Polskie mieszkania jednak za ciasne. Pierwszy raz od lat znów szukamy większych

Pierwszy raz od co najmniej 5 lat Polacy poszukują większych mieszkań. Wzrost zainteresowania wśród swoich użytkowników zarejestrował serwis Domiporta. Najczęściej poszukiwane są mieszkania 3-pokojowe.

Rośnie i to skokowo zainteresowanie większymi mieszkaniami wśród Polaków. Pierwszy raz od kilku lat. 

3 pokoje zamiast 2

Jak podał Domiporta, w marcu najczęściej wyszukiwanymi ofertami wśród użytkowników serwisu są mieszkania 3-pokojowe. Do tej pory najczęściej poszukiwanymi były warianty 2-pokojowe. W porównaniu ze styczniem to 40-procentowy skok wyszukiwań. Jednocześnie aż o 69 proc. spadło zainteresowanie kawalerkami.

Aż o 69 proc. spadło zainteresowanie kawalerkamiAż o 69 proc. spadło zainteresowanie kawalerkami Domiporta

Zgodnie z szacunkami Eurostatu ponad 40 proc. obywateli naszego kraju żyje w zbyt ciasnych mieszkaniach. Zdaniem ekspertów serwisu Domiporta wpływ na zainteresowanie większymi mieszkaniami wśród Polaków ma również wzrost liczby ludności. Ostatnie badania Eurostatu mówią o 5. miejscu Polski w europejskim rankingu przeludnienia.

Stać nas na więcej

Kolejnym powodem nagłego skoku zainteresowania większym mieszkaniem może być rosnąca zdolność kredytowa. Dostajemy większe kredyty, w związku z czym stać nas na większe mieszkania. W lutym banki i SKOK-i wysłały do BIK zapytania o kwotę kredytu wyższą o 17,6 proc. niż analogicznie w 2018 r.

Średnia wartość kredytu hipotecznego udzielonego w IV kw. 2018 r. wyniosła 263 tys. i była o 1,1 proc. większa niż kwartał wcześniej i o 8,4 proc. większa niż rok wcześniej – wynika z danych AMRON-SARFiN. Co więcej, w całym minionym roku wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych wzrosła o 20 proc. w porównaniu do wyników roku poprzedniego

- podał Bartłomiej Baranowski z serwisu Domiporta.

Dodatkowe czynniki pobudzające nasz apetyt na większe mieszkanie to wzrost zarobków przy niezmiennych od 2015 r. stopach procentowych oraz dodatkowe świadczenia socjalne jak 500 Plus.

Nie tylko pokój, ale i metraż

Wzrost zainteresowania przestrzennym lokum wiąże się nie tylko z dodatkowym pokojem. Szukamy także większego metrażu, co serwis Domiporta zauważył już kilka miesięcy wcześniej.

W I kw. bieżącego roku, po raz pierwszy od 3 lat, lokale o powierzchni 51-70 m2 okazały się najbardziej poszukiwanymi przez użytkowników, zyskując wyraźną przewagę nad drugimi w kolejce lokalami o powierzchni 31-50 m2, których udział w wyszukiwanych obniżył się w ostatnich tygodniach

- czytamy w zestawieniu Domiporta.

Tendencję do poszukiwania większego metrażu zauważono już kilka miesięcy wcześniejTendencję do poszukiwania większego metrażu zauważono już kilka miesięcy wcześniej Domiporta

Dynamika rynku

Na tym etapie trudno wyrokować, czy mamy do czynienia z nową tendencją. Wiele będzie zależeć m.in. od dostępności i cen mieszkań. Wg ostatnich danych GUS wynika, że w okresie styczeń-luty 2019 r. oddano do użytkowania 32,3 tys. mieszkań, tj. o 7,8 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2019 r. Jednocześnie produkcja budowlano-montażowa w lutym była wyższa o 15,1 proc. od wyniku z lutego 2018 r. i o tyle samo w porównaniu ze styczniem 2019 r.

Warto ponadto zauważyć, że z ostatniego raportu Home Broker i Open Finance wynika, że dotychczasowy wzrost cen mieszkań wyhamował w największych miastach w Polsce. Specjaliści przewidują, że za kilka miesięcy ceny lokali mogą zacząć spadać.

W raporcie brano pod uwagę to, ile płaci nabywca mieszkania. Z zestawienia wynika, że w ciągu ostatnich pięciu miesięcy indeks cen transakcyjnych po raz pierwszy spadł.

Najbliższe miesiące pokażą, czy poszukiwanie 3-pokojowych mieszkań o zwiększonym metrażu jest trwałą tendencją wśród nabywców w Polsce.

Więcej o:
Komentarze (9)
Polskie mieszkania jednak za ciasne. Po kilkuletniej przerwie znów poszukujemy większych
Zaloguj się
 • deco.derr

  Oceniono 8 razy 6

  Pierwszy raz od lat polski rzad rozdaje ludziom pieniadze za bezdurno to co sie dziwic.

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 6 razy 4

  Wzrost zapytań dot. mieszkań trzypokojowych wynikać może z faktu że podrożały one nieco mniej niż 2-pokojowe na których mamy już klasyczną spekulację. Ponadto - wbrew pozorom - ceny mieszkań nie są aż tak wysokie i wiele osób stać na zakup nawet większego metrażu niż było to kilka(naście) lat temu - społeczeństwo się bogaci. Jednak z wnioskami trzeba poczekać do kolejnych wyników, w tym bardziej reprezentatywnych niż zapytania w niewiodącym portalu ogłoszeniowym oraz weryfikacji czy za zapytaniami idzie konkret czyli transakcje.

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 3 razy 3

  Raporty Home Broker bazujące na mocno WYCINKOWYM kawałku rynku (analiza dotyczy transakcji klientów HB i OF czyli kilka procent rynku i to niereprezentatywna) są niewiele warte nie mówiąc o wnioskach z nich płynących. Tym niemniej rynek osiągnął/osiąga powoli pewien punkt równowagi. O spadkach na razie nie ma mowy poza pojedynczymi sytuacjami gdzie ostatnie podwyżki były mocno przestrzelone. Ażeby nastąpiły istotne spadki potrzebne są czynniki fundamentalne - występujące pojedynczo lub zbiorowo:
  1) podwyżka stóp procentowych - bardzo mała szansa w 2019r, w następnych latach może być nieunikniona i nawet dość wysoka
  2) gwałtowny wzrost podaży - na ten moment developerzy maja problem z uruchamianiem nowych inwestycji ale jeszcze dają radę wprowadzć tyle ile sprzedają więc na ten moment jest to czynnik neutralny i powiązany z nim
  3) istotny spadek kosztów - na to to już w ogóle się nie zapowiada, raczej dalsze wzrosty z tym że nie przełoży się to istotnie na wzrost cen bo developerzy po ostatnich bolesnych znaczących podwyżkach już uwzględnili wzrost cen materiałów i kosztów pracy a tutaj też szykuje się stabilizacja stawek
  W 2019-2020r spodziewam się lekkiego wzrostu/stabilizacji cen co przy rosnącej inflacji może oznaczać realnie nawet lekkie spadki. Później może być różnie gdy Polska zacznie "odchorowywać" dzisiejsze przegrzewanie gospodarki i zadłużanie SP przez komunistów

 • paseo

  Oceniono 1 raz 1

  Zdaniem ekspertów serwisu Domiporta wpływ na zainteresowanie większymi mieszkaniami wśród Polaków ma również wzrost liczby ludności...…
  Gdzie jest ten wzrost ludności,gdy Polska jest na pierwszym miejscu w rankingu krajów w UE najszybciej wymierajacych ??? Mamy natomiast wciąż bardzo duzy brak mieszkan i jedno z największych zageszczen .

 • hmmm11

  Oceniono 1 raz 1

  2 pokoje 500 tys w Gdańsku Gratulacje :D Za tyle to mam w Berlinie 2 pokoje

 • belutti

  Oceniono 1 raz 1

  Zaczyna brakować chętnych do zapłacenia 500 tyś złotych za 2 pokojowe mieszkanie ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX