"Upokorzenie narodowe" - tak 90 proc. Brytyjczyków w sondażu Sky News ocenia negocjacje ws. brexitu

Dziewięciu na dziesięciu Brytyjczyków uważa, że rozmowy w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE upokarzają ich kraj. Jedna trzecia za niepowodzenia wini brytyjski rząd.

1000 dni po referendum w sprawie brexitu, dziewięć dni przed wciąż obowiązującą datą wyjścia Wielkiej Brytanii z UE nadal nie wiadomo, kiedy to nastąpi ani tak naprawdę na jakich warunkach.

Premier Theresa May od wielu tygodni kursuje między brytyjskim parlamentem a Brukselą, próbując wyjść z impasu decyzyjnego dotyczącego porozumienia brexitowego. Wprawdzie umowa między rządem Wielkiej Brytanii a Unią Europejską w tej sprawie została uzgodniona w listopadzie ubiegłego roku, jednak zatwierdzić musi ją jeszcze brytyjski parlament. A Izba Gmin odrzuciła ją już dwa razy.

Czytaj też: Donald Tusk: Krótkie opóźnienie brexitu możliwe. Przewodniczący RE stawia warunek

Brytyjczycy: negocjacje ws. brexitu to upokorzenie

W takich okolicznościach prywatna telewizja Sky News przeprowadziła sondaż, w którym zapytała uczestników m.in. o to, czy sposób, w jaki Wielka Brytania przeprowadza brexit jest narodowym upokorzeniem. 90 proc. badanych udzieliło odpowiedzi twierdzącej, przeciwnego zdania było 7 proc.

Na pytanie, kto przede wszystkim jest winien sytuacji wokół brexitu najwięcej, bo 34 proc. pytanych odpowiedziało, że rząd. 26 proc. uważa, że winni są posłowie, 7 proc. że UE, a 24 proc. że wszyscy w takim samym stopniu.

Kiedy będzie brexit?

Wszystko wskazuje na to, że brexitu nie da się przeprowadzić na czas - oficjalną datą pozostaje 29 marca. Theresa May poprosiła Brukselę o wydłużenie terminu do 30 czerwca. W czwartek będą o tym rozmawiać unijni liderzy podczas szczytu Rady Europejskiej. Jeśli nie uda się porozumieć w sprawie opóźnienia, Wielka Brytania wyjdzie z UE w nocy z 29 na 30 marca - z umową czy bez.

Więcej o:
Komentarze (108)
Brexit. "Upokorzenie narodowe" - tak 90 proc. Brytyjczyków w sondażu Sky News ocenia negocjacje ws. brexitu
Zaloguj się
 • qkazu

  Oceniono 35 razy 31

  kończ waść, nie da się już tego czytać, najlepiej to określiła francuska minister nazywając kota brexit, bo stoi przy otwartych drzwiach i miałczy że chce wyjść :)

 • gnom_kartuski

  Oceniono 23 razy 23

  ciekawe jak tam cebulaki, które zagłosowały na PiS lub Kukiza i spieprzyły do UK. Bida będzie. A tu PiS czeka na wasz powrót :D

 • tomtg123

  Oceniono 22 razy 22

  Winna Unia, rząd, politycy...
  A nie było opcji w ankiecie, że winni są też brytyjscy wyborcy, którzy zagłosowali w referendum ?

 • tregulex

  Oceniono 21 razy 21

  Twarz można stracić tylko raz.

 • kotkotson

  Oceniono 19 razy 19

  Ojej... Przeciez mialo byc milo, bezproblemowo i suwerennie/narodowo.
  Suweren san sobie naplul w twarz i sie zdziwil.
  UE powinna ich tak przeczolgac zeby juz nikomu nie przyszlo do glowy wychodzenie

 • vidi71

  Oceniono 18 razy 16

  O ruskich zapomnieli spytać

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX