Sky: Schron atomowy w Londynie postawiony w stan gotowości. To przygotowania do twardego brexitu

W schronie, który znajduje się pod siedzibą brytyjskiego Ministerstwa Obrony, rozpoczęła się misja REDFOLD. W stan gotowości postawiono 3500 członków personelu - wynika z informacji telewizji Sky News.

Jak tłumaczy Sky, brytyjska armia postawiła w stan gotowości 3500 członków personelu wojskowego, który będzie prowadził działania w podziemnym nuklearnym bunkrze. To element przygotowań do twardego brexitu, czyli wycofania się z UE bez umowy. Misja otrzymala kryptonim REDFOLD i jest częścią operacji o kryptonimie Yellowhammer 2.

Jeśli dojdzie do twardego brexitu, brytyjskie wojsko ma być odpowiadać m.in. za utrzymanie ciągłości dostaw żywności oraz paliwa  - zarówno do kraju, jak i w obrębie kraju.

Bunkier jądrowy, o nazwie Pindar (na cześć znanego greckiego poety), znajduje się głęboko pod ziemią, pod główną siedzibą brytyjskiego Ministerstwa Obrony w dzielnicy Whitehall. To obiekt, z którego siły zbrojne korzystają na wypadek wojny oraz katastrof.

Brexit bez umowy jest możliwy

Unia Europejska ma zgodzić się na przesunięcie brexitu, ale tylko do 22 maja. Warunek to przyjęcie przez brytyjski parlament umowy, którą Izba Gmin odrzuciła już dwa razy.

Ten warunek zbliża Londyn w stronę twardego brexitu. Zapytana o to, co w sytuacji, gdyby rząd w przyszłym tygodniu przegrał trzecie głosowanie nad brexitową umową, brytyjska premier Theresa May odpowiedziała dziś dość wymijająco:

Najważniejsze jest to, abyśmy zrozumieli, że brexit to decyzja brytyjskiego narodu. Musimy ją zrealizować. Jesteśmy prawie trzy lata po referendum. Nadszedł czas, aby parlament podjął decyzję

- tłumaczyła.

Bardziej konkretny był za to francuski prezydent Emmanuel Macron, który jeszcze przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Europejskiej wyraźnie zaznaczył, że odrzucenie umowy przez Brytyjczyków prawdopodobnie twardym brexitem, czyli opuszczeniem UE bez umowy.

Więcej o:
Komentarze (45)
Sky: Bunkier nuklearny w Londynie postawiony w stan gotowości
Zaloguj się
 • myczyoni

  Oceniono 33 razy 21

  Angole jeszcze zatęsknią za UE.
  Dali się zrobić Putinowi jak dzieci

 • fnoll

  Oceniono 22 razy 18

  to się nazywa wyjść po angielsku i wpaść do kanału

 • lady_ela

  Oceniono 14 razy 12

  "brexit to decyzja brytyjskiego narodu". To BYŁA decyzja narodu 3 lata temu. Politycy z powodu personalnych ambicji zrobili z tego burdel na miarę Ministerstwa Głupich Kroków. Jak to teraz naród zobaczył, to pewnie myśli, że został zrobiony w wała i pewnie pogonił by tę całą watahę.

 • loyer1

  Oceniono 17 razy 9

  "Macron, który jeszcze przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Europejskiej wyraźnie zaznaczył, że odrzucenie umowy przez Brytyjczyków prawdopodobnie twardym brexitem"

  Ktoś to czyta przed publikacją?

 • czonek22

  Oceniono 7 razy 7

  wyraźnie zaznaczył, że odrzucenie umowy przez Brytyjczyków prawdopodobnie twardym brexitem, czyli opuszczeniem UE bez umowy.

  eeee, no nie, nie zrozumiałem co powiedział Macron

 • fruqo3

  Oceniono 13 razy 7

  Nie ma co, niezłe jaja...
  A Władimir Wladimirowicz codziennie najlepszego szampana otwiera tarzając się ze śmiechu z powodu debilizmu brytoli.

 • xynat

  Oceniono 9 razy 7

  Mógłby ktoś to przetłumaczyć na język polski?

 • zielony_wesolek

  Oceniono 8 razy 6

  co raz bardziej jest jasne, że za sznurki w USA i UK pociąga agent vladimir vladimirowicz

 • qrzysiu

  Oceniono 9 razy 5

  "brexit to decyzja brytyjskiego narodu"
  Squrw...ny a kto im w tych głupich łbach namieszał że będzie "great again" jak nie politycy???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX