Drożeją materiały budowlane. Elektryka i oświetlenie wciąż najtańsze

Materiały budowlane nadal drożeją. Po nieznacznych obniżkach cen na oświetlenie i elektrykę w styczniu, w lutym ceny wszystkich materiałów budowlanych poszły w górę. Najwięcej, bo o blisko 20 proc. więcej zapłacimy za wymurowanie ścian i komina.

W tym roku wszystkie materiały budowlane są droższe niż w okresie styczeń-luty 2018 r.

Ściany i kominy najdroższe

Jak zauważyły Polskie Składy Budowlane, skok cen dotyczył wszystkich materiałów budowlanych, w tym elektryki i oświetlenia, choć te nadal drożeją najwolniej. Najbardziej zdrożały ściany i kominy (19,3 proc.), cement i wapno (10,7 proc.), płyty OSB (8 proc.), farby i lakiery (5,1 proc.), a także pozostała chemia budowlana (4,9%).

Materiały budowlane drożejąMateriały budowlane drożeją Grupa PSB

Najmniejsze skoki cenowe dotknęły oświetlenia i elektryki (1,1 proc.) oraz materiałów dekoratorskich (0,4 proc.). Grupa PSB w swoim raporcie zauważa jednocześnie, że spadła dynamika wśród mieszkań, których budowę już rozpoczęto (-3,6 proc.). Z kolei w kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym spadek dynamiki wyniósł -7,1 proc, a w budownictwie na sprzedaż lub wynajem o -3,2 proc.

Mieszkań coraz więcej

Dalsze drożenie materiałów budowlanych może przełożyć się na wzrost cen budowy nowych mieszkań. A tych jest więcej niż w poprzednim roku. W styczniu 2019 r. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż w styczniu 2018 r.

Według wstępnych danych, w styczniu 2019 r. oddano do użytkowania 16,3 tys. mieszkań, tj. o 8,6 proc. więcej niż przed rokiem. Deweloperzy oddali do użytkowania 9,9 tys. mieszkań (20,6 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku)

- czytamy w analizie GUS.

To ciąg dalszy tendencji wzrostowej na rynku mieszkaniowym. Jak zauważa Główny Urząd Statystyczny, w 2018 r. liczba mieszkań oddanych do użytkowania wzrosła o 6 828 w porównaniu z 2017 r., co daje wzrost o 3,8 proc.

Więcej o:
Komentarze (9)
Drożeją materiały budowlane. Elektryka i oświetlenie wciąż najtańsze
Zaloguj się
 • marek.usc

  Oceniono 4 razy 4

  DRożeją?! Zapie...ją z siłą takiego mocnego Tsunami! Dom postawiłem swoimi siłami do 2017 roku za kwotę 300tys a z tego co teraz widzę jak z bratem jemu dom stawiamy to te same materiały są jakieś 25 procent droższe a już kostki brukowe to chyba z 50 procent podrożały

 • andmas

  Oceniono 3 razy 3

  Hossa budowlana rozkwita , ceny mieszkań i materiałów budowlanych sztucznie nakręcane , kredyty hipoteczne bardzo tanie , reklamy [taniej już nie będzie ] wszechobecne . Tąpnięcie cen mieszkań i materiałów budowlanych nieuniknione . Kto straci ? , mali inwestorzy , którzy dobrali sie kredytów , które będą droższe po urealnieniu stóp procentowych ,

 • edimerc

  Oceniono 5 razy 3

  W Łodzi zawsze budowano ok. 1-1,2 tys. mieszkań rocznie. Obecnie jest w budowie... 10 tys. Plus tysiące domków stawianych przez małych "deweloperków". Ciekawie się zapowiada.

 • deco.derr

  Oceniono 5 razy 1

  Prawo podazy i popytu.
  Chlamu na rynku jest coraz wiecej wiec drozeje. Keynes sie w grobie przewraca.

 • daniel.jed

  Oceniono 8 razy -6

  Najbardziej podrożały ściany? A gdzie są sklepy ze ścianami?

 • cracken001

  Oceniono 12 razy -10

  Hahahaha....no I co,DURNI Polacy????Kiedy w PRLu wprowadzano 10proc. podwyzki co 5-7 lat,toscie na ulice wychodzili.Teraz,w "folnej" Polsce,macie pelzajace podwyzki,do tego znacznie wieksze,nawet w skali Roku,I co???Mordy w kubel,I ruki po szwam

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX