Brexit. Donald Tusk: Przygotowujemy się na najgorsze, ale nadzieja umiera ostatnia

Opóźnienie brexitu było najważniejszą decyzją zakończonego dziś, dwudniowego, unijnego szczytu w Brukseli. 29 marca - czyli planowana data wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty - jest już nieaktualna.

Europejscy przywódcy wyznaczyli nowe dwie daty brexitu - 22 maja, jeśli umowa o wyjściu zostanie przyjęta w brytyjskim parlamencie, a także 12 kwietnia, jeśli dokument zostanie odrzucony. Wtedy Wielka Brytania zdecyduje, czy akceptuje brexit bez porozumienia, czy też poprosi Unię o kolejne przesunięcie daty wyjścia, ale to wiąże się z koniecznością zorganizowania majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego

Czytaj więcej: Brexit. Ataki na "zdrajców". I apel do parlamentarzystów: "Nie podróżujcie sami"

Morawiecki: Wielka Brytania nie jest postawiona pod ścianą

Te ustalenia pozwolą uniknąć najczarniejszego scenariusza już 29 marca, czyli brexitu bez umowy. Wielka Brytania dostała więcej czasu na podjęcie decyzji. Unijna oferta jest elastyczna, Londyn ma większe możliwości działania. O to między innymi zabiegała Polska.

"Wielka Brytania nie jest postawiona pod ścianą. Staramy się dać Brytyjczykom pewne pole manewru. Jednocześnie też nie dociskając naszych partnerów" - powiedział premier Mateusz Morawiecki. 

Donald Tusk o brexicie: Przygotowujemy się na najgorsze

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk podkreślił, że do 12 kwietnia w sprawie brexitu wszystko jest możliwe. "Przygotowujemy się na najgorsze, z wiarą w najlepsze rozwiązanie. Nadzieja umiera ostatnia" - dodał.

Wśród dostępnych rozwiązań szef Rady wyliczył: zatwierdzenie umowy brexitowej na Wyspach, przełożenie brexitu na czas dłuższy niż tylko kilka miesięcy, mówi się, że nawet do roku, albo wycofanie wniosku o wyjście z Unii. Premier Wielkiej Brytanii taką możliwość odrzuca, podobnie jak organizację drugiego referendum. Jednak według unijnych dyplomatów, takie scenariusze wcale nie są wykluczone.

Więcej o:
Komentarze (25)
Brexit. Donald Tusk: Przygotowujemy się na najgorsze, ale nadzieja umiera ostatnia
Zaloguj się
 • vito60

  Oceniono 8 razy 8

  W końcu i tak o wszystkim zadecyduje Mateusz Pinokio Morawiecki. Następny lider Europy po Beacie od Szydłów.

 • mietekkowalski

  Oceniono 4 razy 2

  Ten Brexit jest jak kłótnia starej pary, ktora nie ma zadnej alternatywy poza byciem ze sobą. Jedni udają, ze jak odejdą, to bedzie auper, a drudzy udają, ze ich to nie obchodzi.

 • cjk.5004

  Oceniono 1 raz 1

  Śmieszne są komentarze naszych krajowych katolickich ciemniaków z rządu PiS

 • beton44

  Oceniono 5 razy 1

  Czy Kriegsmarine już wypływa z Wilhelmshaffen - blokować Kanał przed szturmującymi Kontynent Angolami uciekającymi z Wysp ???

 • przemysl_to

  0

  haahahahahahahaha

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 9 razy -1

  Jak Bruksela naprawdę się przygotowuje na najgorsze to eurokraci powinni zakasać rękawy i budować obozy dla uchodźców w Calais.

 • pkad

  Oceniono 5 razy -5

  Kierownik szatni powiedział to co mu Angela kazała.

 • przemysl_to

  Oceniono 7 razy -5

  tusk wyrecytował tekst przysłany z Berlina

  hahahahahaahahahahahaha

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX