Prezydent Andrzej Duda chce pomóc "frankowiczom", zapłacić mogą wszyscy. "2-3 mld zł rocznie"

Prezydent Andrzej Duda obiecał pomoc osobom, które zaciągnęły kredyty we franku szwajcarskim. Funkcjonowanie utworzonego już funduszu wsparcia kredytobiorców ma zostać zmienione. Według ekspertów zapłacą za to głównie oszczędzający w bankach.

Prezydent Andrzej Duda na początku roku wyraził oczekiwanie, że "większość parlamentarna zajmie się tzw. ustawą frankową". Spotkał się z Tadeuszem Cymańskim, przewodniczącym podkomisji "frankowej". 

Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", w parlamencie toczą się kolejne prace związane z ustawą. Przewiduje ona zmodyfikowanie sposobu działania funduszu wsparcia kredytobiorców, którzy mają problemy ze spłatą zobowiązań. Na przepisach mieliby głównie skorzystać "frankowicze". 

12 lat na spłatę, ale w złotówkach

Osoba, która nie spłaca kredytu hipotecznego mogłaby uzyskiwać nawet 2000 zł miesięcznie przez trzy lata, by później spłacać nową pożyczkę przez 12 lat. Złagodzone ma być też kryterium kwalifikacyjne - wystarczy, że miesięczna rata za hipotekę pochłania połowę dochodów, by osoba mogła wystąpić do funduszu o pomoc. Inne kryterium to dochód - kwalifikacją do dopłaty objęty jest kredytobiorca, który po odjęciu rat dysponuje ok. 1000 zł dochodu na osobę. 

Banki zamienią franki na złote

Nowym narzędziem zaproponowanym przez prezydenta Andrzeja Duda jest możliwość zmiany waluty zobowiązania. W tym celu miałby zostać powołany fundusz konwersji. Bank mógłby kredyt w walucie szwajcarskiej "zamienić" na zobowiązanie w złotówkach. Różnica pomiędzy nową, a umorzoną kwotą ma być wypłacana bankowi ze stworzonego wcześniej funduszu. 

De facto mielibyśmy do czynienia z dodatkowymi kosztami nałożonymi na banki. Efekt - można się spodziewać - byłby bardzo podobny, który dał podatek bankowy wprowadzony trzy lata temu. Wtedy dodatkowe koszty nałożone na banki uderzyły po kieszeni drobnych ciułaczy oszczędzających na lokatach. Okazało się, że najłatwiej jest obniżyć oprocentowanie lokat, aby w ten sposób zaoszczędzić pieniądze.

- wyjaśnił w rozmowie z MarketNews24 Bartosz Turek, analityk Open Finance.

Teraz, gdy trzeba wpłacić dodatkowe środki na fundusz wsparcia kredytobiorców bardzo możliwe, że banki w podobny sposób pozyskają te środki czyli znowu obniżą oprocentowanie lokat. 

Turek wyjaśnił, że Polacy trzymają na lokatach ok. 280 mld zł. 

Czytaj też: Prezydent Andrzej Duda: Należy ograniczyć wypłacanie emerytur niższych niż minimalne

Jak wyjaśnia DGP fundusz wsparcia kredytobiorców może kosztować banki 2-3 mld zł rocznie. I właśnie takie mogą być koszty "przerzucone" głównie na oszczędzających na lokatach. 

Projekt Andrzeja Dudy jest jednym z czterech, które znajdują się w Sejmie. Pozostałe są autorstwa posłów PO, ugrupowania Kukiz 15, a także inny projekt prezydencki projekt tak zwanej ustawy antyspredowej. 

Więcej o:
Komentarze (310)
Prezydent Andrzej Duda chce pomóc frankowiczom, zapłacić mogą wszyscy. "2-3 mld zł rocznie"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 98 razy 86

  Najdroższy sprzęt biurowy świata, zaczyna naszymi pieniędzmi spełniać obietnice z poprzedniej kampanii wyborczej, zaczynając równocześnie wyścig o reelekcję..Zobaczysz ją jak świnia słońce!

 • alqatoleek1968

  Oceniono 63 razy 61

  Znowu kiełbasa. I to przypadkiem przed wyborami... Zapłać z kasy Kościoła, koorwa żesz mać...

 • marek.usc

  Oceniono 55 razy 51

  A mnie ku... kto pomoże spłacić malutki kredyt w kwocie 50tys na dokończenie domu bo resztę zorganizowałem, odłożyłem przez kawałek życia za swoją i mojej zony ciężką pracę. Do tego 500 + się nam nie należy, dofinansowanie z programu czyste powietrze to samo pocałowałem klamkę, zwrot podatku zabrany tylko w wyjątkowych sytuacjach, prąd do góry gaz do góry, woda do góry, śmieci do góry, materiały budowlane do góry, żarcie do góry jedynie chyba ciuchy jak na razie bardzo nie drożeją. Czy wy ludzie jesteście normalni popierając tą bandę złodzieji !!!!!!!

 • hellk

  Oceniono 48 razy 40

  Czyli kazemy zlodziejowi oddac nakradzione, ale pod warunkiem, ze okradziony jest ubogi, nastepnie rekompensujemy temuz zlodziejowi wszelkie wydatki z panstwowej kasy. Brawo my.

 • evergreen111

  Oceniono 32 razy 30

  OTO SŁOWA KŁAMCY. OTO SŁOWA OSZUSTA. OTO SŁOWA ANDRZEJA DUDY

  Lipiec 2015. "Dziś rano Andrzej Duda przyjął delegację Ruchu Stop Bankowemu Bezprawiu i złożył nam obietnicę, że – jeśli zostanie prezydentem – w pierwszych 3 miesiącach urzędowania prześle do parlamentu prezydencki projekt ustawy, która zmusi banki do przewalutowania tzw. kredytów walutowych na złotowe po kursie z dnia podpisania umowy.

  Oto słowa Dudy:
  „Deklaruję, że – jeśli zostanę prezydentem – w pierwszych 3 miesiącach urzędowania złożę w parlamencie projekt ustawy, która rozwiąże ten palący problem milionów Polaków, którzy znaleźli się w rozpaczliwej sytuacji z winy banków i z powodu kompletnej bezczynności polskiego państwa"

 • wojtekblack666

  Oceniono 34 razy 28

  Jak frank był nisko, to frankowicze śmiali się z ludzi którzy brali kredyt w złotówkach, bo zarabiali na tym. W momencie gdy frank poszedł w górę to nagle wielkie larum bo nie stać ich na spłatę. A co z ludźmi którzy przez to że brali kredyt w złotówkach (mniejszy) mogli kupić mniejsze mieszkania, domy itp? Im się nie pomaga. Dlaczego ja, oszczędzając mam się składać na frankowiczów? Wolę dać na nauczycieli!!!

 • smarekdarek

  Oceniono 36 razy 28

  Oho! Wybory idą, bo znowu zaczynają się obiecanki dla frankowiczów
  youtube.com/watch?v=6Z9Hllfh0zE

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX