CBŚP rozbiło dwie mafie. "Zarzut zbrodni vatowskiej". Zatrzymanym grozi nawet 25 lat więzienia

CBŚP rozbiło grupę przestępczą. Zatrzymanym grozi aż 25 lat więzienia. Dopuścili się bowiem wyłudzenia podatku w kwocie wynoszącej około miliona złotych. A to, wedle nowych przepisów, zbrodnia vatowska.

Dwa gangi vatowskie rozbili policjanci CBŚP. Zatrzymano łącznie 30 osób i powstrzymano nienależny zwrot podatku w wysokości około miliona złotych. Trzem zatrzymanym postawiono zarzut zbrodni vatowskiej, za który grozi nawet 25 lat więzienia.

Pierwszy gang działał na terenie województw podkarpackiego i małopolskiego. 16 podejrzanych zajmowało się fikcyjnym obrotem proszkiem do drukarek 3D. W dwu i pół kilogramowych puszkach zamiast proszku do drukowania w trójwymiarze - około 9,5 tys. zł za 2,5 kg puszkę - w pudełkach znajdowała się mieszanina tytanu. Wszystko było dokumentowane sfałszowanymi fakturami VAT. Prawdopodobnie grupa przestępcza wyłudziła ze Skarbu Państwa ponad 13 milionów złotych.

Drugi gang zajmował się poświadczaniem nieprawdy i fałszowaniem faktur, dzięki którym "skupowano koszty" firm. W ten sposób zwrot nienależnego podatku mogło uzyskać nawet 150 firm. Śledczy podejrzewają, że w ten sposób wydano prawie pięć tysięcy faktur i wyłudzono nawet 63 miliony złotych.

Czytaj też: 25 lat za fałszowanie VAT to fakt. PiS zaostrzył kary

Podczas skoordynowanej akcji służb w pięciu województwach sprawdzono blisko 100 budynków i zatrzymano 14 osób. Usłyszeli zarzuty oszustwa, prania pieniędzy a dwie osoby zarzut zbrodni vatowskiej.

Wyłudzanie to zbrodnia

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje nowelizację Kodeksu karnego, która ma zaostrzyć niektóre kary. Wzrosną te za najpoważniejsze przestępstwa, ale też za korupcję i oszustwa. Za najwyższe łapówki sądy będą mogły wymierzać wyroki do 20 lat więzienia.
Surowsze kary za najpoważniejsze przestępstwa, większa elastyczność w ich zasądzaniu, wprowadzenie nowych typów przestępstw i narzędzi do walki z aferzystami gospodarczymi - to niektóre ze zmian w Kodeksie karnym proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. O planowanych zmianach resort poinformował w komunikacie. 

Więcej o:
Komentarze (127)
CBŚP rozbiło dwie mafie. "Zarzut zbrodni vatowskiej". Zatrzymanym grozi nawet 25 lat więzienia
Zaloguj się
 • woland7

  Oceniono 18 razy 14

  "Zbrodnia Vatowska", mój Boże, co to za język? Zbrodnia katyńska zrównana ze "zbrodnią vatowską"??? Nich się w tym CBŚP pukną. Co będzie następne? Za napisanie komentarza o Prezesie - "Obraza Majestatu Najjaśniejszego Pana"? A i jeszcze jest "myślozbrodnia".

 • misiaszm

  Oceniono 21 razy 13

  300tys$ I ZBRODNIA strzezcie sie ksiegowi bo w sredniej firmie zmiana interpretacji VAT zrobi z was ZBRODNARZY. Lepiej sie wychodzi na gwalceniu dzieci. Max to nagana od biskupa

 • kukunapniu

  Oceniono 17 razy 11

  Nowy kodeks karny według PIS:
  - "wyłudzenia podatku w kwocie wynoszącej około miliona złotych" .... zbrodnia VATowska kara 25 lat
  - ukradzenie batonika ze sklepu .... ciężkie przestępstwo rabunkowe, kara min 6 miesięcy
  - zażycie tabletki "dzień po" ... dzieciobójstwo, kara min 3 lata bezwglednego więzienia
  - praca pielęgniarki, podcieranie tyłka pacjentom w szpitalu MSWiA przed rokiem 1991 - pozbawienie emerytury
  ale mamy też:
  - wyłudzenie 40 mln na słupa od bankstera ... nagroda zasługi dla bankowości
  - wyłudzenie 50tys łapówki na budowę 2 wież - nagroda Człowieka Roku Forum Ekonomicznego

 • stronzo_bestiale

  Oceniono 15 razy 7

  Zbrodnia vatowska. Fajne. Proponuje jeszcze zbrodnię przeciw budżetowi ze szczególną zuchwałością.

 • mementom

  Oceniono 11 razy 7

  A dlaczego nie trzy mafię?

 • m.a.r.k.13

  Oceniono 10 razy 6

  Rzad nie lubi konkurencji :D

 • 11krzych

  Oceniono 10 razy 6

  A co z mafią, która zajmuje się wyłudzaniem świadczeń (zwane również szalbierstwem)?
  Na przykład kapelani są zatrudnieni na etat, nie przychodzą do pracy a biorą wypłatę. Takich szalbierzy jest dziewięciu w KAS i tysiące w innych instytucjach.
  Następny przykład, to wyłudzenie ulgi na zakup ziemi pod pozorem działalności religijnej a naprawdę na tej ziemi prowadzona jest działalność komercyjna, jak hodowla danieli czy budowanie biurowców.
  Z ta mafię niech się weźmie CBA, bo to wielomiliardowe straty dla budżetu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX