Prezes Orlenu zarobił 867 tys. zł. Niemal drugie tyle może dostać w ramach premii

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, zarobił w 2018 roku 867 tysięcy złotych. Do tego niemal drugie tyle może otrzymać w ramach premii. Jak by było mało, zyska też budżet. Dywidenda ze spółki jest rekordowo wysoka, Skarb Państwa dostanie jej dużą część.

Orlen opublikował właśnie raport dotyczący wynagrodzeń. Wynika z niego, że zarząd w 2018 roku otrzymał łącznie 4,7 mln zł. Daniel Obajtek, prezes spółki od lutego zeszłego roku, zarobił 867 tys. zł. 

Z raportu wynika też, że premie za rok 2018 mogą być wypłacone w rym roku. Ich wysokość może wynieść 4,1 mln zł, z czego do prezesa trafiłoby 766 zł. Sumując kwoty. wynagrodzenie Daniela Obajtka za rok 2018, z uwzględnieniem premii wypłaconej w przyszłym roku, może wynosić 1,63 mln zł. 

Orlen premie za rok 2018 wypłaci w przyszłym rokuOrlen premie za rok 2018 wypłaci w przyszłym roku Źródło: Orlen

Członkom zarządu Orlen przysługuje: stałe miesięczne wynagrodzenie zasadnicze, premia roczna, która jest wynagrodzeniem zmiennym, w razie rozwiązania umowy przez spółkę odprawa oraz wynagrodzenie z tytułu zakazu konkurencji. Wynagrodzenie Członków Zarządu PKN ORLEN ustala Rada Nadzorcza w oparciu o uchwałę Walnego Zgromadzenia.

Rekordowa dywidenda

Prezes Orlenu poinformował też, że zarząd spółki zarekomendował najwyższy w historii koncernu poziom dywidendy, w wysokości 3,5 zł na akcję. Łącznie to 1,5 mld zł. 

Było to możliwe dzięki stabilnej sytuacji finansowej Spółki i konsekwentnej realizacji strategii rozwoju. Decyzję dotyczącą dywidendy za miniony rok podejmie Zwyczajne Walne Zgromadzenie.

- napisał. 

Ponad 600 mln dla budżetu

Orlen podał w raporcie, że miał w ubiegłym roku 5,55 mld zł zysku netto wobec 6,65 mld zł rok wcześniej. Część tego zysku, blisko 1,5 mld zł, spółka przeznaczy na wypłatę rekordowej dywidendy.

"Jako zarząd PKN Orlen zarekomendowaliśmy najwyższy w historii koncernu poziom dywidendy, w wysokości 3,5 zł na akcję. Było to możliwe dzięki stabilnej sytuacji finansowej spółki i konsekwentnej realizacji strategii rozwoju." - napisał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek na Twitterze.

Spora część tej sumy trafi do Skarbu Państwa, który jest największym akcjonariuszem Orlenu - ma 27,52 proc. udziałów. W ramach dywidendy otrzyma więc 412 mln zł. Dodatkowe 202 mln wróci w postaci podatku. Razem budżet zyska 614 mln zł.

Więcej o:
Komentarze (45)
Prezes Orlenu zarobił 867 tys. zł. Niemal drugie tyle może dostać w ramach premii
Zaloguj się
 • laik404

  Oceniono 27 razy 27

  I widzicie, wy france z PO? Tak się dba o dobrobyt Polaków!

  Eee, ... tego ... noo, ... znaczy ... niektórych Polaków...

 • punter

  Oceniono 19 razy 19

  Cieszmy się, że tak wybitny menadżer pracuje w Polsce za marne 1,5 mln zł.
  Przecież mógłby być prezesem Shella albo Exxona, a wybrał skromnie Orlen.

 • 12reyez

  Oceniono 14 razy 14

  Wielki talent, a tak mało zarabia:) Już trzecią instytucję po ARiMR-ze i Enerdze postawił na nogi. Chociaż samolotem daliby mu się przelecieć:)

 • remo29

  Oceniono 13 razy 13

  No dobra, wiemy ile dostał na konto, a ile z tego jest dla niego, a ile dla partii? Bo niech mi nikt nie mówi, że wzięli chłopka z prowincji i tak z dobrego serca dali mu zarobić banieczkę, żeby sobie buty, teczkę i garnitur kupił.

 • cocpit

  Oceniono 13 razy 13

  Phi... też mi kasa. przeciętny Polak zarobi tyle w niecałe 60 lat.

 • justas32

  Oceniono 10 razy 10

  Widzę zarobki szefa Orlenu - to myślę Jarosław. Myślę Jarosław - i już lecą wymioty ...

 • wujekdolf

  Oceniono 10 razy 10

  ... jeszcze 7 miesięcy...

 • zdziwiony6

  Oceniono 12 razy 10

  Jemu się to te pieniądze po prostu należą.

 • polak.podatnik

  Oceniono 8 razy 8

  ludzie którzy uczyli sie z panem Obajtkiem mogą opowiedzieć wiele o jego zdolnościach, w powszechnej opinii totalny tępak, studia zaliczał w Radomiu na uczelni od ochrony środowiska, znanej z tego że najłatwiej było tam pozyskać dyplom, nastepnie przekret wujka - wyprowadzenie majatku z firmy, w miedzyczasie podczepienie sie pod PiS, ciekawy watek też z pensjonatem który niby posiada jego brat, lesnik z lasów państwowych, ciekawe skad u leśnika takie pieniądze?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX