Czechy zniosą kontrole polskiego mięsa o północy. Zalecenia Komisji Europejskiej wykonane

Czechy jeszcze dziś mają znieść zaostrzone kontrole polskiego mięsa. Polska wypełniła bowiem wszelkie zalecenia Komisji Europejskiej. Ponadto kontrole zostały uznane za "niewspółmierne do zagrożenia".

Czechy mają znieść kontrole polskiego mięsa o północy. Władze w Pradze poinformowały Komisję Europejską, że przygotowują decyzję w tej sprawie - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Jeszcze wczoraj czeskie służby weterynaryjne twierdziły, że analizują sytuację i kontroli nie wstrzymały. 

Czechy wprowadziły nadzwyczajne kontrole mięsa po wykryciu salmonelli w polskiej wołowinie i obowiązki nakładane na wszystkich operatorów, by przedstawiali pełną dokumentację wraz z certyfikatami. Komisja Europejska uznała później te kontrole za niewspółmierne do zagrożenia, przesadzone i zażądała ich zniesienia, bo wpływają one negatywnie na unijny rynek. Czechy argumentowały, że kontrole są konieczne, bo Polska nie gwarantuje wysokich standardów podczas produkcji mięsa. Komisja stwierdziła, że działania naszych południowych sąsiadów są dyskryminujące.

Zgodnie z zapowiedziami

O tym, że nasi południowi sąsiedzi zniosą kontrolę informował Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Tydzień temu stwierdził, że Czesi podejmą decyzję, gdy tylko otrzymają od Polski aktualną informację o wykonywaniu zaleceń Komisji Europejskiej. 

Czytaj też: "Nielegalny magazyn prowadził Krecik" - Ardanowski mocno do czeskiego odpowiednika ws. mięsa

Polscy eksporterzy mięsa znaleźli się na celowniku na skutek skandalu, jaki wybuchł po ujawnieniu przez TVN procederu przetwarzania chorych i padłych krów. Niektórzy odbiorcy polskiego mięsa wykorzystali sytuację jako pretekst do renegocjowania cen i odwołania części zamówień. 

Więcej o:
Komentarze (7)
Czechy zniosą kontrole polskiego mięsa o północy. Zalecenia Komisji Europejskiej wykonane
Zaloguj się
 • gerbezuk

  Oceniono 5 razy 5

  Przyznam, że nie rozumiem problemu.... jeśli mięso z Polski jest tak wspaniałej jakości jak to opowiada minister, to żadne, nawet najostrzejsze kontrole, nie powinny zaszkodzić naszemu eksportowi... BA!!!... nawet powinny pomóc!

 • pierwszychamrp

  Oceniono 3 razy 3

  A mówią, że Czesi są ostrożni. Nie kontrolować polskiego mięsa, polskich producentów i Polaków w ogóle, to jak jeździć po kielichu - może nic się nie stanie.

 • Józef Balcerek

  Oceniono 5 razy 3

  A czy polandyjscy janusze mięsnego biznesu przestaną robić gó... i po północy nadal będą uczciwi? Można w ciemno powiedzieć, że nie przestaną. Za jakiś czas wrócą do starych praktyk.

 • omniasol

  Oceniono 3 razy 3

  "Czechy zniosa kontrole polskiego miesa o północy"

  A w innych porach dnia??

 • rozaliaroyale

  0

  (jem tylko wieprzowinę i ptactwo) - na tą wołowinę nie daje się patrzeć , a co dopiero to jeść ... Czesi życzę wam smacznego.

 • widz2007

  0

  "Czechy zniosą kontrole polskiego mięsa o północy."
  A mięso z innych godzin będzie nadal kontrolowane? Jestem pewien, że niewielu czytających rozumie, o co mi chodzi. Takie czasy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX