Brexit jeszcze trudniejszy. Brytyjski parlament może nie przegłosować umowy. Przez zasadę sprzed 400 lat

Brexit może się stać znacznie trudniejszy, niż zakładali brytyjscy politycy. John Bercow, spiker Izby Gmin, oświadczył, że Theresa May nie może kolejny raz poddać pod głosowanie tej samej, niezmienionej umowy z UE. Zabrania tego zasada sprzed 400 lat.

Brexit, do którego dojdzie już w przyszłym tygodniu, komplikuje się. John Bercow, spiker Izby Gmin, oświadczył w poniedziałek nieoczekiwanie, że Theresa May nie może ponownie poddać pod głosowanie umowy z UE regulującej zasady opuszczenia wspólnoty przez Zjednoczone Królestwo.

Bercow powołał się na zasadę sprzed 400 lat. W 1604 roku ustanowiono bowiem, że na jednym posiedzeniu parlamentu nie można dwa razy głosować nad tą samą kwestią - donosi "Telegraph".

Brytyjska kultura parlamentarna zakazuje omijania reguł poprzez manipulowanie treścią ustaw - techniczne, nieistotne poprawki wprowadzone do umowy negocjowanej przez May nie wchodzą więc w grę. 

Brytyjscy parlamentarzyści głosowali nad przyjęciem umowy z UE już dwukrotnie. I dwukrotnie Theresa May nie uzyskała poparcia dla swojej umowy.

Czytaj też: Ważą się losy Wielkiej Brytanii w UE. Theresa May straszy: Brexitu może nie być w ogóle

Zwolennicy brexitu ostro skrytykowali Bercowa za jego zaskakujące, niezapowiadane wcześniej oświadczenie. Stwierdzili, że są przejawem braku szacunku dla deputowanych.

Mamy poważny kryzys konstytucyjny

- stwierdził brytyjski Radca Generalny Robert Buckland. Funkcję tę powołano w XV wieku i od tej pory urząd był sprawowany bez przerw.

Komentatorzy, na których powołuje się BBC, twierdzą, że brexitu już raczej nic nie zatrzyma. Wydaje się jednak "ekstremalnie nieprawdopodobne", by doszło do planowanego na ten tydzień głosowania nad umową z UE. 

Jednym ze scenariuszy rozważanych w Wielkiej Brytanii jest rozwiązanie obecnego posiedzenia parlamentu i powołanie nowego. 

Więcej o:
Komentarze (131)
Brexit jeszcze trudniejszy. Brytyjski parlament może nie przegłosować umowy. Przez zasadę sprzed 400 lat
Zaloguj się
 • mg_40

  Oceniono 35 razy 31

  Powinno sie ich wykopać 29 marca. Będą tak jątrzyć aż rozwalą całą Unię

 • justas32

  Oceniono 32 razy 30

  Wielka Brytania ma poważny kryzys mentalny - nie tylko konstytucyjny ...

 • freejazzy

  Oceniono 25 razy 21

  Pani Premier May powinna się uczyć "kurtuly" parlamentarnej od PiS-u. Spiker się stawia? To skrócić jego kadencję albo odesłać na emeryturę. U nas takie numery przechodzą to na Wyspach nie przejdą?

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 26 razy 20

  Na szczęście 29 marca juz za 10 dni. Potem wydarzenia w WB będą Europejsczyków obchodzić tyle, co sytuacja w Turcji.

 • tedek1

  Oceniono 20 razy 18

  Tak wyglada prawdziwa demokracja - nasi poslowie i senatorowie powinni sie uczyc jak funkcjonuje parlament...
  Oczywiscie kwestia Brexit to inna rzecz,ale zasady sa niezmienne.

 • mondokane

  Oceniono 19 razy 17

  Ironia losu polega na tym, że z ci sami politycy, którzy sprzeciwiają się drugiemu referendum, oburzają się, że nie pozwala im się trzeci raz głosować tego samego.

 • glencok

  Oceniono 21 razy 17

  Zasady? Reguły? Konstytucja i prawo? Przecież jej się powinno należeć działanie poza regułami, w końcu ktoś ją wybrał! Pisiory leją na prawo i zasady a jednak 30% patologii ich ciągle piopiera. A jeszcze do tego doją kase z budżetu i traktują Polskę jak swoją republikę bananową

 • pd2016

  Oceniono 14 razy 12

  U nas Prezes załatwiłby Polexit w jedną nockę - jaka tam kultura parlamentarna - liczy się spryt, "ciemny lud" to kupiłby, tak jak oszustwo Kaczyńskiego na Austriaku..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX