Donald Tusk: Krótkie opóźnienie brexitu możliwe. Przewodniczący RE stawia warunek

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zabrał głos ws. brexitu. Powiedział, że możliwe jest opóźnienie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Ale konieczne jest, by Brytyjczycy przegłosowali umowę brexitową. Dziś premier Theresa May wysłała do niego prośbę o przesunięcie terminu wyjścia z UE.

- Właśnie rozmawiałem z premier May o jej propozycji. W świetle odbytych konsultacji wierzę, że krótkie przedłożenie terminu brexitu będzie możliwe. Ale jego warunkiem jest zatwierdzenie umowy brexitowej przez Izbę Gmin - powiedział Donald Tusk na konferencji prasowej.

Oświadczył, że pytanie o to, na ile brexit zostanie przesunięty, pozostaje otwarte. - Zaproponowana przez premier May data 30 czerwca ma swoje zalety. Ale tworzy ona serię politycznych i prawnych wyzwań. Przywódcy (państw UE - red.) omówią to jutro - zapowiedział szef RE.

Premier Wielkiej Brytania Theresa May w liście do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska poprosiła dziś o przesunięcie terminu brexitu z 29 marca na 30 czerwca.

- Na ten moment nie przewidują specjalnego posiedzenia Rady Europejskiej. Jeśli przywódcy zaakceptują moje rekomendacje i jeśli w przyszłym tygodniu dojdzie do zaakceptowania umowy w Izbie Gmin, będziemy mogli sformalizować decyzję o przesunięciu daty brexitu - powiedział Tusk. - Jednak, jeśli będzie taka potrzeba, nie zawaham się zaprosić liderów do Brukseli w przyszłym tygodniu - dodał. Podkreślił, że nawet jeśli nadzieja na sukces może wydawać się "krucha", to "musimy do ostatniego momentu szukać pozytywnego rozwiązania". 

Poniżej wypowiedź przewodniczącego Tuska w języku angielskim: 

Juncker: Brexit przed wyborami do Parlamentu Europejskiego 

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker rozmawiał dziś z brytyjską premier przez telefon. - Przewodniczący powtórzył swoją radę, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii powinno nastąpić przed 23 maja, w przeciwnym razie pojawią się trudności instytucjonalne i nastąpi niepewność prawna - poinformował rzecznik Komisji Margaritis Schinas.

Chodzi o uniknięcie wątpliwości co do tego, czy Wielka Brytania powinna brać udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. 

Jean-Claude Juncker sugerował dziś wcześniej, że w przyszłym tygodniu możliwy jest nadzwyczajny szczyt unijnych liderów. Dopiero wtedy mieliby zdecydować, czy godzą się na opóźnienie brexitu. 

Więcej o:
Komentarze (124)
Donald Tusk: Krótkie opóźnienie brexitu możliwe. Jest warunek
Zaloguj się
 • kakson321

  Oceniono 66 razy 34

  D. Tusk to polityk szanowany w UE i na całym świecie. Cała polityczna Europa się z nim liczy, o czym świadczy popracie 27 krajów za przedłużeniem jego kadencji. No własnie, 27, a nie 28, bo oczywiscie zawistni ludzie, upokarzani przez niego latami tak go nienawidzą że nawet zagłosują przeciwko swojemu krajowi byle mu dopiec. A wspiera ich ciemny lud, bo jak widzą polityka z sukcesami i szanowanego to twierdzą że to 'elita' i 'zdrajca'. Nie mogą przeżyć że ktoś może swoimi kompetencjami odnieść sukces w świecie. W końcu większość z nich nawet nie ma wykształcenia, czy matury. Poza tym lubią być trzymani krótko za mordy, przez 'panów' na swoim poziomie

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 30 razy 24

  Tusk to klasa. A co do Wielkiej Brytanii to raczej czarno widzę, aby house of commons zatwierdził umowę którą dwukrotnie już odrzucił, tym bardziej, że brescow powiedział, że nie dopuści do ponownego głosowania bez znaczącej zmiany umowy. Z kolei Tusk mówi że przełożyć można, ale bez otwierania negocjacji. Sytuacja patowa.

 • czechy11

  Oceniono 26 razy 16

  Donald czas wracać do kraju i czas rozprawić sie z ruskim szpiclem i zdrajca Klamczynskim oraz jego sitwą.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 21 razy 13

  Szkocjo i Irlandio Północna :-)
  Wyrzućcie tych skompromitowanych Anglików z Unii Brytyjskiej :-)
  Wy jako Wielka Brytania zostaniecie w UE :-)
  A Anglia będzie wolna jak Korea Północna :-)

 • marymania

  Oceniono 12 razy 10

  Donald, oni nie mogą tego przegłosować w Izbie Gmin bo im Mr Speaker włożył patyk w szprychy rowerka!
  Mogą albo się wycofać, albo się zabić. :)

 • cozano

  Oceniono 14 razy 10

  Tak właściwie co ma wnieść opóźnienie brexitu, skoro parlament brytyjski na nic nie wyraża zgody?

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 13 razy 9

  no to Tusk ma zadecydować czy wyjdą czy nie wyjdą?
  rzeczywiście Brexit musi nastąpić przed wyborami do PE, żeby te uznać za ważne , bo inaczej trzeba by było urządzić w UK glosowanie, wybrać Europosłów którzy po miesiącu oddali by mandaty i w reszcie krajów trzeba by było, drugi raz robić wybory uzupełniające...
  i to tylko jeden przykład tego jaki burdel zapanuje w UK po wyjściu z Unii

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX