalne

Białoruski koncern naftowy w marcu powrócił do praktyki cotygodniowego podnoszenia cen paliw.

Benzyna i olej napędowy zawsze drożeją w tym miesiącu w niedziele, i zawsze o jedną kopiejkę, czyli o niecałe dwa grosze.

Po dzisiejszej, trzeciej w tym miesiącu podwyżce litr benzyny 95. oktanowej i litr oleju napędowego kosztują 1 rubel i 58 kopiejek, czyli około 3 złotych. Koncern paliwowy "Biełnieftiechim" tłumaczy to rosnącymi cenami ropy importowanej z Rosji.

Czytaj więcej: Białoruś chce pożyczyć od Rosji 600 mln dolarów. Przeznaczy je na spłatę długu wobec... Rosji

Średnia płaca to mniej niż 2 tysiące złotych

Paliwa na Białorusi należą do najtańszych w Europie. Jednak eksperci zwracają uwagę, że trzeba to odnieść do zarobków. Średnia miesięczna płaca wynosi na Białorusi niecały tysiąc rubli, czyli mniej niż 2 tysiące złotych.

W roku ubiegłym paliwa w tym kraju drożały 27 razy - przeważnie o jedną kopiejkę na litrze. Taki wzrost cen jest niemal niezauważalny dla kierowców i nie wywołuje żadnych protestów.

Więcej o:
Komentarze (26)
Białoruś. Koncern naftowy podnosi ceny paliw. Mają sprytny sposób, żeby były niezauważalne
Zaloguj się
 • poochojek

  Oceniono 28 razy 20

  bzdura ! nikt nie jest sprytniejszy od prezesa! przykladowo dajemy po 500 suwerenom a dopiero potem nakrecamy inflacje i suwereny wychodzo na minus. z plusa prezes robi minus o!

 • wejsunek47

  Oceniono 12 razy 10

  zarobki realne to np: pracownik biura turystycznego z Grodna 200euro miesięcznie... bosman-ratownik na plaży w Grodnie 150 euro.... Pani w kawiarni w Grodnie 120 euro..... a ceny w spożywczaku podobne jak w Polsce z tym ,że pomidory i cytrusy drożej niż w Polsce....tylko wóda,benzyna i fajki tańsze ...

 • szabepio

  Oceniono 14 razy 6

  Przez orlen ktorego prezes obajtek wydal na kubicę 100mln zl oraz przez lech kaczyński gate mozejki 10% wartosci calego orlenu mamy drogie paliwo.

 • ceppisowski

  Oceniono 4 razy 4

  Pisowscy politycy uczą pisowskich wyborcow jak walczyc z drożejącym poliwem.
  Nakazują wyborcom PIS zawsze tankowac za 200zł

 • re_x

  Oceniono 4 razy 4

  "eksperci"...wszystko zależy od metodologii liczenia!średnia płaca-w Polsce to mityczna wartość,obiekt marzeń większości Polaków,na Białorusi zaś bardziej odpowiada rzeczywistości.Prawdziwa jest dominanta-wartość najczęściej występującego wynagrodzenia miesięcznego -w 2018 r(ogłaszają raz na 2 lata ,bo nie ma się czym chwalić)2074,03 zł brutto – czyli 1511 zł netto..na Białorusi ok 1100 netto..po drugie paliwo po tym kursie to nie "około 3 zł",ale 2,81 zł

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 10 razy 4

  "...eksperci zwracają uwagę, że trzeba to odnieść do zarobków."
  A potem na tym portalu piszecie, że paliwa w Polsce należą do jednych z najtańszych w Europie i jakoś dziwnie zapominacie odnieść to do średniej miesięcznej płacy.

 • ds215

  Oceniono 3 razy 3

  Medsiana zarobkow w Polsce to 2 tys zl.

 • feelek

  Oceniono 2 razy 2

  mają sposób, aby cena była niezauważalna?
  a jakiż to sposób?
  nie wypłacają pieniędzy, a produkty rozdają?
  to już było
  nazywało się komunizm

 • gznj0b

  Oceniono 2 razy 2

  Ja zawsze tankuje za 20 zlotych i dlatego ceny paliwa mnie nie interesuja!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX