Strajk nauczycieli będzie kosztowny? Frekwencja zdecyduje. Mowa nawet o 195 mln zł dziennie

Prezes ZNP Sławomir Broniarz spodziewa się, że nawet 90 proc. pracowników oświaty solidarnie wesprze zaplanowany na kwiecień ogólnopolski strajk nauczycieli. Zdaniem Instytutu Badań w Oświacie "jeden dzień strajków to pieniądze rzędu 195 mln zł". Wszystko jednak przy założeniu, że będą strajkować wszystkie placówki oświatowe.

Prof. Antoni Jeżowski z IBO oszacował, że dzienny koszt utrzymania oświaty to ok. 195 mln zł. Tym samym może to być także maksymalny dzienny koszt strajku nauczycieli, który ma rozpocząć się w kwietniu.

Brak efektywności, ale nie strata

Trudno jednak mówić tutaj stracie środków, a raczej o braku efektywności. Środki te mogłyby np. zostać inaczej spożytkowane przez oświatę.

Zgrubnego oszacowania kosztów strajków można dokonać, dzieląc roczne nakłady na oświatę przez wszystkie dni w roku. Wynika z niego, że jeden dzień strajków to pieniądze rzędu 195 mln zł. Przy tym ten rachunek dotyczy całej oświaty, czyli wszystkich placówek. Będzie proporcjonalnie niższy, jeśli do protestu dołączy mniej szkół i przedszkoli. W przypadku połowy placówek wyniesie poniżej 100 mln zł dziennie. Nie należy ich jednak nazywać stratą. To środki wydane nieefektywnie

- zauważył w rozmowie z serwisem MondayNews.pl prezes Instytutu Badań w Oświacie, prof. Antoni Jeżowski.

Ostateczna suma niewykorzystanych środków będzie zależeć od frekwencji wśród placówek, które wezmą udział w protestach. Jak podkreśla prezes IBO, przy maksymalnej frekwencji, której spodziewa się ZNP możemy mówić o ok. 35 tys. placówek.

Sławomir Broniarz przekonuje, że entuzjazm wobec strajku jest zróżnicowany, ale najniższy wskaźnik poparcia dla protestów jaki odnotował w jednej ze szkół to 72 proc.

Decyzja o strajku bez zmian

Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami Związku Nauczycielstwa Polskiego, strajk nauczycieli ma rozpocząć się 8 kwietnia i być kontynuowany do odwołania. Tymczasem już 15-17 kwietnia odbędą się egzaminy ósmoklasisty. Jeśli w tym czasie będzie trwał strajk, w części szkół mogą być problemy z obsadą składu nadzorującego. 

Więcej o:
Komentarze (51)
Strajk nauczycieli będzie kosztowny? Frekwencja zdecyduje. Mowa nawet o 195 mln zł dziennie
Zaloguj się
 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 18 razy 14

  Państwo, które nie dba o nauczycieli i lekarzy, może się już likwidować.

 • lokad

  Oceniono 13 razy 11

  Kuchciński dziś prywatnie poleciał do domu państwowym odrzutowcem - koszt w jedną stronę 20 000zł.
  Nauczyciele - strajkujcie! Pieniędzy mają kupę! Wystarczyło przestać kraść i uszczelnić VAT.

 • zloty_cielec69

  Oceniono 14 razy 10

  przeca dudeł spotkał się z pinokiem. na pewno coś mundrego wymyślą... he he

 • remo29

  Oceniono 9 razy 9

  Mamy rusycystów za 50 koła na miesiąc, chytrą babę z Brzeszcz, kończącą robotę w czwartek, wójtów robiących za słupa za bańkę z hakiem, tysiące czarnych za parę miliardów rocznie, stać nas.

 • damtek

  Oceniono 10 razy 8

  Piotr Cywiński, propagandysta braci Karnowskich, twierdzi, że wszyscy jesteśmy na dorobku i nauczyciele powinni nauczyć się jeść małą łyżką.

  Mówi to facet, którego pracodawcy dostali w 3 lata rządów PiS, 58 mln z państwowych spółek na reklamy.
  Niech żyje i zwycięża socjalizm!
  Kasia/twitter

 • polak66maly

  Oceniono 10 razy 8

  podobno jak sie nie kradnie to na wszystko wystarczy. To dlaczego na nauczycieli
  i niepelnosprawnych nie ma pieniedzy?

 • czechy11

  Oceniono 7 razy 7

  Nauczyciel 2200 do ręki a tępaki pokroju Kempa, Kuchcinski niewykształcone buraki na wystkoich stanowiskach za kilkanaście tysięcy. Takie państwo nadaje sie do utylizacji. To już lepsze zabory niż takie indywidua mające kształtować nam państwo.

 • czechy11

  Oceniono 6 razy 6

  Nauczycielka nim dasz sobie wsiąkać PISokomunistczne brednie pamiętaj dworki Glapinskiego 70 tysięcy miesięcznie. Takich sępów z Pias są dziesiątki tysięcy doją kradna każdego dnia. Do boju i zero ustępstw. Ten rząd musi upaść na kolana i przeprosić

 • czechy11

  Oceniono 6 razy 6

  Nauczyciele śni kroku wstecz, nie dać się podzielić, wywalić do śmieci legitymacje PZPR PiS Solidarność i ostro bez sentymentów z łamistrajkami. Ten rząd nie zasługuje na nic więcej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX