UE jest już gotowa na twardy brexit. Bruksela przestaje się łudzić, choć w dalszym ciągu "ma nadzieję"

Komisja Europejska poinformowała, że zakończyła przygotowania do brexitu bez umowy, który - jeśli Wielka Brytania nie porozumie się z UE - nastąpi 12 kwietnia. Zdaniem Komisji twardy brexit jest coraz bardziej prawdopodobny.

W Wielkiej Brytanii wciąż trwa wewnętrzny spór dotyczący dalszych losów brexitu. Premier Theresa May niemal całkowicie straciła poparcie swoje partii, a poniedziałkowe posiedzenie rządu nie przyniosło żadnych istotnych rozstrzygnięć i decyzji.

Wciąż nie wiemy, czy i kiedy odbędzie się trzecie głosowanie nad umową z UE. Z różnych stron słychać natomiast głosy, że brytyjska premier powinna jak najszybciej złożyć dymisję. Na 17 dni przed nową domyślną datą brexitu Londyn wciąż tkwi w politycznym chaosie.

Czytaj też: To kiedy w końcu ten brexit? Wciąż tkwimy w chaosie [SCENARIUSZE]

UE: Przygotowania do brexitu bez umowy zakończone

Choć na ostatnim unijnym szczycie europejscy politycy zgodnym chórem deklarowali, że wciąż chcą się z Wielką Brytanią dogadać, a brexit bez umowy jest ostatecznością, to wydaje się, że jest to tylko kurtuazja. W Brukseli wszyscy przygotowują się na najgorsze.

W poniedziałek Komisja Europejska poinformowałą, że zakończyła już przygotowania na wypadek Brexitu bez porozumienia, który stał się bardziej prawdopodobnym scenariuszem.

Chociaż Unia Europejska w dalszym ciągu ma nadzieję, że do tego nie dojdzie, oznacza to, że jeżeli umowa o wystąpieniu nie zostanie ratyfikowana do piątku 29 marca, w dniu 12 kwietnia może dojść do twardego brexitu. UE przygotowała się na taki scenariusz i pozostała zjednoczona przez cały okres przygotowań

- czytamy w komunikacie opublikowanym przez Komisję Europejską. Bruksela podkreśla również, że niezwykle istotne jest, aby wszyscy "byli gotowi i świadomi praktycznych skutków, jakie niesie ze sobą ewentualny brexit bez porozumienia".

Co oznacza brexit bez umowy?

W przypadku twardego brexitu Wielka Brytania stanie się dla Unii państwem trzecim. Od tej chwili unijne prawo przestanie obowiązywać w odniesieniu do tego kraju. Nie będzie okresu przejściowego, który przewidziano w umowie o wystąpieniu. W oczywisty sposób spowoduje to znaczne zakłócenia dla obywateli i przedsiębiorstw. 

Przy takim rozwoju wypadków relacje Wielkiej Brytanii z Unią Europejską będą podlegać ogólnemu międzynarodowemu prawu publicznemu, w tym przepisom Światowej Organizacji Handlu. UE będzie zobowiązana do natychmiastowego wprowadzenia własnych przepisów i taryf celnych na swoich granicach z Wielką Brytanią

- podkreśla Komisja Europejska i dodaje, że pomimo zakrojonych na szeroką skalę działań przygotowawczych przeprowadzonych przez organy celne państw członkowskich, kontrole mogą spowodować znaczne opóźnienia na granicach.

KE przypomina także, że obywatele Wielkiej Brytanii przestaną być obywatelami Unii. Będą poddawani dodatkowym kontrolom przy przekraczaniu granicy wspólnoty. Również w tej kwestii Bruksela poczyniła przygotowania w portach i na lotniskach, aby zagwarantować, że kontrole te będą prowadzone w sposób efektywny. Jednak Bruksela nie ma złudzeń, że:

(...) środki awaryjne UE nie złagodzą - i nie mogą złagodzić - ogólnych skutków brexitu bez porozumienia.

5,5 mln podpisów pod petycją o wycofanie się z brexitu

Niepewność w obliczu twardego brexitu sprawia, że coraz więcej Brytyjczyków wzywa rząd do wycofania się z artykułu 50 Traktatu o Unii Europejskiej. Pod petycją w tej sprawie podpisało się już ponad 5,5 mln osób, a liczba podpisów rośnie z godziny na godzinę.

Zgodnie z brytyjskim prawem petycja, pod którą podpisze się co najmniej 100 tys. obywateli, musi stać się przedmiotem parlamentarnej debaty. Szanse na to, że parlament jednostronnie wycofa się z brexitu, są jednak iluzoryczne.

Kilka tygodni temu parlament miażdżącą liczbą głosów odrzucił poprawkę dotyczącą organizacji drugiego referendum w sprawie brexitu. Choć członkowie Izby Gmin różnią się od siebie w kwestii oceny wynegocjowanej przez rząd umowy, to większość z nich pozostaje na stanowisku, że drugie referendum byłoby złamaniem zobowiązania wobec wyborców.

Więcej o:
Komentarze (49)
UE jest już gotowa na twardy brexit. Bruksela przestaje się łudzić, choć w dalszym ciągu "ma nadzieję"
Zaloguj się
 • monoekann

  Oceniono 35 razy 33

  ja wiem że nie wypada, ale na niezależnej (od rozumu) pl:
  Czy decyzja Wielkiej Brytanii o wyjściu z UE jest słuszna?

  Tak. Polska powinna zrobić to samo! (47% głosów)

  Dzbany...

 • strange_email

  Oceniono 17 razy 17

  Cos wyglada na to, ze May nie da rady przepchac dealu, nawet nie sprobuje po raz trzeci, bo wie, ze szansa na porazke jest ogromna. Zostalo tylko 4.5 dnia na przepchniecie. Podobno oszlomy w stylu Rees-Mogga zgodza sie jesli May sie poda do dymisji.
  Burdel i zamieszanie jakich malo. Cui bono?

 • aronia0

  Oceniono 15 razy 15

  Ten ich parlament jest kompletnie nieodpowiedzialny. Wiedza, ze robia zle , ale to robia, bo inaczej nie wypada. A los zwyklych ludzi ich nie obchodzi.

 • cleon

  Oceniono 21 razy 15

  przyjrzyjcie się dobrze Brexitowi bo to samo czeka nas już niedługo, tyle że Polexit będzie realizowany w jeszcze większym chaosie, Yarek już o to zadba żeby atrakcji nam nie zabrakło....

 • supermarjan

  Oceniono 10 razy 8

  co by nie mowic to jednak putler to jest gosc....
  qfa stalin i brezniew przy nim to po3,14erdulki....
  bez armat czolgow , atomu, morderstw w dziesiatkach milionow /te kilka baniek putlera to statystyka/ zalatwil wiecej niz oni.
  zamiast strzelac do prezydenta usa on go amerykanom wybral.
  zamiast marszu na zachod, rozbil juz prawie unie od srodka.
  zamiast odwalac ryzyko cudu nad wisla ponownie, po prostu przejal 'bekarta traktatu wersalskiego' poprzez glosowanie tzw suwerena.
  nosz urła. mistrz. jak go nienawidze tak jednak szacun trzeba oddac.....

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 8 razy 8

  Scenariusz najbardziej prawdopodobny i w sumie najbardziej spodziewany - politycy są beznadziejni a także potrafią się ustawić w każdym systemie, nie będą więc walczyć w imię długofalowej korzyści państwa a jedynie dla swojego krótkoterminowego poparcia. Populizm ogarnął świat ale i menedżerowie korporacji tak postępują. Rozum w odwrocie.

 • mikrobyznesmen

  Oceniono 9 razy 7

  === W Brukseli wszyscy przygotowują się na najgorsze. ===

  A w Dublinie i Belfaście?

 • hunkyyankee

  Oceniono 5 razy 5

  Prawica w każdym kraju to najgorsze bezmózgi

 • lobuz5

  Oceniono 4 razy 4

  Mam nadzieje, ze jak w referendum przeglosuja skok ze skaly na beton to tez sie do konca nie wycofaja. Chyba nie bo oni juz sa tacy zacofani.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX