Tak to się robi w Turcji. Lira mocno się osłabiła, Erdogan zagroził inwestorom

Turecka waluta w piątek zaliczyła najgorszy dzień od załamania z sierpnia ubiegłego roku. W niedzielę prezydent Erdogan oskarżył o to spekulantów z zagranicy i zagroził "bardzo wysokimi karami". I poniedziałek lira odbiła, choć niekoniecznie dzięki niemu. W tle ważne wydarzenie: zbliżają się wybory samorządowe.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ma problem. Zbliżają się wybory samorządowe, a poparcie spada. 31 marca wyborcy mogą, nieco odważniej niż w przypadku wyborów parlamentarnych, zaprotestować przeciwko rządom Erdogana. To możliwe, bo jak wskazywały kilka tygodni temu sondaże, w dwóch głównych miastach kraju, Stambule i Ankarze, kandydaci opozycji na burmistrzów mają przewagę (choć niewielką) nad politykami popieranymi przez rządzącą AKP.

Turcja. Lira się osłabia, Erdogan grozi inwestorom

Powód spadającego poparcia dla rządzących jest prosty: problemy gospodarki. Inflacja, choć nieco spowolniła, wciąż jest blisko poziomu 20 proc. Co więcej, podbijają ją wysokie ceny żywności, co mieszkańcy Turcji dotkliwie odczuwają. Rząd w lutym rozpoczął sprzedawanie tanich warzyw w prowadzonych przez siebie marketach w Stambule i Ankarze. Inflacja to nie wszystko, Turcja wpadła też w recesję - pierwszy raz od dekady gospodarka kraju kurczyła się przez dwa kwartały z rzędu.

Pisaliśmy na ten temat tutaj: Złe wieści dla Erdogana. Turcja w recesji, bezrobocie w górę. I to tuż przed wyborami

Do tego dołącza się słaba lira, która w piątek zaliczyła najgorszy dzień od walutowego krachu z sierpnia ubiegłego roku, osłabiając się o ponad 4 proc. wobec dolara. Erdogan nie byłby sobą, gdyby nie zainterweniował.

"Niektórzy ludzie zaczęli próbować nas prowokować. Dolar zaczął się umacniać [wobec liry] "- powiedział prezydent Turcji, cytowany przez "Financial Times". Dalej zagroził przedstawicielom sektora finansowego, którzy kupują zagraniczne waluty licząc na osłabienie liry. "Jeśli będziecie się angażować w prowokacyjne działania, mówić 'waluty obce będą się umacniać, wydarzy się to i tamto', zapłacicie bardzo wysoką cenę" - ostrzegł podczas niedzielnego wiecu przedwyborczego w Stambule.

W poniedziałek rano lira umacniała się wobec dolara o nawet ponad 3 proc. - choć trudno przesądzić, by stało się tak "dzięki" słownej interwencji prezydenta. Pomóc mogły raczej szybkie decyzje banku centralnego Turcji, który podniósł koszt pożyczek międzybankowych i zasugerował, że będzie chciał zwiększyć rezerwy obcych walut.

Notowania tureckiej liry wobec dolara amerykańskiegoNotowania tureckiej liry wobec dolara amerykańskiego źródło: investing.com

Kto osłabił lirę?

Recep Tayyip Erdogan nie wskazał wprost "winowajców" osłabienia liry. Podpowiedzią mogą być działania tureckich regulatorów rynkowych i bankowych. W weekend rozpoczęli oni sprawdzanie doniesień, że to raport banku JP Morgan spowodował "spekulacyjną" wyprzedaż.

Jak pisze "Financial Times", dwóch analityków tego amerykańskiego banku inwestycyjnego zarekomendowało sprzedaż tureckiej waluty. Argumentowali to między innymi spadkiem rezerw walutowych banku centralnego Turcji. Podobne doniesienia płyną z Agencji Reutera. To nic niezwykłego, analitycy inwestycyjni wysyłają tego typu notatki swoim klientom na całym świecie. Lira już wcześniej zaczęła słabnąć, bo w ubiegłym tygodniu pojawiły się rzeczywiście oficjalne dane potwierdzające, że rezerwy walutowe kraju spadły w ciągu pierwszych dwóch tygodni marca najmocniej od ponad pięciu lat - jak przypuszczają analitycy, być może bank centralny Turcji wykorzystuje je do obrony waluty. Jednak prezydent Erdogan szuka winnych kłopotów gospodarczych poza swoim krajem, zresztą już nie pierwszy raz.

Tureckiej walucie w dalszej części piątkowych notowań zapewne nie pomogły też rosnące obawy o kondycję globalnej gospodarki. Seria bardzo słabych danych z USA i Europy (m.in.indeksy PMI, czyli odczyty powstające na podstawie ankiet zebranych w realnym biznesie, które często wyprzedzają "twarde" dane) pociągnęła za sobą mocne spadki na giełdach. Wystraszeni inwestorzy wycofywali pieniądze w "bezpieczne" miejsca - na rynku walutowym w przypadku walut takich krajów jak Turcja, oznacza to ucieczkę do dolara.

Notowania złotego wobec dolaraNotowania złotego wobec dolara źródło: investing.com

Polski złoty też zaliczył w piątek wyraźną przecenę. Ale winny z zagranicy przed trudnymi wyborami Erdoganowi może się przydać.

Więcej o:
Komentarze (53)
Tak to się robi w Turcji. Lira mocno się osłabiła, Erdogan zagroził inwestorom
Zaloguj się
 • cozano

  Oceniono 68 razy 58

  Tak się kończy prymat ideologii nad gospodarką i finansowanie wzrostów na kredyt.
  Tak długo jak gospodarka polska będzie korzystać z jeszcze dobrej koniunktury światowej, tak długo będzie to zasługa PiS-u. Gdy zacznie być gorzej, to dowiemy się o targowicy, i spekulantach.

 • gerardpolak2

  Oceniono 43 razy 33

  jak papudraki z pisu porzadzą w Polsce dłużej będzie podobnie.........

 • spyderman2

  Oceniono 34 razy 26

  wiadomo już ile oligarcha kaczyński bedzie brał za metr w apartamentowcu?
  nie wiem czy kredyt brać na 50 czy 70 lat

 • my_kroolik

  Oceniono 18 razy 18

  W pewnym momencie Turcja miała realne szanse zostać przyjętą do Unii Europejskiej. Obecnie nikt nawet nie myśli o takiej perspektywie. W zamian Turcy mają dumę narodową, swoją wspaniałą religię i silnego przywódcę. Oraz kryzys gospodarczy, inflację i brak jakichkolwiek perspektyw na w miarę dostatnie życie. Wstali z kolan.

 • anders76

  Oceniono 19 razy 17

  Nasi powinni go poinformowac, ze wszystkiemu winny jest Soros, a za reszte wine ponosi Tusk.
  W sprawie ratowania swojej ekonomi moglby tez poprosic Rydzyka o kilka porad.

 • patmat02

  Oceniono 19 razy 15

  Tak się kończy populizm i demagogia. Nie dawno go wybrali na prezydenta wcześniej wzmacniając jego uprawnienia w referendum więc mają czego chcieli.

 • rikol

  Oceniono 26 razy 14

  a komu erdogan nie grozi? Jest muzułmaninem i probuje raz prośbą, raz groźbą. Najgorsze, że ma swoją piątą kolumnę w Niemczech i we Francji. No i w Utrechcie, jak to ostatnio kilka osób nieszczęśliwie się przekonało.

 • chocbynawstecznym

  Oceniono 19 razy 13

  A dziś za rubelki w klawę pukają: byann, qawsedrftg i rikol :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX