Kurs na prawo jazdy może zdrożeć nawet o kilkaset złotych. Wszystko przez wyrok unijnego trybunału

Kursy na prawo jazdy w Polsce mogą wkrótce znacznie zdrożeć. W tej chwili są bowiem zwolnione z VAT. Po ostatnim wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE może się to jednak zmienić.

Unia Europejska może wpłynąć na ceny kursów na prawo jazdy w Polsce. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok, zgodnie z którym zwalnianie szkół kształcących kierowców z podatku VAT nie jest uzasadnione - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". 

Zwolnione z podatku mogą być bowiem tylko usługi edukacyjne. Kurs prawa jazdy, wg Trybunału, taką usługą nie jest. "Elki" powinny być zaliczone do kategorii "nauczanie specjalistyczne". Zdaniem UE zdobywanie uprawnień do prowadzenia pojazdu nie może być traktowane jako przekwalifikowanie. To również zwalniałby szkoły z VAT. 

Wyższe ceny, zmiana rozliczeń

W nieco dłuższej perspektywie wyrok Trybunału może oznaczać znacznie wyższe ceny kursów. Szkoły będą bowiem zmuszone doliczać VAT do swoich usług. Cena kursu może więc wzrosnąć o kilkaset złotych. Dzisiaj w Warszawie wynosi ok. 1400 zł, po zmianach może to być ok. 1750 zł. 

Ośrodki szkolące kierowców będą musiały liczyć się także z innymi zmianami. Według obecnych przepisów pełne odliczenie VAT i kosztów uzyskania przychodu jest możliwe tylko przy pełnej dokumentacji przebiegu. W przypadku "elki" może nie być to proste. 

Czytaj też: Wylegitymował się w Niemczech polskim prawem jazdy - zabrali mu samochód. Mieli ważne powody

Polski fiskus nie miał wątpliwości

Kursy prawa jazdy są w Polsce zwolnione z podatku VAT od 2011 r. Stanowisko fiskusa potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu. W interpretacji indywidualnej z dnia 21.04.2011 r. nr ILPP1/443-145/11-2/MK stwierdził, że "usługi szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii B (będącego jednym z podstawowych wymogów, jakie stawia się kandydatom do pracy na różne stanowiska), należy uznać za kształcenie zawodowe, które korzystają ze zwolnienia z podatku VAT" - informuje DGP. 

Wyrok TSUE może sprawić, że taka interpretacja prawa nie będzie już możliwa. 

Więcej o:
Komentarze (15)
Kurs prawa jazdy może podrożeć o kilkaset złotych. Szkoły mogą być zmuszone doliczać VAT
Zaloguj się
 • 111artur

  Oceniono 9 razy 9

  W USA w zależności od Stanu, średnia cena prawa jazdy to $53, Kanada $75, Polska ..... $500!
  Egazamin w tych krajach to 20 prostych pytań. Liczba wypadków kilku krotnie niższa niż w Polsce.

 • js08836

  Oceniono 16 razy 8

  Dla kursantów 40+ prawko powinno kosztować nie więcej, jak 600 zł. Dla kursantów 30 + nie więcej, jak 1000 zł. Dla kursantów 25 + 1200 zł. Ala kursantów 21 + 1400 zł. Dla smarków 18 + 3000 zł. To smarki od 18 do 21 lat powodują najwięcej wypadków drogowych dlatego prawko dla nich powinno być najdroższe i wydawane na pół roku. Po pół roku powtórny egzamin, ale za darmo jeśli zda. Jeśli nie, to 1000 zł za następny. I tak aż do ukończenia 21 roku życia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX