Theresa May ma bunt na pokładzie. Prasa: 11 ministrów chce jej odejścia. Trwa operacja dymisja

11 ministrów brytyjskiego rządu domaga się dymisji premier Theresy May - pisze brytyjska prasa. Członkowie gabinetu mieli uznać, że tylko odejście obecnej premier, może dać szansę na rozwiązanie kryzysu politycznego w Wielkiej Brytanii.

Theresa May musi odejść?

Według Sunday Timesa Theresę May mógłby zastąpić David Lidington, kanclerz księstwa Lancaster, de facto druga osoba w rządzie po premierze. Z kolei według "Mail on Sunday" faworytem do zastąpienia May mógłby być obecny minister środowiska Michael Gove. Obie kandydatury według prasy mogłyby otworzyć drogę do załagodzenia kryzysu politycznego w Wielkiej Brytanii i być może dałyby szansę na doprowadzenie do przełamania impasu woków brexitu

Premier stała się "toksyczna"

Według niedzielnej brytyjskiej prasy ministrowie gabinetu May mieli dojść do wniosku, że premier straciła kontrolę nad procesem wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Times cytuje rozmowy z ministrami, który mieli powiedzieć, że May stała się "toksyczna", "nieobliczalna", "jej koniec jest bliski, przestanie być premierem w ciągu najbliższych 10 dni". Otwarte pozostaje pytanie, co w tej sytuacji zrobi sama Theresa May. Według niedzielnej prasy trwa operacja przeciwko May, a ministrowie zagrozili, że jeśli premier nie poda się do dymisji, to oni sami zaczną masowo odchodzić z gabinetu, co ostatecznie i tak podważy zaufanie do niej samej. Według prasy do złożenia dymisji premier May namawia 11 z 26 ministrów.

Brexit przesunięty

Niepewny los Theresy May jeszcze bardziej komplikuje i tak zagmatwany już brexit. Jedno jest na razie pewne: Wielka Brytania nie opuści UE w piątek 29 marca. Wciąż jednak nie wiemy, kiedy, na jakich zasadach i czy w ogóle ją opuści. Do brexitu może dojść 12 kwietnia albo 22 maja. Wielka Brytania wciąż może opuścić UE bez umowy. Istnieje też możliwość ostatecznego wycofania wniosku o wyjście z UE, ale to najmniej realny scenariusz. Przypomnijmy, że w czwartek Rada Europejska zgodziła się na warunkowe opóźnienie brexitu. Ustalono dwie daty: 22 maja, jeśli zostanie przyjęta umowa z UE i 12 kwietnia w przypadku braku umowy. Właśnie w tym tygodniu miałoby dojść do trzeciego głosowania w brytyjskim parlamencie nad przyjęciem, bądź odrzuceniem wspomnianej umowy z Unią Europejską.

Marsz przeciwników brexitu w Londynie

W sobotę przez Londyn przeszedł marsz przeciwników brexitu. Brytyjczycy, którzy chcą by ich kraj pozostał w Unii Europejskiej, domagają się wypowiedzenia artykuły 50. (ten przepis uruchomił proces wyjścia z UE) i kolejnego referendum.

Marsz przeciwko Brexitowi w Londynie.Marsz przeciwko Brexitowi w Londynie. Fot. Kirsty Wigglesworth / AP Photo

Kolejnego referendum domagały się nie tylko tłumy protestujących. W internetowej petycji na oficjalnej rządowej platformie swój podpis złożyło prawie 5 milionów obywateli. 

Więcej o:
Komentarze (52)
Brexit. Theresa May ma bunt na pokładzie. Prasa: 11 ministrów chce jej odejścia. Trwa operacja dymisja
Zaloguj się
 • darla152

  Oceniono 29 razy 25

  Gonić kłamczuchę a w Polsce pogonić pis, bo zniszczy całkowicie kraj.

 • asperamanka

  Oceniono 18 razy 18

  Tak naprawdę jedynym wyjściem z impasu byłoby referendum zatwierdzające umowę wynegocjowana przez May, z alternatywą - albo ta umowa, albo wycofanie art. 50. I nie byłoby to powtórne głosowanie w tej samej sprawie, bo w pierwszym głosowaniu umowa nie leżała na stole.

  Brytyjczycy nie chcą pamietać, że referendum zawsze wygrywa ten, kto układa pytania. A przykład mają po drugiej stronie Kanału, gdzie najpierw Napoleon III, a sto lat pózniej de Gaulle, rządzili referendami które zawsze wygrywali. De Gaulle przegrał ostatnie i zrezygnował, ale i tak już wtedy czekał na transport przez Styks.

 • my_kroolik

  Oceniono 18 razy 14

  Powinna podać gabinet do dymisji i rozpisać wybory. Dałoby to okazję do głosowania za lub przeciwko Brexitowi. Nowy rząd podjąłby działania zgodne z faktyczną wolą narodu, a nie Putina.

 • student_zebrak

  Oceniono 13 razy 13

  ministrom przypomne maksyme Kazia Gorskiego - tak sie gra, jak przeciwnik pozwala
  trudno jest bic rekordy w plywaniu z kamieniem u nog
  nie spyerd.ja bez umowy, niech zamkna granice w Irlandii
  za chwile sie samo ureguluje - sans Szkocja i Irlandia

 • augenthaler

  Oceniono 12 razy 12

  A co na to Szkoci? Anglicy w czasie szkockiego referendum wołali: zostańcie z nami, a jeśli od nas odejdziecie, to wyjdziecie też z UE, którą tak kochacie. A potem Anglicy, swoim zwyczajem, Szkotów wyrolowali.

 • Krzysztof Baranowski

  Oceniono 10 razy 10

  Ichszy parlamentarzyści mogliby się skupić na. realnym problemie. Na wojenki zmarnowali już prawie trzy lata. A zegar tyka i raczej nie zatrzyma się w ostatniej sekundzie jak na filmach z Bondem.
  A jak im ludzie wyjdą na ulicę robić rozpierduchę za niedługi czas to nawet ten ich schron przeciwatomowy im się nie przyda.

 • paseo

  Oceniono 17 razy 9

  Wielka Brytania miała kiedyś caly swiat i wlasnie przez bezdenna glupote swoich politykow i ich arogancje stracila wszystko.Mimo to robia to dalej i doprowadza do tego,ze w końcu będą już tylko Small Britain. May bylaby doskonala w Poslce,kolejna tepa dzida taka sama jak Szydlo,Kepa,Mazurek,Zalewska,Pawlowicz,Rafalska itd.

 • vito60

  Oceniono 7 razy 7

  Polacy którzy wybierają PiSs I klękają przed klechami, nabijają się z głupoty Anglików. Ilość durniów w obu krajach jest podobna, przypuszczam, że gdyby Polska była tak silna jak UK, kwestia odłączenia się od Unii byłaby przesądzona.

 • ryfka_nemeczek

  Oceniono 7 razy 7

  Grupy trzymające władze wspólnie lub na przemian wiedzą, że realny i nieuchronny zmierzch i upadek państw narodowych, już teraz widoczny w osłabieniu ich podmiotowości, czy w jednostkowej bezsilności wobec korporacyjnych karteli i monopoli bankowych, paliwowych, farmaceutycznych czy żywnościowych, zwiastuje rychłe odspawanie tyłków od stanowisk, które grzeją od ósmego pokolenia. Stąd histeria. Podobnie zachowują się tracący wpływy funkcjonariusze watykańscy, czy chociażby rzygający szambem nienawiści do wszystkiego i wszystkich zwykły poseł Kaczyński.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX