Dobre dane z przemysłu. Ekonomiści podnoszą prognozę wzrostu PKB

Produkcja przemysłowa wzrosła w lutym o 6,9 procent licząc rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Dynamika okazała się około 2 punktów procentowych wyższa od oczekiwań analityków.

Prognoza PKB w górę

- Wniosek płynący z dzisiejszych danych (przemysł i nastroje konsumenckie) jest jednoznaczny - prognozy PKB na ten rok powinny być podniesione, co też robimy. PKB w I kwartale wzrośnie o 4,4 proc. r/r (wcześniej  3,9 proc.). Cały rok również w górę - napisali na Twitterze ekonomiści mBanku

Ekonomista Krzysztof Wołowicz w rozmowie z Polskim Radiem uważa, że te dane mogą okazać się ważnym elementem wspierającym wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale. Na podstawie dotychczasowych danych ekonomista spodziewa się, że skala spowolnienia gospodarczego na początku roku okaże się mniejsza od prognozowanej.

Mocne wzrosty w transporcie

W wielu działach gospodarki zanotowano dwucyfrowe tempo wzrostu produkcji. 

"W stosunku do lutego ubiegłym roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 27 spośród 34 działów przemysłu, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego  o 20,5 proc, urządzeń elektrycznych o 13,8 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych  o 12,6 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych o 11,4 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych o 11,3 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep o 9,7 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych  o 9,5 proc

- czytamy w komunikacie GUS.

GUS poinformował też, że w porównaniu ze styczniem tego roku produkcja spadła o 1,5 procent.

Więcej o:
Komentarze (34)
Dobre dane z przemysłu. Ekonomiści podnoszą prognozę wzrostu PKB
Zaloguj się
 • zgred151

  Oceniono 9 razy 5

  Wszedzie zaczyna sie spowolnienie gospodarki a w kraju rzadzonym przez PIS jest zupelnie inaczej . Jak zwykle sukces rzadu

 • jedenz1

  Oceniono 7 razy 5

  No właśnie koniunktura w Niemczech jest słaba, a nawet recesyjna. Ekonosci własnie w ub tygodniu obnizyli prognozy wzrostu Niemiec do poniżej 1 % . IV kwartał w Niemczech był spadkowy. W Polsce ekonomiści , ci zawodowi i ci domorośli nie mają pojęcia o co chodzi z tym wzrostem gospodarczym. A to stosunkowo proste. Po pierwsze Polska gospodarka jedzie na konsumpcji - to jest podstawowe paliwo dla wzrostu od 3 dekad. Dlatego zabieranie pieniędzy biednym ( Balcerowicz , Tusk ) to cios w plecy dla gospodarki, a rozdawanie biedocie i obniżanie danin ( za pierwszego i drugiego PIS) to działania ją pobudzające. Po drugie spadek koniunktury w Niemczech i na Zachodzie, o dziwo powoduje wzrost popytu na polskie towary , jako na tańsze , a niewiele gorsze od markowych. Firmy i ludzie przestawiają się tam na tańsze , polskie zamienniki.

 • ewropejczyk

  Oceniono 17 razy 3

  E tam, to wszystko zasługa bardzo dobrej koniunktury na świecie, a w szczególności w Niemczech. Bez tego już dawno bylibyśmy drugą Grec... wróć, Wenezuelą.
  Na szczęście niedługo wybory i wrócą prawdziwi ekonomiści z profesorem Leszkiem na czele, którzy naprostują i nakierują gospodarkę na odpowiednie tory i Polacy przestaną umierać na rak.

  "Gdyby każdy Polak wiedział ile z tego powodu musi zapłacić więcej podatków, albo ilu ludzi z powodu PiS-owskiego rozdawnictwa umrze na raka lub z powodu smogu, zmieniłby zdanie."

 • mick1972

  Oceniono 6 razy 2

  No i co?
  Piniądze na programy społeczne są i bedą !
  Vincent na zawał chyba już zejdzie :)

 • nioma

  Oceniono 6 razy 0

  to czekam kiedy opozycja odwoła te wszystkie obelgi pod adresem rządu. Kolejny raz okazuje się, że nie jest źle tylko dobrze. Gospodarka ma się dobrze, wszystko idzie do przodu i pozostaje nam się tylko cieszyć i czekać na więcej. POwcy powinni siedzieć cicho i się już nie kompromitować swoją ktytyką

 • bs75

  Oceniono 7 razy -1

  ja chciałbym zwrócić uwagę na to, że te dane pochodzą z GUSu, który został przejęty przez PIS; i który twierdzi, że w Polsce nie ma inflacji (nieważne, że chleb który kosztował 1,5 kosztuje 3 PLN, lokomotywy staniały); zatem nie podniecałbym się za bardzo tymi wskaźnikami. A oprócz tego, nawet gdyby te dane były prawdziwe (w co wątpię) PiS bardzo szybko zeżre wszytkie nadwyżki (bo im się po prostu należy).

 • 1stanczyk

  Oceniono 5 razy -1

  ta dobra koniunkturę należy wykorzystać nie tylko do napędzania podwyżkami świadczeń i plac rynku wewnętrznego ale również jeśli nie przede wszystkim do zmiany struktury naszego przemysłu i naszej "produktywności" tak by mogla nie tylko niskimi placami konkurować z krajami rozwiniętymi.

  Tak długo jak nasze tak zwane "wyższe uczelnie" będą poza pierwszą setką na liście światowego rankingu najlepszych uczelni świecie, tak długo jak długo nasz kraj, jak obecnie "będzie w ogonie" klasyfikacji krajów względem innowacyjności naszego przemysłu, innowacyjności naszej gospodarki tak długo nasze nawet te obecne nie najgorsze rezultaty nie będą gwarantowały stabilnego rozwoju.

  Nie wspominając już o katastrofalnej sytuacji demograficznej która wcześniej czy później będzie niezwykle trudna do przeskoczenia bariera naszego dalszego rozwoju.

  ht tp://www.usdebtclock.org/world-debt-clock.html

  Cztery kraje zmniejszają zadłużenie: Niemcy Holandia Portugalia i Polska

 • kemor234

  Oceniono 8 razy -2

  Produkcja spada, PKB w górę ... a deficyt budżetowy za dwa miesiące, prawie MILIARD.
  "Ekonomista Krzysztof Wołowicz w rozmowie z Polskim Radiem uważa, że te dane mogą okazać się ważnym elementem wspierającym wzrost gospodarczy ..."
  Ciekawe, że pani minister finansów uważa inaczej ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX