Osoby niepełnosprawne odpowiadają na "Piątkę Kaczyńskiego". Zapowiadają protest "o godne życie"

Iwona Hartwich, liderka ubiegłorocznego protestu osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, który odbył się w Sejmie, zapowiada wielki protest w Warszawie. Do stolicy może zjechać nawet 2000 osób niezadowolonych z faktu, że "Piątka Kaczyńskiego" ich pomija.

23 maja w Warszawie ma odbyć się protest osób z niepełnosprawnościami - informuje RMF FM. Pod Kancelarią Premiera zaprezentowanych ma zostać 14 postulatów, w tym ten podnoszony podczas protestu, który odbył się w zeszłym roku w Sejmie - 500 zł dodatku.

Słyszeliśmy, że państwo zbankrutuje, jeżeli niepełnosprawni dostaną dodatek, przed wyborami pieniądze w budżecie się znalazły. W piątce Kaczyńskiego nie znalazły się pieniądze dla najsłabszej grupy.

- stwierdziła w rozmowie z radiem Iwona Hartwich, liderka ubiegłorocznego protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, który odbył się w Sejmie.

Hartwich wyjaśniła, że do stolicy może zjechać nawet dwa tysiące protestujących. 

Nie jesteśmy tak silną grupą [jak mundurowi - red.], nie mamy żadnej formy nacisku, nie możemy głodować, pójść na zwolnienia lekarskie. [...] Jeżeli ktoś z rządzących mówi, że 900 złotych miesięcznie wystarcza na życie dla osoby niepełnosprawnej, która wymaga leczenia, rehabilitacji - to jest znęcanie się psychiczne, ekonomiczne.

- dodała. 

Niepełnosprawni piszą do Kaczyńskiego

"Piątka Kaczyńskiego" jest źródłem rozczarowania osób niepełnosprawnych z Bydgoszczy. Jak informuje "Wyborcza" część z nich napisała list do Jarosława Kaczyńskiego.

Ogłosił Pan swoją "piątkę", po raz kolejny pomijając najsłabszą grupę społeczną! Nasi podopieczni mają dziś na utrzymanie zaledwie 1 062 zł miesięcznie.

- czytamy w piśmie do szefa PiS

Kolejne grupy grożą protestem

Osoby z niepełnosprawnościami nie są jedyną grupą, która reaguje na "Piątkę Kaczyńskiego". Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zaapelował o spotkanie z ministrem zdrowia. Zarzuca mu m.in. niedotrzymanie obietnic sprzed roku. Związkowcy są też wzburzeni, że wśród kosztownych przedwyborczych planów PiS nie ujął dofinansowania publicznej służby zdrowia. Za kilkanaście tygodni możliwy jest ogólnopolski protest lekarzy.

Szczególnie bolesne jest obniżenie zapowiadanej wysokości nakładów publicznych na ochronę zdrowia [...] Jest to tym dziwniejsze, że w tym samym czasie rządzący znajdują dziesiątki miliardów złotych na inne cele, których zaspokojenie nie jest aż tak pilne wobec upadającej opieki zdrowotnej służącej wszystkim Polakom.

- czytamy w oficjalnym komunikacie związku.

Czytaj też: 500 plus i "trzynastki" dla emerytów. Rozgoryczenie po konwencji PiS. Czeka nas wiosna protestów

Protest zapowiadają też nauczyciele, którzy domagają się 1000 złotych. Według najnowszych danych poparło go blisko 90 proc. placówek oświatowych. Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera, stwierdził, że pieniędzy na takie podwyżki w budżecie nie ma.

Więcej o:
Komentarze (30)
Osoby niepełnosprawne odpowiadają na "Piątkę Kaczyńskiego". Zapowiadają protest "o godne życie"
Zaloguj się
 • szats69

  Oceniono 9 razy 9

  Wyjaśnienie jest proste: niepełnosprawni nie dają takich korzyści wyborczych, jak rodziny z dziećmi, czy emeryci/renciści. Ta kalkulacja PiS jest po prostu haniebna. Przydałyby się cykliczne protesty, aż do wyborów parlamentarnych, żeby ciągle to przypominać.

 • ire09

  Oceniono 13 razy 7

  A ja jestem za prawem do aborcji gdy badania wykażą, że dziecko będzie niepełnosprawne.

 • tumaxer

  Oceniono 6 razy 6

  Oj oj oj. Zaraz "piątka" będzie się musiała zamienić w "piętnastkę" a w końcu może i w "pięćsetkę". Tak to jest rozpuszczać społeczeństwo nieswoimi pieniędzmi, panie PiSkartoflu. Teraz ręce wyciągają ci, co nie dostali a zaraz zaczną je wyciągać ci, co wam te pieniądze pożyczyli i będzie trzeba się przygotować na nowe rozbiory Polski. Kolejne 128 lat mamy z głowy

 • piss-ass

  Oceniono 8 razy 6

  Pisiory dają tym, którym się chce chodzić na wybory. Nie inteligencji, czyli nauczycielom i lekarzom, nie inwalidom. Przekupstwo zostało dobrze skalkulowane.

 • jiddu

  Oceniono 5 razy 5

  Takie g... państwo, które nie dba o najsłabszych. Nawet 500+ nie potrafili rozdać tylko najsłabszych, biorę je nawet milionerzy. Chore i tyle.

 • oloros11

  Oceniono 5 razy 5

  Bog dal Bog zabral - pi`s w tym boskim planie nie bedzie mieszal - lekarze dostana mniej a Bohg i tak wie co zrobic
  pioza tym wasz minister zawierzyl bcala sluzbe zdrowia Maryji a Pinokio cala Polske i szybko ruszyl rechrystianiozowac Europe - oni maja powazne probpemy a nie jakies tam procenty - ogarniojcie sie i wiecej modlitwy prosze

 • poochojek

  Oceniono 7 razy 5

  niepelnosprawni to pasorzyty a tu czeba rodzic i rodzic bo polska sie wyludnia i ktos music pracowac i do kosciola chodzic a jak nie pracuje ani chodzi to po co komu taki obywatel so sie wyklucza i jeszcze mu placic asam podatkow nie placu?! polska wstaje z kolan i tu nie ma miejsca na nireobuw zaprawde prawe to i sprawiedliwe

 • sailor2016

  Oceniono 7 razy 5

  Zbyt mały elektorat aby Wielki Deweloper zawracał sobie kuper.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX