Minister Zalewska zachwala zmiany w szkolnictwie. ZNP: "Chce dać to, co sama zabrała"

Na dzisiejszej konferencji minister edukacji Anna Zalewska zachwalała zmiany w edukacji branżowej. "To historyczna chwila, pracodawcy powiedzieli, że się dołożą do systemu" - mówiła minister Zalewska. Prezes ZNP nie podziela entuzjazmu.

Minister edukacji Anna Zalewska uważa, że nowelizacja przepisów o szkolnictwie branżowym przyniesienie dalekosiężne, pozytywne zmiany. Podkreśliła, że będąca w przygotowaniu nowelizacja ustawy jest przemyślana i ma odpowiadać na obecne potrzeby rynku pracy.

Kluczem jest, jak będziemy ją wdrażać. Jesteśmy w całej Polsce, razem od września będziemy budować i korygować nową rzeczywistość

- zapowiedziała minister edukacji.

To historyczna chwila, pracodawcy powiedzieli, że się dołożą do systemu. Uwolniliśmy pensję nauczyciela zawodu. Firmy będą mogły przez samorząd dołożyć się do pensji nauczyciela dowolną kwotą

- przekonywała w Wałbrzychu minister Zalewska.

Innego zdania jest prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, który odniósł się krytycznie do zmian zapowiedzianych przez resort edukacji.

Nie wiem, jakie konkretnie samorządy miała pani Zalewska na myśli. Jesteśmy po rozmowach z pięcioma korporacjami samorządowymi i wiemy, jaka jest ich opinia. Dostrzegają problem i widzą go w podobny sposób jak my, nauczyciele. Obietnice pani minister i angażowanie w nie samorządów jest dla samych gmin, powiatów i innych podmiotów samorządowych co najmniej kłopotliwe

- skomentował w rozmowie z Next.gazeta.pl.

Poprosiliśmy Ministerstwo Edukacji Narodowej o szczegółowe wyjaśnienie zmian zapowiedzianych przez minister Zalewską. Nie otrzymaliśmy jednak żadnej odpowiedzi. Swojej reakcji nie krył z kolei Sławomir Broniarz, który podkreśla jednomyślność środowiska nauczycielskiego w odniesieniu do działań MEN.

Dzisiejsze słowa minister Zalewskiej o pomyśle na rzekome współfinansowanie systemu edukacji w Polsce są nie do przyjęcia i jasno pokazują, że rozmowa o zmianach, gdzie stroną jest wyłącznie MEN nie ma najmniejszego sensu

- powiedział Sławomir Broniarz i dodał:

Młodzi nauczyciele, do których próbuje obietnicami dotrzeć pani minister, znają sytuację i podzielają oburzenie starszych, doświadczonych pedagogów. Pani minister chce nauczycielom dać to, co im sama zabrała

ZNP wskazuje w tej kwestii na takie aspekty jak dotychczasowe możliwości awansowania, prawo do lokalu mieszkalnego czy dodatek mieszkaniowy na zagospodarowanie. Środowisko pedagogów zauważyło ponadto, że poparcie dla postulatów nauczycieli wyraził m.in. prof. Jan Duda, ojciec Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Więcej o:
Komentarze (245)
Minister Zalewska zachwala zmiany w szkolnictwie. ZNP: ?chce dać to, co sama zabrała?
Zaloguj się
 • bioder65

  Oceniono 100 razy 96

  Ta kobieta nie nadaje się nawet na konserwatora powierzchni płaskich w gminnej szkole.

 • cim_cum

  Oceniono 62 razy 60

  Proszę Państwa - wygląda na to, że pieniądze PiSowi się właśnie skończyły.

 • matamzimu

  Oceniono 62 razy 58

  od września? mieliście 4 lata. trzeba mieć tupet żeby przez cały czas rozpierniczać co w łapy wpadnie a do wyborów iść z hasłem - zrobimy wam dobrze-

 • algreg

  Oceniono 56 razy 50

  wygląd i charakter blokowej z KL Dachau

 • manren

  Oceniono 41 razy 39

  Drogie Firmy, nie rozpychajcie się tak do kolejki, by dołożyć się do pensji nauczyciela dowolną kwotą! Spokojnie! Wszystkie będziecie mogły skorzystać!

 • ryfka_nemeczek

  Oceniono 40 razy 38

  Dlaczego wszystkie kobiety PiSu na ważnych stanowiskach wyglądają identycznie: szczękościsk, a na to przyklejony uśmieszek socjopatki na pogrzebie?

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 36 razy 36

  Nie mógłby ktoś z was, pisowców, doradzić swojej ekipie, żeby schowała to "coś" do jakiejś szafy? Bo każdorazowo, kiedy to "coś" próbuje medialnie zaistnieć to tylko wzmaga determinację... NAUCZYCIELI.

 • ola-blue

  Oceniono 39 razy 35

  ..zmiany są rewelacujne, pod warunkiem, że ktoś się rozezna w zmianach do zmienionych zmian w zmienianych przepisach oświatowych . Tam są same odsyłacze. Kota można dostać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX