Mateusz Morawiecki zapowiada nowy podatek. Już niebawem mogą go zapłacić giganci technologiczni

Już niedługo w Polsce może pojawić się nowy podatek. Nową daninę mieliby zapłacić zagraniczni giganci technologiczni, czyli takie koncerny jak na przykład Google, Facebook czy Amazon. Takie rozwiazanie zasugerował premier.

Nowy podatek cyfrowy?

Mateusz Morawiecki, zapytany przez Polskie Radio o wprowadzenie podatku cyfrowego na poziomie krajowym, odparł, że należy skończyć z rajami podatkowymi i trzeba wprowadzić "sprawiedliwe opodatkowanie" gigantów technologicznych. Premier powiedział, że w odpowiedzi na brak konsensusu na poziomie unijnym, Austria najpewniej zdecyduje się na wprowadzenie podatku cyfrowego.

Chcemy to zrobić razem z wszystkimi państwami UE, ale przykład austriacki pokazuje, że jeżeli nie będzie konsensusu, to chyba państwa członkowskie będą musiały podejmować te decyzje - mam nadzieję, że już niedługo - same, samodzielnie, odpowiedzialnie

- zapowiedział Mateusz Morawiecki. Jak dodał, jeśli ktoś w Polsce sprzedaje swoje produkty i usługi, to ma odprowadzać podatki.

"Kochamy oczywiście Irlandczyków"

Szef rządu mówił, że jedna z wielkich firm technologicznych rozliczała się minimalną stawką w Irlandii. Mateusz Morawiecki wspomniał również, że Komisja Europejska i OECD wskazują właśnie Irlandię oraz Cypr, Maltę i Belgię jako kraje, które - jak stwierdził - pomagają międzynarodowym firmom w unikaniu płacenia podatków.

Nam się to nie podoba zasadniczo, ponieważ oznacza to, że zostaliśmy pozbawieni tych podatków na rzecz bardzo bogatej Irlandii. Kochamy oczywiście Irlandczyków i ich piękną wyspę, ale chcemy sprawiedliwych podatków

- powiedział Mateusz Morawiecki. Przyznał, że będzie to jeden z elementów finansowania "nowej piątki" PiS, ale - jak dodawał - Warszawa domaga się sprawiedliwych podatków na poziomie Unii Europejskiej.

Propozycja na szczycie w Brukseli

Premier zapewnił, że w tym tygodniu podczas szczytu Rady Europejskiej w Brukseli ponownie podniesie kwestię podatku cyfrowego. Za wprowadzeniem daniny opowiada się również między innymi Francja. Na początku marca rząd w Paryżu ogłosił plan obłożenia 3-procentowym podatkiem przychodów uzyskiwanych we Francji przez internetowych gigantów.

Więcej o:
Komentarze (33)
Premier Mateusz Morawiecki zapowiada nowy podatek. Już niebawem mogą go zapłacić giganci technologiczni
Zaloguj się
 • libertas-1

  Oceniono 18 razy 14

  opodatkować kościół w tym rydzyka i będzie kasa dla nauczycieli i itp

 • czechy11

  Oceniono 22 razy 14

  Nowy podatek jak każdy inny zapłacą obywatele a nie żadni giganci. Ci wzrost kosztów rozłożą na cenę usług. Amen

 • lesnojeziorska

  Oceniono 20 razy 14

  Czerwonym zawsze kończą się cudze pieniądze, Matwiej.

 • nanorobot

  Oceniono 20 razy 12

  Zawsze może być gorzej. Ten jełop może sobie na przykłąd ubzdurać, że Polska też może sobie stworzyć "giganta technologicznego" ...

 • terazjakinick

  Oceniono 18 razy 12

  Kolejna zapowiedź z krainy bajek.

 • H2O H2O

  Oceniono 13 razy 9

  Będzie jak z handlem w niedziele. Najwyżej upadną małe lokalne portale...

 • ltte

  Oceniono 8 razy 8

  On zawsze wykrzywia usta jak kłamie. Teraz gębę ma krzywą, nawet jak nic nie mówi :-(

 • czechy11

  Oceniono 12 razy 8

  Od kiedy Mateusz rąbnął się tym cepem w łeb dojąc frankowiczow pieprzy jak potłuczony.

 • byrcyn11

  Oceniono 6 razy 6

  To nieprawda ! Premier Pinokio właśnie ogłosił powstanie Krzemowej Doliny na Śląsku ;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX