Centralny Port Komunikacyjny pokazuje "10 szprych do lotniska". Mapa 1500 km połączeń kolejowych

Wiemy już jak może wyglądać sieć kolejowa łącząca Centralny Port Komunikacyjny z kilkudziesięcioma polskimi miastami. CPK opublikował mapę połączeń o łącznej długości 1500 km. Część trzeba będzie stworzyć od nowa.

Centralny Port Komunikacyjny zaprezentował mapę, która ukazuje sieć połączeń kolejowych zapewniających mieszkańcom całej Polski transport do CPK.

"10 szprych", jak nazywa Port siatkę połączeń, ma składać się z ponad półtora tysiąca kilometrów linii kolejowych. Na dziesięciu trasach szybkość pociągów ma osiągać 250 kilometrów na godzinę. Spółka odpowiedzialna za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego przedstawiła szczegóły dotyczące sieci kolejowej, która będzie łączyć polskie miasta z lotniskiem w Baranowie. 

Nowe linie kolejowe umożliwią dotarcie bezpośrednio do portu między innymi z Olsztyna, Kołobrzegu, Terespola, Rzeszowa, Katowic, Poznania i Muszyny. W sumie w zasięgu szybkich połączeń znajdzie się ponad 100 polskich miast, z których podróż do CPK nie zajmie więcej, niż 2,5 godziny. Pociągi mają jeździć z prędkością maksymalną 250 kilometrów na godzinę z parametrami technicznymi umożliwiającymi późniejsze podniesienie tej prędkości.

Każdy z odcinków będzie się składał z fragmentów wyremontowanych oraz zupełnie nowych. Powstanie również nowa linia Warszawa - CPK - Łódź Fabryczna. W rejonie lotniska powstanie też duży węzeł kolejowy.

W planach jest też budowa przedłużenia Centralnej Magistrali Kolejowej z Żyrardowa do CPK, a potem do Płocka, Włocławka, Grudziądza i Trójmiasta. Jedynym dużym miastem, z którego dojazd do Portu Lotniczego Solidarność zajmie więcej, niż 2,5 godziny jest Szczecin.

Budowa CPK, w tym nowych połączeń kolejowych ma się rozpocząć w 2021 roku. Pierwszy samolot ma wystartować sześć lat później. Według wstępnych szacunków koszt budowy lotniska i otaczającej go infrastruktury to 30 - 35 miliardów złotych. Docelowo port ma obsługiwać nawet 100 milionów pasażerów rocznie.

Więcej o:
Komentarze (325)
Centralny Port Komunikacyjny pokazuje "10 szprych do lotniska". Mapa 1500 km połączeń kolejowych
Zaloguj się
 • van_norden

  Oceniono 81 razy 75

  Linię kolejową z Katowic do Krakowa remontują już 10-ty rok i końca nie widać. A to tylko 80 km.
  Ale pobajdurzyć można

 • evergreen111

  Oceniono 65 razy 53

  Szprychę ze Szczecina ludzie Kanalii mogą sobie wsadzić w du...! Mamy bardzo blisko dwa berlińskie lotniska!

 • 174pit

  Oceniono 45 razy 45

  Ach, nie ma to jak sobie porysować kreski na mapie. Pół godziny zabawy i już mamy sieć drogową i kolejową jakich świat nie widział.
  Przedwyborcza kartografia.

 • zet1

  Oceniono 41 razy 39

  Remont 100 km torów trwa około 15 lat, to ile czasu będzie trwało wybudowanie nowych linii?

 • single_malt

  Oceniono 46 razy 36

  Airbus wlasnie zakonczyl produkcje A380 ktory mial obslugiwac wielkie lotnicze hub'y jak CPK.
  Okazalo sie ze pasazerowie wola latac bezposrednio, bez przesiadek
  Takiej katastrofy finansowej jaka bedzie CPK wraz z inwestycjami towarzyszacymi w Polsce jeszcze nigdy nie bylo Ale to bedzie dopiero za 10 lat

 • edek40

  Oceniono 32 razy 30

  Czy na dobry początek nie dałoby się dobudować kilku kilometrów linii do lotniska w Modlinie. Tak w ramach wprawki przed budową 1500 km...

 • kemor234

  Oceniono 29 razy 27

  Plany, plany, plany ...
  Co "rząd" pis ZREALIZOWAŁ !!!!!!! przez prawie cztery lata ????

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 29 razy 25

  A nazwy tych superekspresów z Narodowej Pesy będą "Lech", "Jarosław", "Jadwiga", "Maria", "Prezydent Kaczyński", "Premier Kaczyński", "Naczelnik Państwa", "Zbawca Narodu".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX