Pięć polskich Boeingów 737 MAX uziemionych. Sezon wakacyjny niebawem, ale LOT uspokaja

LOT uziemił pięć samolotów 737 MAX amerykańskiego Boeinga. Już za kilka miesięcy na dobre rozpocznie się sezon wakacyjny, a wraz z nim wzmożone loty zagraniczne. Będą finansowe turbulencje? LOT uspokaja.

Przyczyny katastrofy Boeinga 737 MAX w Etiopii, do której doszło 10 marca, nadal są wyjaśnianie. Nie wiadomo, kiedy ostatecznie zakończy się dochodzenie. Tymczasem przestrzeń powietrzna w całej Unii Europejskiej została zamknięcia dla wszystkich lotów komercyjnych z użyciem Boeingów 737 MAX. Czy przedłużające się dochodzenie w sprawie katastrofy w Etiopii zakłóci sezon wakacyjny polskiej firmie? PLL LOT uspokaja i zapewnia, że kontroluje sytuację.

Natychmiast po czasowym wyłączeniu pięciu samolotów B737 MAX 8 z floty LOT-u podjęliśmy decyzję o wyleasingowaniu czterech maszyn – w tym Boeingów 737-800. Pozwoliło to na zabezpieczenie realizacji zaplanowanych w siatce połączeń operacji. Mówiąc prościej – dzięki zastępczym samolotom rejsy odbywają się zgodnie z planem. Wciąż nie wiadomo, na jaki okres B737 MAX 8 będą wyłączone z użytkowania, a więc nieodpowiedzialnym byłoby dziś spekulowanie w tych sprawach

- powiedział Jakub Panek, ekspert ds. PR w PLL LOT. I dodał:

LOT ma w swojej flocie 80 samolotów oraz 111 połączeń w ofercie. Każdego dnia dbamy nie tylko o to, by zrealizować wszystkie rejsy zgodnie z rozkładem, ale także zapewnić naszym pasażerom bezpieczną i komfortową podróż.

LOT podkreśla, że podobnie jak inni przewoźnicy mający w swojej flocie samoloty Boeing 737 MAX, czeka na oficjalne wyjaśnienie przyczyn katastrof z udziałem tej maszyny. Jakub Panek zapewnił, że LOT jest w stałym kontakcie z firmą Boeing i na bieżąco monitoruje sytuację.

Przypomnijmy, że dwa Boeingi 737 MAX rozbiły się w ciągu kilku ostatnich miesięcy. Podczas katastrofy maszyny 10 marca w Etiopii zginęło 157 osób. Wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa sprawiły, że ok. 50 krajów zdecydowało się uziemić wszystkie tego typu samoloty. Wśród nich są USA, Unia Europejska i Chiny. Boeing zapowiedział wstrzymanie dostaw modelu 737 MAX, ale potwierdził, że jego produkcja wciąż trwa.

Więcej o:
Komentarze (52)
Pięć polskich Boeingów 737 MAX uziemionych. Sezon wakacyjny niebawem, ale LOT uspokaja
Zaloguj się
 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 22 razy 16

  To nie LOT uziemił maksy. Zamknięto niebo nad UE, między innymi przed polską głupotą i przed brakiem szacunku dla procedur. Wystarczy wspomnieć komunikat LOT-u po katastrofie, kiedy Chiny Australia i kilka innych krajów uziemiły maksy. Jak to było? Nasze B737Max są bezpieczne. Nasze. Tłumacząc na pisowski; Zmieścisz się śmiało.

 • anders76

  Oceniono 15 razy 15

  To nie LOT uziermnil swoje 5 samolotow, tylko LOTowi je uziemniono, mimo, ze chcial dalej nimi latac. Na szczescie w nadzorze lotniczym poza Polska nie sa znane hasla "zmiescisz sie smialo" i podobne.
  Wyglada na dzisiaj, ze ten samolot zostal tak znacznie zmodyfikowany, ze niczym juz nie przypomina pierwotnego 737. Modyfikacje na tyle zmienily wlasnosci lotne, ze komputer nie radzi sobie z korygowaniem stabilnosci. Nie widze przyszlosci dla tego typu jezeli konstrukcyjnie nie powroca do poprzedniej konstrukcji, ktora bylastabilna w powietrzu.

 • koment22

  Oceniono 14 razy 8

  Bo w lotnictwie jest zasada - noś nawet dziada dopóki ci z tyłka nie spada. Nie kupuje się samolotów, które dopiero co zjechały ze stołu montażowego - takie samoloty praktycznie zawsze mają usterki wieku dziecięcego i sprawiają kłopoty liniom. Kupuje się tylko sprawdzone modele - Lot już kiedyś się przejechał na Dreamlinerach a teraz popełnił ten sam błąd tylko jeszcze większy!

 • mikejar

  Oceniono 7 razy 5

  To jest podobna sytuacja jak pod koniec roku kiedy byl strajk. LOT wynajal kilka samolotow miedzy innymi AIRBUS 340-400 z lat 80tych. Stary , smierdzacy grat .
  Nic nie dzialalo. Kilku godzinne opoznienie z Warszawy do Newark ale LOT twierdzi ze to normalne. Specjalista od reklamacji twierdzil ze najwazniejsze ze DOLECIALEM !!!!!
  Strach sie bac . LOT traci reputacje ale propaganda PISU ,mowi ze jest SUKCES na kazdym kroku.

 • szwampuch58

  Oceniono 7 razy 3

  5 sztuk drogiego szrotu z Hameryki uziemionych,zreszta na kreche kupionych ,mam rozumiec ze placic rat za te maszyny nie trzeba?

 • 20portal

  Oceniono 2 razy 2

  Pamiętacie: lotem bliżej do nieba?

 • kzet69

  Oceniono 4 razy 2

  Czas uziemienia B737-MAX niewiele zależy od zakończenia śledztwa tylko od rozwiązania przez Boeinga problemu, a to może potrwać bardzo długo o ile w ogóle będzie możliwe...

 • lukturko

  Oceniono 1 raz 1

  Co tam samoloty. Ważne, kto nimi kieruje. LOT teraz przyjmuje młodych, zdolnych, w wieku niewiele powyżej 20 lat, prosto ze szkół lotniczych, z doświadczeniem ok. 200 godzin wylatanych głównie na symulatorze. Sadza się ich prosto do 737, tacy są zdolni. Zapraszamy na pokłady!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX