Gorąco na szczycie UE w Brukseli. Wciąż brak porozumienia. Theresa May może jednak otrzymać prezent

Daniel Maikowski
Wciąż nie ma porozumienia w sprawie opóźnienia brexitu. Na szczycie Rady Europejskiej trwają gorączkowe dyskusje nad możliwymi scenariuszami.

Jeszcze kilka godzin temu docierały do nas informacje, że Rada Europejska zgodzi się na opóźnienie brexitu do 22 maja, ale pod warunkiem że brytyjski parlament przyjmie umowę z UE. Wszystko wskazuje na to, że zarówno ta data, jak i ten warunek są już nieaktualne.

W Brukseli trwają burzliwe dyskusje nad różnymi scenariuszami opóźnienia wyjścia Wielkiej Brytanii ze wspólnoty. Unia chce ponoć uniknąć sytuacji, w której zostanie oskarżona o doprowadzenie do twardego brexitu. Dlatego ma być gotowa na ustępstwa.

"Bloomberg": Będzie bezwarunkowe przesunięcie brexitu

Z doniesień informatorów Bloomberga wynika, że najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada bezwarunkowe przesunięcie brexitu do 7 maja br. - bez względu na to czy Izba Gmin przyjmie porozumienie wynegocjowane przez rząd. Byłoby to duże ustępstwo wobec Theresy May, która w przyszłym tygodniu może przegrać głosowanie po raz trzeci.

Jeśli posłowie Izby Gmin przyjmą umowę, to w tym scenariuszu Londyn opuściłby UE przed 7 maja. Jeśli jednak posłowie odrzuciliby porozumienie, to UE może postawić Londyn przed wyborem: Brexit bez umowy lub dalsze opóźnienie brexitu ale warunkiem, że do 11 kwietnia Wielka Brytania zobowiąże się do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

To scenariusz prawdopodobny, ale wciąż nie uzyskał on akceptacji ze strony wszystkich 27 państw. Z naszych informacji wynika, że rozmowy na unijnym szczycie mogą przeciągnąć się nawet do późnych godzin nocnych. O godz. 19. miała odbyć się konferencja prasowa z udziałem szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, ale została odwołana.

Więcej o:
Komentarze (39)
Gorąco na szczycie UE w Brukseli. Wciąż nie ma porozumienia
Zaloguj się
 • aresdog

  Oceniono 29 razy 25

  pisoprostactwo nie może znieść, że pan Tusk rozdaje karty w Europie...

 • takkietam

  Oceniono 29 razy 23

  Urocze jest to jak pisowskich naziolkow uwiera Tusk. Największa polityczna kariera w historii tego państewka , absolutny top światowego politycznego establishmentu , zlewa ciepłym moczem lokalna holote w gumiakach . Psy szczekają , karawana jedzie dalej , brawo Donald !

 • an_ma_o

  Oceniono 16 razy 6

  Jeśli odpuszczą warunek Tuska to Wielka Brytania NIGDY z UE nie wyjdzie ....w ten to piekny sposób UE wydymala tego rudego amerykanskiego bezczelnego dziada ;-)

 • marymania

  Oceniono 5 razy 3

  Może Bercow powinien zostać zaproszony do Brukseli?
  Żeby chociaż było wiadomo czy umowa May będzie w ogóle głosowana.
  Bo na razie to jest rozmowa jak ze ślepym o kolorach.

 • mike-great

  Oceniono 3 razy 1

  BREXSHIT!

 • czarna.wrona

  Oceniono 9 razy 1

  May jest sterowana przez bankierów, a oni zarabiają na wahaniu kursu funta.

 • 1627cd1410

  Oceniono 2 razy 0

  w co grają Angole? Oni zawsze mieli politykę dopracowaną w szczegółach. Moim zdaniem albo chcą zrobić bajzel, nastraszyć ziomków i zostać w UE ..albo wyjdą na chwilę, by przestraszyć ludzi i wrócić.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 2 razy 0

  Wspaniałe są te igrzyska pozorów.

 • putinr

  Oceniono 2 razy 0

  Co za nuda, niech już Brytole wyjdą z Unii, przynajmniej nieruchomości na południu Europy potanieją i będzie gdzie się wynieść z Polski jak po raz kolejny wygra PiS. Exitpol wtedy pewny jak dwie wierze Kaczora centrum Warszawy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX