TVP i Polskie Radio dostaną ponad miliard złotych rekompensaty. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent podpisał ustawę o rekompensatach dla TVP i Polskiego Radia za utratę wpływów z abonamentu. Łącznie do publicznej radiofonii i telewizji ma trafić nawet 1,26 miliarda złotych z finansów publicznych.

1,26 miliarda złotych dla TVP i Polskiego Radia

Tym razem pieniądze mają wyrównać utracone wpływy z opłat abonamentowych w latach 2018-2019. Rekompensaty mają polegać na emisji skarbowych papierów wartościowych. Dokładną kwotę pieniędzy ma ustalić do końca maja Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Następnie gotowa uchwała KRRIT ma trafić do ministrów kultury i finansów. Ten ostatni ma ustalić warunki emisji papierów wartościowych. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, podsumowano. 

Łączna wartość nominalna skarbowych papierów wartościowych nie będzie mogła przekroczyć kwoty 1,26 mld zł

- podano na stronie internetowej prezydenta.

W uzasadnieniu do projektu, za którym głosowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości, napisano, że "potrzeba wydania projektowanej ustawy wynika z braku adekwatnego, stabilnego, przewidywalnego i długofalowego publicznego finansowania mediów publicznych w Polsce". Według autorów projektu ustawa "przyniesie pozytywne skutki społeczne" - bez wyjaśnienia, o jakie dokładnie skutki chodzi.

Według autorów projektu ustawy, roczny ubytek wpływów abonamentowych to blisko 957 mln zł, a więc za dwa lata (2018 i 2019) ponad 1,9 mld zł. Uznano jednak, że wystarczającą kwotą rekompensaty będzie "tylko" 1,26 mld zł.

.. .

Cała opozycja przeciwko dotacjom 

Ustawa o rekompensatach została przyjęta w nocnym głosowaniu 21 lutego. Za ustawą głosowało 225 posłów, przeciw - 202, a dwóch wstrzymało się od głosu. Projekt przeszedł głosami PiS, WiS oraz niezależnych. Przeciwko głosowała praktycznie cała opozycja. 

Iwona Śledzińska-Katarasińska z PO-KO mówiła podczas sejmowej debaty w lutym, że telewizja publiczna jest dobrem rządzącej partii. Michał Kamiński z PSL-UED dodawał, że rekompensata dla mediów publicznych to "najdroższa w historii ciemnota wciskana Polakom". Jacek Protasiewicz z Nowoczesnej dodawał, że według niego telewizja publiczna pod kierownictwem Jacka Kurskiego stała się "brutalnym, tępym narzędziem do walki z prawdą, uczciwością i rzetelnością".

Kolejny zastrzyk pieniędzy dla mediów publicznych

Przypomnijmy, że w latach 2017-2018 TVP i Polskie Radio otrzymały już z tytułu rekompensat 980 mln zł. Wówczas pieniądze stanowiły rekompensaty budżetowe za lata 2010-2017. Uzasadnieniem takiego działania, podobnie jak teraz, był fakt, że TVP i Polskiemu Radiu należą się rekompensaty, bo niektóre grupy społeczne są ustawowo zwolnione z opłacania abonamentu. Wśród nich są np. osoby z I grupą inwalidzką, osoby po 75. roku życia, osoby po 60. roku życia z niską emeryturą, czy osoby niewidzące lub niesłyszące.

Więcej o:
Komentarze (43)
TVP i Polskie Radio dostaną ponad miliard złotych rekompensaty. Prezydent podpisał ustawę
Zaloguj się
 • bombadilwlocie

  Oceniono 31 razy 31

  Dobra propaganda warta jest każdych pieniędzy. Rozumie to Putler, rozumie Deweloper, rozumie Adrian. Choć ten ostatni mało co rozumie.

 • dmarch1

  Oceniono 30 razy 28

  Na propagande jest, dla nauczycieli nie ma. Oglupiony narod latwiejszy do manipulacji. Edukacje Polacy odbiora od klechow.

 • prawdaprawda

  Oceniono 26 razy 26

  1,2 miliarda na propagandową szczekaczkę, 1,5 miliarda na katechetów i kasa na fanaberie biznesowe ojca Grzyba. Misiewicze w spółkach skarbu państwa zamiast specjalistów.
  A nie ma pieniędzy na nauczycieli, dla pielęgniarek i niepełnosprawnych. Gratulacje tumany wolskie - głosujcie dalej na PiS.

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 25 razy 25

  Brak wpływów abonamentowych, to wygodne wytłumaczenie dla ciemnego ludu. Spychalski zrzucił nawet winę za obecną rekomopensatę na Tuska, twierdząc, że to Tusk nawoływał do niepłacenia abomentu. Tym samym pogrążył całkowicie argumentację t.zw. dobrej zmiany, bo Tusk o abonamencie mówił w 2007 roku, a do 2017 roku TVP nie potrzebowała żadnych rekompensat.
  Głównym problemem TVP nie jest brak wpływów z abonamentu, a spadek oglądalności i idący za tym spadek wpływów z reklam. Stąd walka Kurskiego z Nielsenem i stąd ładowanie w TVP coraz większej ilości reklam spółek SP, stąd wreszcie potrzeba dofinansowania TVP z budżetu.

 • maxim38

  Oceniono 23 razy 23

  No i po co płacić abonament jak i tak sobie "smarują" ?

 • gapcio2010

  Oceniono 20 razy 20

  Nauczyciele powinni strajkować, skoro są środki na takie prymitywy , tylko nie dla nich!

 • zosia69

  Oceniono 19 razy 19

  Pogonić sitwę, póki nie jest za późno! Polacy - czas ratować Ojczyznę!

 • audisto

  Oceniono 17 razy 17

  Panie kurski będzie czym szastać. A nie zapomnijcie przy okazji podrzucić parę melonów ojcu grzybowi.

 • polak66maly

  Oceniono 16 razy 16

  to teraz im wystarczy do pierwszego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX