Polska armia ma pierwsze "Kraby". Specjalny konwój wyjechał z huty w Stalowej Woli

Huta Stalowa Wola rozpoczęła dostawy elementów pierwszego seryjnego Dywizjonowego Modułu Ogniowego "Regina" z armatohaubicami "Krab". Jest to sprzęt zakontraktowany jeszcze w 2016 r.

Pierwszy seryjnie produkowany DMO "Regina" z armatohaubicami "Krab" wyjechał z Huty Stalowa Wola.

Krab wreszcie seryjny

W sobotę 16 marca huta wypuściła konwój z nowo wybudowanym sprzętem dla polskiej armii. Tym samym rozpoczęła się realizacja dostawy broni zakontraktowanej w 2016 r. na sumę 4,649 mld zł brutto. Do 2024 r. Huta Stalowa Wola ma wybudować łącznie cztery DMO "Regina". W skład każdego z modułów artylerii wchodzą 24 samobieżne armatohaubice "Krab" o kalibrze 155 mm i 19 pojazdów.

"Krab" ma zastąpić przestarzałe samobieżne haubice 122 mm 2S1 "Goździk", produkowane również przez Hutę Stalowa Wola. "Goździk" nie spełnił standardów NATO mimo prób modernizacji. Przy m.in. zbyt małym kalibrze i zasięgu okazał się nieefektywny w znaczeniu bojowym.

Seryjnie produkowany "Krab" wraz z resztą elementów "Reginy" trafił do 5. Lubuskiego Pułku Artylerii w Sulechowie przy 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Bolesława Krzywoustego.

Powoli, ale do przodu

Choć koncepcja nowego systemu artyleryjskiego pojawiła się już na początku lat 90., to montaż pierwszego prototypu działa oznaczonego jako "Krab" rozpoczęto dopiero pod koniec 2000 r. Pierwszy kompletny prototyp "Kraba" zaprezentowano publicznie w połowie 2001 r. W 2014 r. Huta Stalowa Wola podpisała umowę na produkcję i polonizację na podstawie licencji 120 podwozi do armatohaubicy "Krab" typu K9 z koreańską firmą Samsung Techwin.

'Krab' ma zastąpić przestarzałe samobieżne haubice 122 mm 2S1 'Goździk''Krab' ma zastąpić przestarzałe samobieżne haubice 122 mm 2S1 'Goździk' PGZ / Twitter

Wcześniej produkowane przez ZM Bumar-Łabędy podwozia okazały się obarczone licznymi usterkami. W 2015 r. odebrano w Hucie Stalowa Wola pierwszego "Kraba" z Korei wyposażonego w podwozie K9 od Samsung Techwin. Zmiany dot. także wieży. Początkowo zakładano brytyjskiej produkcji wieżę haubicy AS-90/52 Braveheart 155 mm o długości 52 kalibrów. Jednak w czasie przedłużającego się projektu brytyjska firma zakończyła jej produkcję. Z tego powodu ostatecznie w seryjnie produkowanych "Krabach" znalazło się działo produkowane w Hucie Stalowa Wola na licencji Rheinmetall. Pod koniec 2016 r. podpisano wspomniany wcześniej kontrakt, na mocy którego pierwsze seryjnie produkowane "Kraby" trafiły właśnie do polskiej armii jako kluczowe elementy czterech zaplanowanych do 2024 r., kompletnych systemów DPO "Regina".

Kontrakt z Amerykanami

Przypomnijmy, że kilka dni temu wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Huta Stalowa Wola i amerykański koncern Raytheon Integrated Defense Systems podpisały porozumienie, które umożliwia rozpoczęcie przygotowań do produkcji i integracji 16 wyrzutni rakiet M903.

Wyrzutnie mają być podstawowym elementem systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej „Wisła”. Podpisane porozumienie ma być w najbliższych miesiącach poddane audytowi i procedurze w ramach programu Foreign Military Sales.

Więcej o:
Komentarze (119)
Seryjne Kraby już w polskiej armii. Rozpoczęły się dostawy systemu artylerii za 4,649 mld zł brutto
Zaloguj się
 • antymemo

  Oceniono 35 razy 27

  System wieżowy to licencyjny system AS90/52 (Wielka Brytania); lufa produkowana we Francji (Nexter Systems z Bourges) lub w Niemczech (Rheinmetall).
  Podwozie produkcji Samsung Techwin (Korea), stosowane w armatohaubicy K9 Thunder.
  Odpowiednią amunicję opracowała słowacka firma ZVS Holding a.s. z Dubnicy nad Wagiem (9 grudnia 2010 podpisano umowę licencyjną). Modułowe ładunki miotające są dostarczane przez czeską firmę Explosia a.s. z Pardubic.
  Projekt rozwijany prawie 30 lat (od początku lat 90-tych) pochłonął już miliardy złotych, które wessał Śląsk ... tak, polski przemysł zbrojeniowy ma się dobrze!

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 22 razy 18

  Strzelają nawet na odległość 40 km. Okręt patrolowy Ślązak zbudowano w technologii stealth, tak, aby był niewidoczny dla radarów i oczu wielu którzy się pytają gdzie płyną pieniądze państwa...

 • berek-oberek

  Oceniono 22 razy 16

  Ciekawe kto będzie bronił te nasz wymarzone i długo oczekiwane haubice?

 • g.lesio

  Oceniono 38 razy 16

  A po co nam takie różne kosztowne nowe uzbrojenie. Mamy przecież Antkowych łysych osiłków z OTK którzy przy pomocy krzyży i różańców odepchną każdego nieprzyjaciela z niecnymi islamistami na czele. Oni odepchną każdy atak nieprzyjaciół i jak zajdzie potrzeba spacyfikują też wszelkich wewnętrznych wichrzycieli jak np wegetarian czy cykistów.

 • jacmenos

  Oceniono 9 razy 9

  to smutne ! W kraju prawie 40 sto milionowym nie można samodzielnie wyprodukować działa ? Ani samochodu ? Tylko ziemniaki i świnki ?

 • naw18

  Oceniono 11 razy 9

  Wyjechać wyjewchaly ale czy dojechaly? W kazdym razie moga zostac zaprezentowane na defiladzie 3 maja tuz po spieszonym husarzu - w celu podniesienia ducha.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX