Stoltenberg dla "WSJ": W Powidzu NATO zbuduje magazyn dla amerykańskiego sprzętu

Pod Powidzem w Wielkopolsce ma powstać magazyn dla amerykańskiego sprzętu wojskowego. O planie NATO poinformował dziennik "The Wall Street Journal". Gazeta w obszernym artykule przytacza między innymi wypowiedź sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga.

Szef Sojuszu w rozmowie z amerykańskim dziennikiem poinformował, że na budowę bazy zostanie wydane 260 milionów dolarów. Realizacja projektu rozpocznie się już w lipcu. Potrwa 2 lata. W magazynie mają stacjonować między innymi wojskowe pojazdy oraz ma być przechowywana amunicja i osprzęt.- Ma to być wsparcie zwiększonej obecność amerykański wojsk w Polsce - brzmi jeden z cytatów wypowiedzi Jensa Stoltenberga dla "The Wall Street Journal".

Gazeta podkreśla, że najnowszy plan jest elementem wzmacniania wschodniej flanki Sojuszu w ramach doktryny odstraszania Rosji. Magazyn koło Powidza ma być jednym z pięciu takich punktów w Europie. Według dziennika, pozostałe powstaną na terenach Niemiec, Belgii i Holandii. "The Wall Street Journal" pisząc o tym powołuje się z kolei na słowa byłego dowódcy amerykańskich wojsk w Europie, generała Bena Hodgesa.

Autor artykułu, James Marson, zwraca uwagę, że rozmieszczenie sprzętu w różnych częściach Europy, w razie konfliktu pozwoli na szybką reakcję Amerykanów i przerzucenie tam wojsk. Nie jest przy tym tak kosztowne, jak tworzenie baz, gdzie stale stacjonują żołnierze.

Więcej o:
Komentarze (39)
Stoltenberg dla "WSJ": W Powidzu NATO zbuduje magazyn dla amerykańskiego sprzętu
Zaloguj się
 • sqlap72

  Oceniono 11 razy 11

  Od roku 2017 w Powidzu istnieje już baza amerykańska zainstalowana w byłej Bazie Lotnictwa Transportowego. Powidz to wieś i zarazem gmina na terenie której znajdują się tereny objęte unijnym programem Natura 2000 oraz Powidzki Park Krajobrazowy. Prawie 50% gminy stanowią lasy. Po przejęciu bazy, Amerykanie postanowili ją powiększyć, wiec już wycięli 38 ha lasów, z tego 8 ha z obszaru Natura 2000 i 7ha w Powidzkim Parku Krajobrazowym. Planując teraz budowę największego w Europie magazynu uzbrojenia muszą zwiększyć jej obszar. W tym celu wytną jeszcze dodatkowo około 100 ha lasów. Wbrew temu, co twierdzi autor artykułu, to baza amerykańska, no ale baza NATO, a nie obcych wojsk, to brzmi jakoś lepiej, W 1934 roku Powidz stracił prawa miejskie. Teraz to wieś letniskowa licząca około 1000 dusz. Wybudowanie amerykańskich magazynów wojskowych, z 2000 obsadą, praktycznie oznacza likwidację wsi do niedawna będącej jeszcze uzdrowiskiem słynącym ze zdrojowych wód oraz mikroklimatu korzystnego dla zdrowia.

 • zd46

  Oceniono 9 razy 7

  Miał być Fort Trump a będzie "magazyn jojo- trampek" ze złomem amerykańskim zwożonym z różnych misji bojowych, tylko za utylizację zapłacimy my, Polacy, i będzie to nasz wkład w "pokój światowy". Robili tak Ruscy a teraz będą tak robić Jankesy, tylko my wiecznie z "ręką w nocniku". Brawo PiS, brawo Duda brawo wiekopomny sukces !!

 • zd46

  Oceniono 7 razy 5

  Czy głowice atomowe tez będą nielegalnie składowane? Gratuluję !!!

 • lolik52

  Oceniono 4 razy 2

  a polski rząd wie coś o tym?

 • sebol19731

  Oceniono 6 razy 2

  ogromny sukces..wreszcie wstaliśmy z kolan ,już nikt nas nie zaatakuje

 • wacmax

  Oceniono 20 razy 2

  Po raz pierwszy od czasów Targowicy polska (?) władza poprosiła o obce wojska okupacyjne.
  W dodatku na nasz koszt !

 • utinamfalsus

  Oceniono 18 razy 2

  Na razie Stejtowieci wycięli wiele hektarów 80-letnich drzew.
  Wynajęli do tego - jak to przyjaciele - firmę bułgarską. Bo po co mają zarabiać Polacy, skoro sa tak bogaci, że wolą płacić 2x drożej za gaz amerykanski , niż za rosyjski.

 • baby1

  Oceniono 14 razy 2

  No myślę, że Polska wysupła jakieś 2 miliardy $ na ten magazyn, bo jakby co to nas obronią Amerykanie. Strasznie śmieszny jest ten serial z wojskami amerykańskimi w tle, tyle że bardzo kosztowny. Nie można kupić jakąś Niewolnicę Izarę nr 5 lub jakiś turecki o sułtankach - równie rozrywkowe, a zdecydowanie tańsze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX