Włochy walczą z wyludnieniem. Już 15 miejscowości oferuje domy od 1 euro

Już 15 włoskich miejscowości wystąpiło z ofertę kupna domu od 1 euro. Chcą w ten sposób rozwiązać pogłębiający się problem wyludnienia. Warunkiem kupna jest wyremontowanie nieruchomości w ciągu trzech lat.

Aż 5 na 15 miejscowości, które wystawiły domy na sprzedaż, leży na Sycylii.

Więcej domów niż ludzi

Domy we Włoszech wystawione na sprzedaż są zlokalizowane w mniejszych, mało zaludnionych miejscowościach. Największe z nich to Salemi na Sycylii z ok. 10 tys. ludności. Z kolei najmniejsza osada – Carrega Ligure – liczy 89 mieszkańców. Chętni mogą nabyć puste posiadłości m.in. w takich regionach jak Sardynia, Toskania, Piemont, Kampania czy Abruzja.

Międzynarodowa oferta nabycia posiadłości w atrakcyjnej cenie jest odpowiedzią włoskich miejscowości na rosnący problem wyludnienia. Na południu Europy odnotowuje się najniższy przyrost naturalny. W 2018 r. Eurostat podał, że najwięcej urodzeń odnotowano we Francji i w Szwecji, najniższy – we Włoszech i Hiszpanii.

Nie do końca 1 euro

Oferta włoskich miasteczek i osad wzbudziła zainteresowanie na świecie, w tym także wśród Polaków. Powstała nawet polskojęzyczna strona domyza1euro.pl oferująca międzynarodową pomoc prawną w zakupie nieruchomości i skupiająca się na miejscowości Sambuca na Sycylii. Możemy na niej przeczytać, że 1 euro jest ceną wywoławczą licytacji posiadłości wystawionych przez gminę do przetargów. Dom nabywamy wraz z gruntami i w stanie, w jakim aktualnie się znajduje. Warunek? Nowy właściciel musi przeprowadzić remont posiadłości i to w ciągu trzech lat od umowy przedwstępnej. To niejedyny wymóg, jaki stawia gmina Sambuca.

 

By przystąpić do licytacji od 1 euro, nabywca musi wpłacić kaucję gwarantującą jego udział w licytacji. Opłata wynosi 5 tys. euro i zawiera m.in. opłatę za załatwienie formalności przez gminę. Kaucja pomniejszona o 25 euro opłaty urzędowej dla gminy zostanie zwrócona wszystkim uczestnikom, którym nie udało się zlicytować danej posiadłości. Z kolei zwycięzca licytacji otrzyma zwrot przed podpisaniem końcowej umowy kupna, czyli po wyremontowaniu nieruchomości.

Gmina Sambuca di Sicilia potwierdziła, że osoby chętne wziąć udział w licytacji mogą składać oferty do 1 kwietnia 2019 r. Nieruchomości oferowane przez gminę Sambuca są zlokalizowane w centrum tamtejszej starówki.

Więcej o:
Komentarze (52)
Włochy walczą z wyludnieniem. Już 15 miejscowości oferuje domy od 1 euro
Zaloguj się
 • maxthebrindle

  Oceniono 26 razy 12

  To nie do końca jest tak. W Irlandii sporo jest pięknych, małych miejscowości, z których ludzie pouciekali do miast w poszukiwaniu lepszego życia. Z czasem okazało się jednak, ze są to miejsca atrakcyjne dla ludzi, których kwalifikacje pozwalają na pracę zdalną - w cenie, za którą przy masie szczęścia wynajmiesz w Dublinie maleńki apartament, tam możesz wynająć spory dom z ogrodem i żyć spokojnie, bez wielkomiejskiej ganianiny.
  Osobiście miałem takie zajecie przez ładnych kilka lat - pracowałem formalnie w firmie w Belfaście, gdzie pojawiałem się raz na 4 - 6 tygodni poza tym pracując z domu w County Cork. Obecnie jestem 'uwiązany' do biura (po decyzji o Brexicie postanowiłem skończyć pracować 'przez granicę' z UK), ale zarówno ja jak i moja żona mamy kwalifikacje pozwalające zarabiać pieniądze z domu - wystarczy w miarę sprawny internet.
  Jednak Sycylia, pomimo zachęcającego klimatu raczej nie dla nas. Raz, że dzieci maja tutaj swoje przyjaźnie i plany związane ze studiami, dwa - żadne z nas nie mówi po włosku (żona włada biegle łaciną, ale to chyba nie wystarczy :-)), trzy - to jednak najbardziej katolska część Italii, a do trzymania się jak najdalej od katolstwa nauczyło mnie parę dekad życia w Polsce...

 • pilot.tv

  Oceniono 6 razy 6

  W Portugalii jest tak samo. Mozna jechac na wies i domy puste stoja. Ludzie pouciekali ze wsi do miast a przyrost jaki jest taki jest. W Polsce jest podobnie. Domy stoja puste. W miastach kamienice swieca pustkami. I to całymi kwartałami.

 • hdtvpolska

  Oceniono 8 razy 6

  W ciechanowskiem rolniki mówią tak: jak dzieciak pójdzie do szkoły to już nie wróci.

 • cyrkonowy_szerszen

  Oceniono 10 razy 6

  Jezeli te miejsca slabo nadaja sie do zycia i ludzie je opuszczaja porzucajac domy, to przybycie nawet setki nowych rodzin nic nie zmieni. Najwyzej ci nowi stwierdza ze to miejsce nie nadaje sie do zycia po jakims czasie i po pewnej sumie wypaskudzonej kasy.

 • paseo

  Oceniono 9 razy 5

  informacje sa niepelne.W ciągu miesiąca do dwóch,zaleznie od miejscowości,trzeba przedstawić
  plan zagospodarowania /remontu.Po jego zatwierdzeniu mamy 2 lata na wykonanie.A kaucje oddadzą po trzech latach pobytu.W Italii można tez kupic cale wioski,kilkanascie czy kilkadziesiąt domow,tez opuszczone ,tez za darmo.O ilemwiem,jedna taka kupila pewna firma,chcac z niej zrobić raj dla turystow.Nie udało mi się znaleźć,jak to się skonczylo.Jest oczywiste,ze jeśli nie dali rady miejscowi,to tym bardziej nie dadza obcy z innych krajów.Chyba z ektos ma dużo kasy ,jest samotnikiem i nie przerazaja go długie jazdy po jakiekolwiek zakupy.Ale wtedy zgłosi się mafia po comiesięczny haracz.

 • kostol81

  Oceniono 5 razy 5

  Wszedłem sobie na te ogłoszenia "Sambuco di Sicilia"... Przecież to są jakieś stare, zagrzybiałe rudery. Szkoda czasu i pieniędzy, to już lepiej sobie kupić kawałek ziemi i postawić jakiś domek letniskowy po swojemu.

 • facio60

  Oceniono 20 razy 4

  A we Włoszech są setki tysięcy a nawet ponad milion, tzw. uchodźców. Dać im to w pacht i będzie kwitło. Tyle, że oni garną się do dużych miast, gdzie łatwiej o zasiłki, drony handel, kradzieże, handel narkotykami. Wysoki przyrost naturalny we Francji i Szwecji mnie nie dziwi. Nie oznacza to jednak wzrostu dobrobytu w tych państwach, tylko większą klientelę ichniejszych systemów socjalnych.

 • hdtvpolska

  Oceniono 7 razy 3

  Byłem ostatnio w okolicach Ciechanowa. Co za piękne wyludnienie !!! Proponuję rozdać gospodarstwa po 1 zł.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX