Prasa: Dymisja Czerwińskiej możliwa w najbliższych dniach. Dworczyk: Jest świetnym fachowcem

Minister finansów Teresa Czerwińska może niedługo podać się do dymisji, być może nawet w ciągu najbliższych dni - pisze "Rzeczpospolita" powołując się na swoje nieoficjalne informacje. Pogłoskom o odejściu minister zaprzeczył szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Pogłoski o tym, że Teresa Czerwińska chce podać się do dymisji, a nawet już próbowała to robić, pojawiają się w różnych mediach od kilku dni. Przedstawiciele rządu im zaprzeczają, ale doniesienia na ten temat wracają. Tym razem w "Rzeczpospolitej".

"Rz": Teresa Czerwińska może odejść w najbliższych dniach

Jak pisze gazeta, minister finansów, która obecnie ma być na zwolnieniu lekarskim, wróci do pracy być może tylko na chwilę.

Z informacji 'Rz' wynika, że złożenie przez Czerwińską dymisji może być kwestią bardzo krótkiego czasu, może nawet najbliższych dni. Politycy PiS, z którymi rozmawialiśmy, zdają sobie sprawę, jak dużym problemem dla partii byłaby taka decyzja, dlatego trwają intensywne zakulisowe wysiłki, by ją odwlec

- donosi "Rzeczpospolita".

Według autorów artykułu, Teresa Czerwińska ma problem z kwestią finansowania tzw. "piątki Kaczyńskiego", czyli nowych obietnic PiS, w tym 500 zł na pierwsze dziecko i "trzynastej" emerytury. Zwiększone wydatki, w tym socjalne, mogą bowiem sprawić, że deficyt sektora finansów publicznych zbliży się niebezpiecznie do granicy 3 proc. PKB. To poziom, który powoduje nałożenie na unijny kraj tzw. procedury nadmiernego deficytu.

Tymczasem w miniony weekend premier Mateusz Morawiecki powiedział, że deficyt ten może sięgnąć "2 proc., może nawet 3 proc. PKB", choć zaznaczył jednocześnie, że rząd będzie się starał, by nie przekroczyć tej górnej granicy "bo takie są reguły Unii Europejskiej, a my jesteśmy dobrym krajem członkowskim".

O możliwych zmianach w rządzie w poniedziałek pisze też "Dziennik Gazeta Prawna". Jednak według informacji jej dziennikarzy "panuje przekonanie", że jej dymisji nie będzie. Gdyby jednak do niej doszło, resortem finansów mógłby pokierować premier Mateusz Morawiecki, przynajmniej tymczasowo, do wyborów - powołuje się na sugestie jednego ze swoich rozmówców "Dziennik Gazeta Prawna".

Dworczyk: to plotki

Pogłoskom o możliwej dymisji Teresy Czerwińskiej zaprzeczył dziś szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Michał Dworczyk w Radiu Zet powiedział, że "minister Czerwińska jest świetnym fachowcem", a doniesienia w tym temacie, pojawiające się w mediach i wśród polityków opozycji to "plotki". Zapewnił też, że Ministerstwo Finansów było zaangażowane w przygotowanie tak zwanej "piątki Kaczyńskiego".

Sugestie, że Czerwińska nie była włączona w opracowanie finansowania "piątki" pojawiły się już na początku marca, po tym, jak minister nie pojawiła się na prezentującej obietnice PiS konferencji.

Czytaj więcej na ten temat: Minister Teresa Czerwińska "będzie próbowała dotrzeć do prezesa" w sprawie obietnic PiS

Michał Dworczyk powiedział też, że deficyt w przyszłym roku może wzrosnąć "może ulec przejściowo niewielkiemu wzrostowi" z poziomu 1,7 proc. PKB zapisanego na ten rok. Podkreślił jednak, że "na pewno nie przekroczy 3 proc."

Ekspert: też bym zniknął

Nieobecność minister finansów w dyskusji na temat finansowania obietnic PiS tylko podsyca pogłoski o braku zgody w rządzie. Eksperci, z którymi rozmawiała Next.gazeta.pl, podkreślają, że Czerwińska w trakcie swojego urzędowania bardzo dbała o poziom deficytu.

W tej chwili w ministerstwie finansów pewnie badają, jak tę "Piątkę Kaczyńskiego" sfinansować w tym roku i w kolejnych latach bez ryzyka nadmiernego deficytu i naruszania reguły wydatkowej. Zarówno w mojej ocenie, jak i ekonomistów z którymi rozmawiam, to jest niewykonalne

- mówił kilka dni temu w rozmowie z nami prof. Stanisław Gomułka.

Także prof. Witold Orłowski uważa, że Teresa Czerwińska znalazła się w trudnej sytuacji.  - Pani minister nigdy nie próbowała odgrywać roli polityka, tylko ekspertki, ekonomistki - Gdybym był ministrem finansów w takiej sytuacji, to też bym w tym momencie zniknął - powiedział ekonomista w rozmowie z Gazeta.pl.

Więcej o:
Komentarze (80)
Prasa: Dymisja Czerwińskiej możliwa w najbliższych dniach. Dworczyk: Jest świetnym fachowcem
Zaloguj się
 • kotmiki

  Oceniono 25 razy 25

  Skoro rząd czyli Krzywogębny zmusza ja do realizacji planu katastrofy dla Polski zwanym piątka Kaczyńskiego ; to kobita ma prawo powiedzieć nie; skaczcie sobie sami na główkę do pustego basenu.
  Piątka Kaczyńskiego podyktowana jest niczym innym jak jego panicznym strachem przed konsekwencjami przegranej w wyborach ;on musi wygrać inaczej pójdzie siedzieć to pewne na 100 % ; taśmy Srebrnej go pogrążyły

 • hiperon59b

  Oceniono 27 razy 25

  Jeśli pan Dworczyk zapewnia, że rezygnacja pani Czerwińskiej to plotki to znaczy, że jest dokładnie odwrotnie.

 • wladca_piaskownicy

  Oceniono 21 razy 21

  Fachowcem może i świetnym,ale z pustego to tylko Matouszek naleje

 • punter

  Oceniono 15 razy 15

  Podobno ma ją zastąpić dyr. Wojciechowska.
  Ma doświadczenie w finansach, oralu i zaufanie prezesa NBP, co jest bardzo ważne na stanowisku ministra finansów.

 • antikrishti

  Oceniono 15 razy 15

  Suski na Ministra Finansów albo Zieliński.
  Może nie tak fachowi, ale za to bardziej dyspozycyjni.

 • tomsad

  Oceniono 15 razy 15

  Na jej miejscu odszedłbym w tym momencie, bo pokazując twardą realistyczną postawę zostanie doceniona przez rynek i szeroko pojęty business. Jeżeli pozostanie, to tylko jako długopis bez kręgosłupa ekonomicznego i poza strefą budżetową już nikt jej nie zechce :)

 • qawsedrftg

  Oceniono 13 razy 11

  Wierzę tylko w zdementowane informacje :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX