Brexit. Rusza rejestracja Polaków na Wyspach. Bez niej nie można legalnie mieszkać ani pracować

Brexit staje się coraz bardziej realny. Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii jeszcze w tym tygodniu będą mogli zarejestrować się w specjalnym systemie dla unijnych migrantów. W innym wypadku będą mieszkać i pracować na wyspach nielegalnie. Ta sama zmiana dotyczy innych obywateli UE.

Brexit, bez względu na to jaką ostatecznie formę przybierze, już zmienił życie Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Właśnie rozpoczęła się tam kampania informacyjna dla imigrantów unijnych. Przypomina, że w tym tygodniu rozpoczyna się specjalna rejestracja - obowiązkowa dla każdego, kto po wyjściu Królestwa z Unii chciałby w nim pozostać.

Milion Polaków do rejestracji

Sprawa dotyczy też Polaków, których jest tam około miliona. Kampania obejmuje ogłoszenia w radiu, telewizji i Internecie oraz plakaty. Brytyjskie MSW informuje, że chce dotrzeć do jak największej liczby imigrantów, a informacje pojawią się w każdym większym mieście kraju. System rejestracji w pełni ruszyć ma w sobotę.

Część miejscowych zrzeszeń imigrantów, między innymi The Three Million, czy pomagające głównie Polakom East European Resource Centre (EERC), pyta, co z gospodarstwami dotkniętymi biedą, przemocą domową czy z ludźmi nieznającymi angielskiego.

Według EERC niepewny jest los imigrantów wykluczonych społecznie lub zagrożonych takim stanem. Centrum, które zostało włączone przez brytyjski rząd do procesu konsultacji, ocenia, że może to oznaczać nawet ponad sto tysięcy ludzi. Niektóre organizacje wyrażają obawy na przykład co do rejestracji dzieci. Według projektu, zgłosić muszą je rodzice lub opiekunowie. Część działaczy i prawników niepokoi się, że w przypadku niedopełnienia obowiązku przez rodziców lub opiekunów, dzieci odkryją, że z nie swojej winy wypadły poza system.

Brytyjskie MSW nie komentuje

Mimo wielokrotnych prób kontaktu ze strony Polskiego Radia, brytyjskie MSW nie chciało odnosić się do wątpliwości wobec systemu i obaw organizacji imigranckich. Wcześniej Home Office podkreślał jednak, że "chce mówić imigrantom TAK", że
system jest prosty w obsłudze, a domyślny wariant rejestracji to udzielenie Polakowi, Czechowi czy Niemce pozwolenia na pobyt.

Rejestruj się lub mieszkaj nielegalnie

Rejestracja jest obowiązkowa. Udowodnić będzie trzeba tożsamość, fakt, ze nie było się karanym za poważne przestępstwa oraz że przebywało się na terenie Wysp przed zakończeniem ewentualnego okresu przejściowego lub też przed datą tak zwanego twardego brexitu, który takiego okresu nie przewiduje.

Forma brexitu wciąż nie jest ustalona. Jeśli imigrant mieszkał na Wyspach bez przerwy przez pięć lat, będzie mu się należał status osoby osiedlonej. Ci, którzy przebywają tu krócej otrzymają status tymczasowy, a idea jest taka, by osoby te nieniepokojone doczekały po prostu do momentu, gdy zostaną "osobami osiedlonymi".

UE już gotowa na twardy brexit

Komisja Europejska poinformowała, że zakończyła przygotowania do brexitu bez umowy, który - jeśli Wielka Brytania nie porozumie się z UE - nastąpi 12 kwietnia. KE przypomina także, że obywatele Wielkiej Brytanii przestaną być obywatelami Unii. Będą poddawani dodatkowym kontrolom przy przekraczaniu granicy wspólnoty. Również w tej kwestii Bruksela poczyniła przygotowania w portach i na lotniskach, aby zagwarantować, że kontrole te będą prowadzone w sposób efektywny.

Więcej o:
Komentarze (130)
Brexit. Rusza rejestracja Polaków na Wyspach. Bez niej nie można legalnie mieszkać ani pracować
Zaloguj się
 • danuel

  Oceniono 63 razy 55

  Brytole nie przysyłajcie nam polaków wyklętych prawdziwych patriotów. Niech tam u was zostaną pliz!

 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 25 razy 19

  Większa część Polaków uczciwie tam pracuje. Ale jest spora grupa, którzy śpią po dworcach, piją, kradną tworząc wizerunek naszego narodu.

 • dwie_szopy_jackson

  Oceniono 22 razy 18

  co z ludzmi nie znajacymi jezyka angielskiego? Niech sie go w koncu zaczną uczyć! I mówię to ja, emigrant mieszkający na wyspach bo doprowadza mnie do białej gorączki jak widzę kogoś, kto mieszka na wyspach dziesięć lat a nie zna angielskiego nawet w stopniu podstawowym.

 • stray

  Oceniono 20 razy 16

  East European Resource Centre (EERC), pyta, co z ludźmi nieznającymi angielskiego.

  Mogli się nauczyć angielskiego?

 • ulisse

  Oceniono 26 razy 16

  Mam nadzieję że Hiszpania, Portugalia, Francja, Grecja itd. wprowadzi taki extra podatek spekulacyjny dla brytyjskich właścicieli nieruchomości w UE.

 • maks1956

  Oceniono 16 razy 14

  wrócą odprawy paszportowo-celne na granicach UE wizy towary będą podlegały ocleniu zaczną się kolejki na granicach taki sobie los wybrali brytole

 • P 45

  Oceniono 22 razy 14

  No to socjalne Janusze z Brajanami zaczynają mieć problem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX